Hlavní navigace

Karel Umlauf: chyběl mi adrenalin

14. 3. 2006
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: 29
Spoluzakladatel firmy Globe Internet, kterou před dvěma lety koupil panevropský webhoster Active 24, ohlásil předminulý týden odchod z vedení firmy. Následoval tak své bývalé kolegy Jakuba Ditricha a Jana Panocha, kteří za nepříliš klidné situace ve vzájemných vztazích odešli již dříve. O budoucích plánech Karla Umlaufa a o českém trhu s webhostingem jsme si povídali v centrále Active 24 v Praze na Petřinách.

Máte docela velkou firmu…

Měl jsem.

Pravda, měl jste. Kolik lidí vlastně Active 24 v Česku zaměstnává?

Nyní necelých 70, ale bývalo to i přes 80. Původní strategie Globe Internet byla čistě prorůstová – snažili jsme se obsáhnout co nejvíce služeb a kde jsme viděli příležitost, snažili jsme se tam proniknout v podstatě bez ohledu na to, jak moc se nám to vyplácí. Teprve když se generický růst zastavil, začali jsme se rozhodovat, co z našich aktivit má smysl provozovat. Proto jsme také asi před dvěma či třemi lety sáhli k „ořezávání“ firmy.

Karel Umlauf
Karel Umlauf
  • Narozen 1964 v Praze,
  • absolvent akademického gymnázia Štěpánská (1983) a ČVUT Praha, mezifakultní studium (1988),
  • postgraduálni studium ETH Curich (1991),
  • práce pro Inspiration Press Int., Zurich (1992),
  • OSN New York (1993),
  • Česka televize (1994–1996),
  • Globe Internet (1997–2004),
  • Active 24 (2005),
  • Coolhousing.net (2006).
  • Zájmy: hory, plachtění.

A zůstali jste hlavně u webhostingu a registrace domén.

To jsou naše základní služby, které generují největší část příjmů. K tomu se doplňkově zabýváme ještě webdesignem a vývojem aplikací pro web.

Přitom webhosting i domény jsou často vnímány jako méně zajímavé služby s nízkými maržemi a vysokými náklady na provoz a marketing, nebo se mýlím a je tomu jinak?

Ano, jsou to služby s malou přidanou hodnotou. To je sice pravda, ale na druhou stranu jsou zde desítky a stovky tisíc subjektů, kterým je možné je poskytovat. Webový projekt za milion korun vám sice přinese podstatně víc, ale takových případů jsou spíše jednotky. V téhle optice pak webhosting a domény skutečně vychází líp.

Je dnes jednoduché získávat ty tisíce a destitisíce zákazníků takových „drobných“ služeb?

Začít dnes webhostingovou firmu by asi nebylo jednoduché. Tím, že jsme si ale včas vybudovali postavení na trhu, bylo to potom relativně – opravdu relativně – jednodušší.

To potom asi ano. Pojďme teď ale k tomu zajímavějšímu. Proč jste vlastně nyní svou úspěšnou firmu opustil?

„Na to se musíte dívat v určitých časových souvislostech. Především prodejem Globe se mi vůbec poprvé otevřela možnost odejít. Dokud jsem byl společníkem, nebylo dost dobře možné odejít, navíc za podmínek, které tehdy před vstupem investora v Globe mezi mnou a společníky panovaly. To už se ale myslím v médiích probíralo dost a nerad bych se k tomu znovu vracel. Teprve po prodeji Globe jsem mohl řešil situaci, jestli chci zůstat či odejít. Protože ale investor přišel se zajímavou nabídkou, chtěl jsem ještě chvíli sledovat další vývoj firmy a podívat se, jak to funguje v zahraničí. Jejich nabídka totiž byla zajímavá právě tím, že mi dali na starost nejenom Českou republiku, ale i Německo, Rakousko a Polsko. V Polsku jsme koupili firmu, v Německu už jsme něco malého měli a snažili se to rozvíjet a celkově to byla nová zajímavá dimenze – Globe fungovalo jenom v Česku, nepočítám-li Slovensko. Teď jsem najednou jezdil na jednání do Varšavy, jednal jsem s německými firmami, zkrátka byla to dost podnětná zkušenost.

