Hlavní navigace

Airbnb chce na burzu ještě do konce roku, ve středu podala oficiální žádost

Sdílet

Karel Wolf 20. 8. 2020
Airbnb - mobilní aplikace Autor: Depositphotos

Americká společnost Airbnb ve středu oznámila, že podala k rukám americké Komise pro cenné papíry a burzy žádost o vstup na burzu. IPO by chtěla uskutečnit ještě do konce letošního roku.

Podle červencového oznámení Airbnb klienti během jediného dne vybookovali více jak 1 milion nocí, stalo se tak poprvé od začátku března, kdy do byznysu společnosti tragicky zasáhla globální pandemie. Podle společnosti je to nezvratný důkaz, že se trh vrací k normálnímu fungování.

Množství upisovaných akcií, ani očekávaná valuace zatím ještě nebyla rozhodnuta. Rozhodnuto zatím není ani předpokládané datum vstupu na burzu, samotný prvotní úpis by ale společnost chtěla stihnout ještě do konce letošního roku. Při rozhodování bude hrát velkou roli aktuální stav trhu. 

Společnost letos musela v důsledku pandemie přerušit většinu marketingových aktivit a propustit 25 % zaměstnanců. Firma také zaznamenala ve druhém čtvrtletí ztrátu před úroky, daněmi, odpisy a amortizaci ve výši 400 milionů dolarů a kvartálně jí příjmy poklesly o 67 %. Společnost ale zároveň vybrala dvě miliardy kapitálu dolarů od soukromých investorů (částečně formou dluhového financování, zčásti v podílovém). 

Společnost odstartovala svoji kariéru v roce 2009 s investicí 20 000 dolarů jako platforma pro pronájem volných pokojů. Již o rok později ale na sebe dokázala upoutat pozornost investorů a získala venture kapitál ve výši 7,2 milionů dolarů od Greylock Partners. V dalším investičním kole v roce 2011 to bylo již 112 milionů dolarů a v dubnu 2014 společnost získala investice dalších 450 milionů dolarů od TPG Capital, kapitalizace společnosti se tehdy začala přibližovat 10 miliardám dolarů. O rok později dostala firma první investici přesahující jednu miliardu dolarů, konkrétně 1,5 miliardy. Mezi další významné investory společnosti patří Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Dragoneer Investment Group, T. Rowe Price a Sherpa Capital.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.