Hlavní navigace

Pevné linky do 5.000 korun

24. 1. 2001
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Po několika předcházejících cenových přehledech, které srovnávaly ceny vybraných služeb, přinášíme tentokráte jiné kritérium - maximální cenu. Přehled obsahuje nabídku pevných linek, a to včetně přenosové trasy, s maximálním měsíčním paušálem 5.000 korun. Jaká je tedy nabídka v oblasti levných pevných linek?

předchozích přehledech bylo vždy naším cílem zmapovat nabídku té či oné služby, a to bez jakéhokoli cenového omezení. Je však mnoho uživatelů, kteří hledají pevné připojení domů či do malé firmy, avšak pro ně obsahovaly minulé přehledy řadu přebytečných informací a naopak ty pro ně důležité zde byly potlačeny. Tentokráte bychom se naopak chtěli věnovat jim a podívat se na některá specifika levných pevných linek. Nechceme na tomto místě znovu opakovat to, co již bylo řečeno v předchozích přehledech, proto se na tyto přehledy budeme v jednotlivých částech odkazovat.

Protože je tento přehled určen především zájemcům o pevné připojení k Internetu z řad domácích či malých firemních uživatelů, rozhodli jsme se omezit jednotlivé nabídky cenovým stropem maximálního měsíčního paušálu 5.000 Kč. Pro většinu domácích uživatelů je to sice stále ještě vysoká cena, nicméně pro ohraničení nabídek se jevila jako nejvhodnější. V přehledu jsou uvedeny všechny typy pevného připojení k Internetu, důraz byl kladen pouze na to, aby šlo opravdu o plnohodnotné pevné připojení. Součástí měsíčního paušálu také musí být poplatek za přenosovou trasu (datový spoj) mezi zákazníkem a poskytovatelem Internetu, aby uvedený měsíční paušál byl opravdu tím, co uživatel ve skutečnosti zaplatí.

V přehledu se setkáme s několika variantami pevných linek, které můžeme rozdělit na dvě základní skupiny, a to podle použité technologie a jejich zpoplatňování. Pokud jde o technologickou část, narazíme zde především na bezdrátový přístup, dále pak na využití klasických pronajatých telekomunikačních okruhů a v jednom případě i s Frame Relay. O výhodách a nevýhodách jednotlivých technologií se můžete dočíst zde. Lze však konstatovat, že pro tento typ služeb není v použité technologii pro koncového uživatele téměř žádný rozdíl, snad pouze s výjimkou toho, že v případě bezdrátového přístupu je nutné pokrytí ve vaší lokalitě. V nabídce Internet OnLine se také objevuje Frame Relay, jde o linku s maximální přenosovou rychlostí 64 kb/s, garantovaná rychlost (CIR) je však pouze 16 kb/s.

Mezi jednotlivými technologiemi je však významný rozdíl pokud jde o poplatky, což se také na jednotlivých nabídkách projevuje. Zatímco bezdrátový přístup vyžaduje vysoké pořizovací náklady (které je však možno v některých případech při dlouhodobých smlouvách prominout), měsíční náklady jsou naopak minimální, pokud však není bezdrátová jednotka pronajímána, pak se samozřejmě tyto hodnoty obrací. U klasických pevných linek je naopak nižší zřizovací poplatek daný částkou, kterou si účtuje Český Telecom. Měsíční poplatky jsou však za tyto služby vysoké, proto se objevují v klasickém provedení pouze u jednoho poskytovatele.

Z pohledu uživatele a přímého dopadu na něj se jednotlivé nabídky liší především svými cenovými modely. Ty můžeme také ještě dále rozdělit na linky s nepočítaným (neomezeným) a počítaným přenosem respektive na linky s nesdíleným a sdíleným pásmem. Pokud jde o linky s počítaným přenosem, těm jsme se podrobněji věnovali zde. Počítané linky pak představují pro domácího uživatele pravděpodobně nejmenší riziko. Pokud si zajistí dostatečnou ochranu před nežádoucími vlivy, má možnost téměř absolutní kontroly nad provozem na lince a tím pádem i kontroly nákladů. Pokud se přesto počítaných pevných linek obáváte nebo nevíte, kolik dat se dá přenést po lince o konkrétní rychlosti, mohla by vám pomoci následující tabulka:

Objem nekomprimovaných dat přenesených za hodinu:
(směrem k uživateli)

Technologie

MB/hod

Modem 33,6 kb/s

13

Modem 56 kb/s

22

Pevná linka 64 kb/s

29

Pevná linka 128 kb/s

58

Jednotliví poskytovatelé také používají rozdílné modely pro počítání přenesených dat. Můžeme se setkat s tím, že jsou počítána všechna přenesená data, ale také s tím, že jsou počítána pouze data přenesená v jednom z obou směrů – v tom s větším přenosem dat (Contactel, InWay, IPEX a Video On Line). Stejně tak např. InWay zvýhodňuje noční stahování dat, což je pro domácí uživatele velmi zajímavé.

Pro podobná „levná“ připojení je velmi důležitou charakteristikou, zda jde o sdílenou či nesdílenou linku. Jak již sám název napovídá v jednom případě používáme linku s více uživateli v druhém pak sami. Rozdíl je v tom, že pokud vlastníme např. nesdílenou linku o kapacitě 64 kb/s, tak máme k poskytovateli linku o této kapacitě, a to sami pro sebe. Pokud jde o sdílenou linku, dělíme se o tuto linku s dalšími uživateli. Poměr mezi počtem linek a počtem uživatelů se nazývá agregace, např. poměr 1:8 udává, že jednu linku sdílí osm uživatelů. Sdílené linky kromě toho, že jsou výrazně levnější, přinášejí také řadu problému různého rázu. Především jde o to, že skutečná rychlost linky může být mnohem nižší, pokud ji bude používat více uživatelů současně. Stejně tak se může stát, že se dostaneme do skupiny s několika „notorickými stahovači“, kteří celou linku dokonale ucpou a znemožní ostatním uživatelům její rozumné používání. Tento problém částečně odpadá u počítaných sdílených linek, tam se s ním lze setkat pouze výjimečně. U sdílených linek s neomezeným přenosem však nejde o jev neobvyklý. Poskytovatelé však mají prostředky, jak „neposlušné“ uživatele „umravnit“. Sdílená linka tak může být velmi zajímavým řešením, výsledky však můžeme být někdy nemile (nebo také mile) překvapeni. Pouze IPNET nabízí u sdílených linek jisté garance – kupříkladu minimální rychlost 8 kb/s (což pravda není mnoho, na druhou stranu však jde o rychlost minimální). Typická agregace u všech sdílených linek je 1:8.

Pro výběr poskytovatelů jsme stejně jako v předchozích přehledech použili jednoduché pravidlo – jsou uvedeni pouze členové peeringového střediska NIX.CZ. Důvody, které nás k tomu vedou, jsou blíže popsány zde. Uznávám však, že v tomto přehledu jde pravděpodobně o nejnešťastnější implementaci tohoto pravidla, protože služby levných pevných linek jsou především doménou menších lokálních poskytovatelů. Stejně tak na našem území působí několik velkých poskytovatelů především bezdrátového přístupu k Internetu, kteří se do přehledu také nedostali, ačkoli nabízejí velmi zajímavé ceny. Nic jim však nebrání v tom, aby přidali své nabídky do názorů k článku. V přehledu nejsou samozřejmě všichni poskytovatelé z NIX.CZ, protože většina se orientuje na jinou cílovou skupinu zákazníků a podobné služby v těchto cenových hladinách ani nenabízí. Jsou zde však dvě výjimky. Skynet není uveden, protože o to neprojevil zájem. Poněkud problematická je situace u SELFservisu, ten totiž svým zaměřením a regionální působností do našeho přehledu nezapadá a mimo jiné proto nebyl rovněž zařazen.

Jednotlivé nabídky jsou pak uvedeny ve čtyřech tabulkách, které jsou rozděleny podle typu služeb na: Nesdílené pevné linky s neomezeným přenosem, Nesdílené pevné linky s počítaným přenosem, Sdílené pevné linky s neomezeným přenosem a Sdílené pevné linky s počítaným přenosem. Předchází jim ještě tabulka udávající, v jakých městech jsou dané služby nabízeny. Podíváme-li se na jednotlivé nabídky, zjistíme, že většina má velmi vysoké zřizovací poplatky a ani měsíční náklady nejsou při vyšším provozu z nejnižších, takže se pravděpodobně alternativou k připojení modemem či přes ISDN v dohledné době nestanou.

Přestože jsou náklady na pevnou linku relativně vysoké, je možno je např. snížit tím, že se o náklady budeme dělit s více uživateli (sousedi, kamarádi…), se kterými budeme linku sdílet. Stejně tak se dá využít kombinace počítané linky s levným satelitním připojením. Zcela bezkonkurenční je připojení přes kabelové televize, tak jak ho nabízí především UPC, ale i jiné kabelové společnosti. Pravděpodobně další zajímavá řešení přinese především postupující liberalizace a nástup nových technologií jako je např. ADSL. V současné době lze pouze konstatovat, že nejlevnější nabídky „velkých“ poskytovatelů, nejsou až zas tak výhodné.

Cenový přehled

Přístupová města:

Jméno ISP

Lokalita

Casablanca Ústí nad Labem, Plzeň, Praha
Contactel Aš, Benešov, Blansko, Boskovice, Brandýs nad Labem, Brno, Břeclav, Čáslav, Čelákovice, Česká Lípa, Česká Třebová, České Budějovice, Děčín, Domažlice, Dvůr Králové nad Labem, Frýdek-Místek, Hlinsko, Hodonín, Holice, Hořice v Podkrkonoší, Hořovice, Hradec Králové, Hranice , Cheb, Choceň, Chomutov, Chrudim, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Jilemnice, Kadaň, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Klášterec nad Ohří, Klatovy, Kojetín, Kolín, Kostelec nad Orlicí, Krnov, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov, Lanškroun, Liberec, Lipník nad Bečvou, Litoměřice, Lovosice, Mělník, Mladá Boleslav, Mohelnice, Neratovice, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Olomouc, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Písek, Plasy, Plzeň, Praha, Prostějov, Přerov, Příbram, Rokycany, Roudnice nad Labem, Rychnov nad Kněžnou, Solnice, Svitavy, Šumperk, Teplice, Tišnov, Tovačov, Turnov, Týniště nad Orlicí, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Valašské Meziříčí, Vamberk, Veselí nad Moravou, Vlašim, Vrchlabí, Zábřeh, Zlín, Žďár nad Sázavou
Internet OnLine
(Frame Relay)
celá ČR
Internet OnLine
(bezdrát)
Bílovec, Brno, České Budějovice, Frýdek Místek, Havířov, Hlučín, Hradec Králové, Karviná, Klimkovice, Olomouc, Opava, Orlová, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem, Zlín
InWay Brno, Hradec Králové, Kladno, Liberec, Ostrava, Pardubice, Praha
IPEX České Budějovice, Český Krumlov, Velešín, Klatovy, Praha, Říčany, Strakonice, Ústí nad Labem, Liberec, Cheb, Jablonec nad Nisou, Písek, Kolín, Plzeň, Příbram, Karlovy Vary, Nejdek, Brno, Vyškov, Žďár nad Sázavou, Přerov, Ostrava, Krnov, Hradec Králové, Pardubice, Prostějov, Hranice na Moravě, Náchod, Chrudim, Lipník, Tovačov, Chropyně
IPNET Bílina, Brno, Bruntál, Hodonín, Hradec Králové, Hustopeče, Jeneč, Jihlava, Kladno, Klatovy, Kyjov, Liberec, Mělník, Nové Město na Moravě, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Prostějov, Příbram, Rakovník, Rožnov pod Radhoštěm, Semily, Slaný, Smiřice, Sušice, Tišnov, Teplice, Trutnov, Unhošť, Vimperk, Vrchlabí, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou
Video On Line Brno, Česká Lípa, České Budějovice, Děčín, Chomutov, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Karlovy Vary, Kladno, Kolín, Kroměříž, Liberec, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Písek, Plzeň, Praha, Přerov, Příbram, Prostějov, Sokolov, Tábor, Teplice, Třebíč, Třinec, Trutnov, Ústí nad Labem, Vsetín, Zlín, Znojmo
World OnLine Brno, Broumov, Česká Třebová, Dvůr Králové nad Labem,Havlíčkův Brod, Holešov, Hradec Králové, Hranice na Moravě, Chlumec nad Cydlinou, Choceň, Chrudim, Kyjov, Liberec, Litovel, Náchod, Nové Město na Moravě, Nový Bydžov, Ostrava, Pardubice, Police nad Metují, Praha, Rychnov nad Kněžnou, Strážnice, Uničov, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Ždár nad Sázavou

Nesdílené pevné linky s neomezeným přenosem:

ISP

kb/s

Zřízení

Paušál/měs.

Pozn.

Casablanca

28,8

8.000

3.900

B

Casablanca

33,6

8.000

4.900

B

IPEX

33,6

0

4.900

A,L,P

Nesdílené pevné linky s počítaným přenosem:

ISP

kb/s

GB

Zřízení

Paušál/měs.

100MB

Pozn.

Contactel

64

0,3

34.900
44.900

3.489

390

A,E,G,H,I

Contactel

128

0,5

34.900
44.900

4.989

390

A,E,G,H,I

Internet OnLine

64/16

1

9.900

3.700

400

C,K,N

Internet OnLine

64/16

1

9.900

4.900

400

C,N

InWay

64

0,1

18.000

3.490

440

A,D,E

InWay

64

1

18.000

5.000

400

A,D,E

IPEX

33,6

0

0

1.751

500

A,C,E,H,P,Q

IPEX

64

1

0

4.900

500

A,C,E,H,L,P

Video On Line

64

0,5

15.000

2.800

400

A,C,E

Video On Line

64

2

15.000

5.000

400

A,C,E

World Online

64

0,5

15.000

2.900

400

A,O

World Online

128

0,5

15.000

2.900

400

A,O

Sdílené pevné linky s neomezeným přenosem:

ISP

kb/s

Zřízení

Paušál/měs.

Agregace

Pozn.

Contactel

64

15.000

5.000

1:8

A

Contactel

64

34.900
44.900

3.000

1:8

A,G,H,I

Contactel

128

34.900
44.900

5.000

1:8

A,G,H,I

IPNET

64

18.000

4.500

A,M

Sdílené pevné linky s počítaným přenosem:

ISP

kb/s

GB

Zřízení

Paušál/měs.

100MB

Agregace

Pozn.

Internet OnLine

64

0

18.390

1.900

600

1:8

A,C,J

Internet OnLine

128

0

29.990

4.990

600

1:8

A,C,J

IPNET

64

0,25

18.000

2.500

500

A,M

Legenda k poznámkám:
A) bezdrátové připojení
B) klasická synchronní pevná linka
C) data nad limit účtována po 1 MB
D) data nad limit účtována po 50 MB
E) počítá se větší z obou směrů přenosu dat
F) počítají se pouze data přenesená směrem k uživateli
G) zřizovací poplatek záleží na druhu koncového zařízení
H) součástí je nákup koncového zařízení, jeho cena je zahrnuta v instalačním poplatku
I) možnost pronájmu koncového zařízení
J) v případě uzavření smlouvy na 18 měsíců se platí za zřízení pouze 490 Kč
K) smlouva na 12 měsíců
L) smlouva na 24 měsíců
M) každý uživatel má zajištěno min. 8 kb/s
N) spoj je Frame-Relay 64 kb/s s CIR 16 kb/s
O) zvýhodněná cena platí do 31. 1.
P) mikrovlnné zařízení na splátky
Q) smlouva na 36 měsíců

Ceny jsou uvedeny v Kč a bez DPH.

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.