Na druhou stranu právě před rokem, 1. dubna 2005, jsem odkoupil část původního Globe od Active 24 zpátky. Jedná se o činnost, která nezapadá do portfolia činností Active 24 a nechtějí ji dělat, a totiž serverhousing. Věděl jsem prostě, že v Active 24 nebudu věčně a už před tím rokem jsem s nějakým výhledem do budoucna počítal. Věděl jsem, že nebudu stále zaměstnanec, když mne vždycky bavilo podnikat a dělat vlastní věci. Odcházím tedy proto, abych mohl mít svoje podnikání a musím říct, že i určitou dávku adrenalinu. Zatímco během toho roku jsem se tomu příliš věnovat nemohl, teď se můžu do obchodních aktivit opřít naplno – hodláme třeba otevřít pobočku v Polsku, ale dívám se i na možnost akvizic v Česku.“

Pro úplnost, o kterou serverhostingovou firmu se vlastně jedná?

Jde o Coolhousing.net.

Značku Globe už tedy neuvažujete nějakým způsobem resuscitovat?

Nene, kdepak, to je již uzavřená kapitola. Ostatně ta značka již patří Active 24.

V čem vlastně vidíte serverhousing zajímavější než webhosting?

Především je to něco jiného, přece jenom jde o službu s vyšší přidanou hodnotou. Serverhousing s dedikovanými servery není v porovnání s webhostingem „masovou“ službou – naši zákazníci jsou administrátoři serverů, ne třeba koncoví držitelé domén. To také znamená, že i třeba vzájemná komunikace potom probíhá na trošku jiné úrovni. Zákazníků zde sice není tolik, ale zase platí víc – jde zkrátka o jiný obchodní model. Zkušenosti, které mám s provozem Active 24, se však i tady výborně hodí.

Co říkáte na názory, že nárůst obratu Active 24 o 28 procent za poslední dva roky není tak ohromující, jak tvrdí tisková zpráva?

Nesmíte zapomenout, že do tohoto růstu už nebyl započítán obrat Media Factory (poznámka autora: společnost, která vznikla spojením divize Solutions Active 24 a společnosti CP Online a.s.), která se oddělila na podzim, a také servehousing, který se oddělil již loni v dubnu. Navíc i tak máme největší růst v celé skupině Active 24, snad kromě Švédska. Rozhodující a příjemné každopádně je, že jsme rostli více než trh. Za rok 2005 vzrostl počet zákazníků Active 24 v ČR o více než 30 procent.

V zahraničí, na vyspělých trzích, je trh s doménami a webhostingem zřejmě více saturovaný.

To určitě ano. Německo má osmkrát více obyvatel než Česká republika, ale skoro 40krát více (!) registrovaných národních domén. Je logické, že v rozvinutých zemích je i větší kupní síla, lepší infrastruktura, i způsoby prodeje jsou propracovanější. Což samozřejmě neplatí jenom u webhostingu.

A co se týče východní Evropy, třeba Polska?

Polsko je trochu za námi. Má čtyřikrát více obyvatel, ale ekonomiku čtyřikrát větší určitě ne. Počet registrovaných domén je pak téměř stejný jako v Česku. Růstový potenciál je tedy v Polsku ještě větší.

Takže se budete s Coolhousingem snažit expandovat i do Polska?

Určitě ano. Coolhousing.net má nyní zákazníky ze tří hlavních oblastí: z České republiky, Německa a právě Polska. Je to možná překvapivé, že se Polákům vyplatí jezdit do Česka umísťovat servery, ale pokud znáte tamní reálie, tak víte, že tam například vlastně není nezávislý peeringový uzel jako český NIX, ale de facto státní monopol. Pro Němce jsme zase levní a cesta do Prahy pro ně představuje spojení příjemného s užitečným.

Váš bývalý společník z Globe Internet, Jakub Ditrich, se kdysi pustil do WiFi. Podobné věci vás nelákají?

„V té době to nebyla věc, kterou by Globe do té doby dělalo, a také v tom nebyl pro firmu žádný podnikatelský záměr. Vznikl tu jeden přístupový bod u našich kanceláří, ale tomu „A“ chybělo „B“, nějaká představa, co s tím dál. Uspořádali jsme jednu tiskovku a tím to skončilo. Neměli jsme zdroje, abychom rozvinuli nějaký masivní projekt, pokrytí Prahy nebo něco podobného, a Jakub Ditrich s ničím takovým ani nepřišel. Postavil jedno AP a další tři dny odpovídal novinářům na tisíce dotazů ohledně WiFi. Bohužel pro firmu to, vedle PR, nemělo žádný komerční efekt, jelikož z toho nebyly žádné příjmy, bylo to nákladné na provoz a správu. Takže to nakonec v tichosti umřelo.

Ale zpátky k vašemu dotazu. Já jsem sice opatrný, co se nových věcí týče, ale ne zase tolik, abych je nechtěl využít, budou-li mít správný potenciál. V podstatě každé podnikání lze dělat dobře a špatně – čerpací stanici, rychlé občerstvení, nebo serverhousing. V každé oblasti je někdo, komu se daří, a jiný, kdo to dělá špatně. Nemyslím si zkrátka, že dnes existují na trhu „zlaté doly“, ke kterým kdo přiběhne jako první, tak automaticky zbohatne. Spíš jde o vložení se do věci, zápal, kvalitu poskytovaných služeb.“

Zápal Jakuba Ditricha vás tehdy nepřesvědčil?

„Tak dobře: poskytovatelem připojení jsme nebyli a ani jsme nechtěli být. Osobně jsem v té době čekal, kdy nastoupí mobilní operátoři a začnou data posílat vzduchem (což se také záhy stalo), čemuž se prostě nedá konkurovat. Respektive můžete se stát malým místním poskytovatelem v dosahu svého AP, kde nabídnete půlmegabit za pětset korun. Kolik takových AP jste však schopen vybudovat a udržovat? Velký ISP, který by žil z poskytování WiFi připojení, tu není – vždy jde o relativně malé, místní firmy.

Vezměte si ovšem, jak by to vypadalo, kdyby se do něčeho takového Globe pustilo: na jednu stranu by bylo globálním hráčem na trhu webhostingu a domén, a na druhé straně by stálo na Petřinách, na nějakém dvorku, kde by mělo řekněme sto zákazníků s WiFi připojením. To je přece naprosto nekompatibilní, dohromady takové spojení nedává smysl.“

Takže to byl ten hlavní zdroj rozporů mezi vámi a vašimi společníky v Globe?

Ne ne, takhle daleko jsme v úvahách o dalším rozvoji ani nezacházeli. Tím důvodem byly spíše odlišné představy v tom, jak co dělat, aby to bylo dostatečně rentabilní. Nerad bych ale, aby to vypadalo, že já jsem byl „ten chytrý“ a kolega „ten hloupý“, jen jsme se na těchto věcech nedokázali sjednotit a určitá únava po těch letech způsobila, že jsme měli potíže komunikovat v osobní rovině, nikoliv pouze v té věcné.

Jak se na tehdejší události dívají Jakub Ditrich a Jan Panoch a co si myslí o odchodu Karla Umlaufa z firmy Active 24? Přečtěte si jejich otevřené komentáře.

Příchod zahraničního investora do Globe tedy nastal v tom nejlepším a nejvyšším okamžiku…

To ano, a to jak z důvodu těchto vnitřních potíží, tak také z hlediska situace na trhu, kdy hodnota firmy byla velmi vysoká.

Active ISP (jak se tehdy jmenoval) vás tehdy kontaktoval sám?

Ne, kontaktovali jsme se navzájem prostřednictvím investičních poradců.

Takže jste již předtím vhodného zájemce sami hledali?

Byli jsme osloveni několika lidmi, kteří působili jako investiční poradci, a té možnosti jsme se nebránili, takže jsme si z nich někoho vybrali a řekli, že když najdou zajímavou nabídku, mohou s ní za námi přijít. Samotné jednání pak trvalo více než rok.

Lze nějak krátce shrnout, co všechno se ve firmě od nástupu investora změnilo? Globe Internet byla sice velká firma, ale přece jenom „pouze“ česká…

