Hlavní navigace

Týdenní revize: Skype a ADSL v nesnázích

 Autor: 29
Redakce

Nejznámější poskytovatel internetového volání čelil tento týden kritice za způsob, jakým se vypořádával s výpadkem svých služeb. Jisté potíže má i české ADSL, jehož růst se znatelně zpomalil. Telefónica O2 tomu hodlá čelit i nabídkou počítačů na splátky. Bezdrátové sítě naproti tomu zvyšují své rychlosti a oproti původním předpokladům nevyklízejí pole. Podívali jsme se také blíže na prodej serveru Albumfotek.cz.

Stále hojně přetřásaný problém Skypu začal už ve čtvrtek 16. srpna a trval až do soboty stejného týdne. Ač se dotkl mnoha milionů uživatelů této populární služby pro internetovou komunikaci (Skype nabízí nejen volání, ale i výměnu textových zpráv či videohovory), její provozovatelé si s vysvětlením situace příliš hlavu nelámali. Pondělní oficiální prohlášení nejprve označilo za viníka hromadný restart počítačů po aplikaci záplaty Windows, později (v upravené verzi) již bylo v označení příčiny mírnější, skutečný důvod potíží se však už zřejmě nedozvíme.
Na druhou stranu byl sice výpadek Skypu v jeho historii nejvážnější, ve srovnání s jinými poskytovateli či druhy internetové komunikace však zdaleka nešlo o zásadní případ. Pozornost, jakou Skype při svém problému sklidil, je tak možná trochu nezasloužená. Co naplat, za mediální známost se vždy platilo dvoustrannou mincí…
Jiří Peterka: Stalo se: Skype padl na ústa (aktualizováno) a Vzkaz pro Skype: 278 slov je málo (doplněno)
Jiří Macich: Výpadek Skype? Pouze jeden z mnoha

Webová fotoalba jsou vděčným objektem uživatelského zájmu nejen na českém Internetu, a není proto divu, že podobné služby jsou často v centru akvizičního dění. Po letošním nákupu fotoslužby Rajce.net agilní Mafrou spustilo svá Fotoalba také Centrum a nyní se dočkalo nových majitelů také Albumfotek.cz. PhotoWorx má v plánu dále jeho nabídku rozšiřovat a nabídnout také službu online fotosběrny.
Martin Schreier: PhotoWorx zkompletoval fotografie

V oblasti bezpečnosti IT bezesporu přetrvávají přehlížená rizika či celé segmenty aplikací, prohlížeče mezi ně ale rozhodně nepatří. O to více pak překvapí podobně zanedbaná nástraha, jaká byla odhalena nedávno, v souvislosti se zpracováním adres (přesněji lokátorů URI). Riziko zneužití je prý značné, stejně jako případné škody: útočník může spustit libovolný kód na hostitelově počítači. Jde však opravdu o tak novou hrozbu?
Vojtěch Bednář: Nebezpečné URI a další nové kontinenty
Ondřej Bitto: Bezpečnost v uplynulém týdnu: vysoce kritické chyby

Web 2.0 bývá svými zastánci vyzdvihován mimo jiné také jako nosič nových, efektivnějších a celkově zajímavějších způsobů pro vydělávání peněz na Internetu. Reklama má pracovat s komunitami a být cílená, nevtíravá a účinná. Jenže (bez ohledu na námitky, zda je definice Webu 2.0 obhajitelná či nikoliv) podobně využitelné komunity tu už jsou a nikdo se k jejich „vytěžení“ zrovna nehrne. Čím to?
Aleš Miklík: Jak utrácet na webu 2.0?

ADSL je v Česku významným způsobem připojení a svými parametry (byť poněkud degradovanými silnou aplikací fair use policy) dobře postačuje pro současné převažující způsoby využití Internetu. Přesto tempo nárůstu nových ADSL přípojek nedosahuje míry, jakou by si Telefónica O2 (TO2) představovala, a nyní dokonce zpomaluje. Proto TO2 znovu přichází s nápadem nabízet k ADSL počítače na splátky. Je však cena počítače skutečně limitujícím faktorem pro rozhodnutí o připojení domácnosti k Internetu? A neskončí tento projekt stejně jako jeho předchůdce (stejného poskytovatele)?
Jiří Peterka: Pomohou počítače na splátky oživit zájem o ADSL?

