Hlavní navigace

USA straší spojence: kdo bude nakupovat od Huawei, toho můžeme odstřihnout od zakázek

Sdílet

Karel Wolf 12. 2. 2019
Huawei Autor: Jan Sedlák

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí v Budapešti varoval, že Spojené státy mohou odstřihnout své instituce a společnosti od spolupráce se zeměmi, které nakupují infrastrukturní prvky od čínského výrobce Huawei.

Pompeo se podle svých slov obává, že země, které jsou těžce závislé na Huawei technologiích, budou odposlouchávány čínskými zpravodajskými službami, takže si je USA nemohou pro práci s citlivými informacemi připustit k tělu.

„Pokud jsou tyto prvky umístěné tam, kde máme důležité americké systémy, komplikuje to spolupráci,“ postěžoval si novinářům americký ministr na pondělní tiskové konferenci na americkém velvyslanectví v Budapešti. Společnost obvinění z možné špionáže označuje za nepodložené a například v ČR se mu hodlá bránit mezinárodní arbitráží.

Pompeo jako správný diplomat nejmenoval konkrétní země, kterých se jeho hrozba týká, není však tajemství, že právě Maďarsko je velkým evropským odběratelem Huawei technologií, společnost dokonce hodlá v zemi vybudovat obří evropské logistické centrum. Amerického ministra nyní čeká před Bruselem ještě zbytek turné po střední Evropě, figuruje v něm například Slovensko či Polsko, Českou republiku ale nenavštíví.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.