Těch změn zase tolik nebylo. Určitě to nebylo ze dne na den, že by se všechno přemalovalo jinou barvou a začalo dělat jinak – změny byly pozvolnější. Postupný byl i rebranding. Co bylo poměrně rychlé, byla změna finančních výkazů a účetních ukazatelů, které musely být v mezinárodním standardu, aby jim v Norsku rozuměli. Struktura firmy ani způsob vedení práce se nezměnily, výrazně se však změnilo zacílení priorit. Třeba tím, že se odprodala část služeb, které nezapadaly do konceptu webhostingu a domén. Čím zřetelnější bylo jádro našeho podnikání, tím jasnější pak byla i naše investiční strategie. V minulém roce jsme třeba koupili nejlepší dostupné řešení pro zákaznickou podporu – novou ústřednu, nový software. Pro tento typ byznysu, kde máte masovou uživatelskou základnu, musíte mít odpovídající technologie. Přitom jsme byli první v celé skupině Active 24, kdo k této investici přistoupil. V České republice je totiž laťka očekávání kvality zákaznické podpory dost vysoko. V některých severských zemích třeba nikoho nenapadne volat podporu mimo pracovní dobu, tady se podpora 24/7 bere jako samozřejmost.

Co myslíte, že tyto rozdíly způsobuje?

„To je dobrá otázka, ale bohužel s nejednoduchou odpovědí. Svým způsobem je to podobné třeba s odlišnostmi v prodeji: ve Velké Británii je třeba běžnou a oblíbenou formou prodeje telemarketing – včetně webhostingu a domén. Zkuste tady někomu volat a něco mu nutit – to vás vykostí. Kdyby mi večer zvonil telefon a nabízeli mi pojištění, tak se zblázním. V jiných zemích je to však běžné, také tam ale mají různé registry, kam můžete dát číslo, na které vám nemají volat a podobně.

V České republice se zkrátka sešlo několik konkurenceschopných webhostingových společností, které ten standard vyhnaly dost vysoko. Globe třeba bylo první, kdo zavedl 24hodinovou podporu, od nás to pak převzali ostatní. My jsme zase okopírovali některé dobré nápady od konkurence a dohromady to vytvořilo poměrně náročné prostředí, ze kterého nejvíc těží zákazník.“

Očekáváte, že by to mohlo vést dalšímu poklesu cen?

Určitě ano, zejména u domén. Ačkoliv tam je to trochu složitější. Dnes jsme možná v období největšího stlačení jejich cen, protože nedávno bylo zavedeno několik nových druhů domén (.info, biz, .aero, .museum a další), což vytvořilo docela velký přetlak nabídky. Dalším tlakem na cenu je nová evropská doména .eu, která také není drahá a ještě zlevní. To všechno vytváří tlak na cenu, která jde dolů, je však otázka, jak dlouho tak ještě bude. ICANN teď například prodloužil smlouvu na správu .com doménu s VeriSignem a spekuluje se, že její cena teď půjde nahoru. Je to totiž velmi poptávaná doména, na rozdíl třeba od .biz nebo .info.

Evropská doména má tedy podle vás velký potenciál?

Určitě – už teď jsme dostali desítky tisíc žádostí na registraci. Stále tu sice bude Seznam.cz, ale pro spoustu firem bude doména .eu ideální a v budoucnu už vás ani nenapadne některé služby nebo výrobky hledat na národních nebo jiných doménách.

Když se ještě vrátíme k pozici Active 24 na českém trhu, je tu stále otevřená možnost dalších akvizic?

Všechno je jenom otázka nabídky a poptávky. Pokud se objeví zajímavá nabídka, samozřejmě je možné, že k nějaké transakci dojde. Není to však nutné, protože Active 24 tu má dostatečně silnou pozici. 

A někdo jiný?

To je samozřejmě možné. Příliš bych se nedivil, kdyby letos došlo k prodeji některého z webhosterů – Zoner, Ignum, NetHost.

WT100

Vidím, že už vás zpovídám docela dlouho, takže se zřejmě zvednu k odchodu. Vy z Active 24 také odcházíte hned?

Ne, já formálně končím až k 31. březnu. Nyní tu už ale jen předávám agendu svému nástupci (poznámka autora: Arjan Roijen z holandské centrály Active 24). Odchod jsem plánoval už ke konci minulého roku, takže na všechno byl poměrně klid. K tomu 31. březnu ještě uspořádáme nějakou párty i pro lidi z Globe, kteří tu už třeba ani nepracují, a pořádně se rozloučíme.

Využíváte webhostingu, nebo serverhostingu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je ředitelem médií vydavatelství Internet Info. V letech 2005 – 2008 působil jako šéfredaktor serveru Lupa.cz. Vystudoval Fakultu informatiky MU a Fakultu sociálních věd UK. Online komunikaci se věnuje i na svém blogu www.alesmiklik.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).