Bezdrátové připojení (WiFi) naproti tomu neztrácí pro řadu lidí svoji atraktivitu: zpravidla bez FUP, s nízkými měsíčními poplatky (osvobozenými od nutnosti platit paušál za telefonní linku) a při dobré správě ze strany poskytovatele připojení i se slušnou spolehlivostí. Počty uživatelů bezdrátových sítí tak oproti očekáváním neklesají, ale dále rostou stejně jako jejich dosahované rychlosti. Podle analýzy z měření serveru DSL.cz se nezřídka pohybují nad 4 Mbit/s hranicí či ještě výše.
Miloslav Sova: Rychlosti bezdrátových sítí rostou, výjimkou nebývá 6 Mbit/s

Počet doporučení RFC, v nichž jsou zakotveny zásadní technické specifikace a související dokumentace pro budování a chování TCP/IP a celý Internet, již přesáhl pět tisícovek. V RFC se tedy zobrazuje necelých čtyřicet let práce na Internetu. K čemu vlastně RFC slouží a co zajímavého v klasických i nejnovějších dokumentech nalezneme?
Rita Pužmanová: Pět tisíc základních dokumentů pro Internet

Personální přesuny ve významných internetových firmách odráží do značné míry dění na českém Internetu i trendy ve změnách rozložení sil. Odchod Davida Duroně z portálu Atlas do Vodafonu nebyl jediný, který během srpna upoutal naši pozornost. Z Atlasu odešel rovněž jeho technický a produktový ředitel Petr Šnajdr a z vydavatelství Economia zase ředitelka její internetové divize Alena Klímková. Podívali jsme se proto na tyto novinky v obsazení místní scény podrobněji.
Jan Ambrož: Lidé v portálech: škatulata, hejbejte se

Struktura Internetu v sobě do značné míry odráží svůj akademický a armádní původ: dobře organizovaný chaos odolný proti globálním výpadkům i snahám o cenzuru. Jako celá řada lidských vynálezů však ani sít sítí nepostrádá analogie v živé přírodě. Jakým dalším strukturám se podobá a jak souvisí Internet s poměrně známým konceptem „světa na šest kroků?“
Pavel Houser: Proč jsou pro web důležité náhodné odkazy

Poslech online rádií je rozšířeným doplňkem k práci i zábavě s Internetem a naplňuje představu o konvergenci starších a nových médií i směřování Internetu k univerzálnímu informačnímu nosiči. Také český Internet je plný nabídek internetových rádií a doprovodných služeb, které asi nejlépe sdružují rozhlasové portály. Co tyto weby nabízí a jak si ve vzájemné konkurenci stojí?
Michal Černý: Rádiové vlny v moři jedniček a nul

Anketa

Využíváte více na Internetu audio, nebo video?

Našli jste v článku chybu?

31. 8. 2007 14:18

Jimmy (neregistrovaný)
A proc by se tuningoval parametr Channel a Rx (Kbps)?

Protože kanál 1 není 5150 MHz - to je kanál 32 (také jsem si toho všiml, ale raději nekomentoval) RX má úplně jiný formát zápisu. Kde je desetinná, která je u ostatních políček ? Navíc jak jsem spočítal výše, K u té hodnoty, je chybné, ta hodnota vychází naprosto mimo realitu (11 Gbps)

Jsou lidé, kteří znají jen O2 ale pak jsou lidé, jako např já, co se wifi aktivně věnují už 5 let a mají zkušenosti z hodně rozsáhlých komunitních sítí…31. 8. 2007 13:22

Marcel (neregistrovaný)
A proc by se tuningoval parametr Channel a Rx (Kbps)?

Proste jsou tu lidi co maji moznost pouze zlodejskeho O2 netu a nedokazi si pripustt ze za i nevericne malou castku se da jinde sehnat kvalitni pripojeni. Napriklad u nas je WI-FI provaider:

DOWN/UP - FUP zadne,ceny s DPH za mesic,
1/0.5Mbps ..... agregace 1:2 - 150,-
2/0.5Mbps ..... agregace 1:2 - 250,-
4/1Mbps ..... agregace 1:5 - 350,-
6/1Mbps ..... agregace 1:5 - 500,-

Stabilita vyborna (listi/dest,mlha to jsou jen keci (pokud se ovse…

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče