Hlavní navigace

Brněnský Codasip má nového prezidenta, je jím veterán z IBM, Motoroly či Rambusu

16. 3. 2021

Sdílet

Ron Black, Codasip Autor: Codasip

Brněnská společnost Codasip, která vyvíjí procesorová jádra na otevřené architektuře RISC-V a software pro jejich návrh, získala novou mezinárodní posilu. Výkonným předsedou představenstva se stal Ron Black, kterého lze považovat za veterána v branži.

Black získal Ph.D. titul na Cornell University (materials science) a posléze prošel několika zajímavými štacemi. V devadesátých letech například působil jako generální manažer PowerPC v IBM a následně ze stejné pozice vedl síťovou sekci Motorola Mobility.

V posledních letech zastával pozici prezidenta a výkonného ředitele firmy Rambus, známého jména v oblasti RAM pamětí. Před přechodem do Codasipu působil jako prezident a výkonný ředitel Imagination Technologies. Tato britská firma vlastněná čínskými investory mimo jiné stojí za PowerVR.

Black má rovněž zkušenosti z podniků FreeScale, MobiWire a Wavecom. Během kariéry pracoval na grafických čipech či síťových a bezpečnostních procesorech. “Přináší k nám zkušenosti z vedoucích rolí v polovodičovém byznysu včetně firem specializovaných na licencování duševního vlastnictví v oblasti procesorů,” konstatuje zakladatel a šéf Codasipu Karel Masařík.

Brněnská firma do zahraničí více začala sahat už v letošním roce. Otevřela výzkumné a vývojové centrum ve Francii v oblasti, kde mají pobočky Nvidia, Intel, NXP, ARM a řada dalších jmen z oboru. Aktivity ve Francii vede Mélaine Falcon, který do té doby působil v ARMu.

Codasip dodává na trh několik procesorových jader RISC-V, což je otevřená alternativa k ARMu. Vyvíjí rovněž Codasip Studio, nástroj na navrhování čipů.

Mezi investory brněnské firmy jsou mimo jiné Western Digital a Shenzhen Capital Group. Poslední kolo o objemu deseti milionů dolarů se v následujících měsících bude rozšiřovat o kolo další a větší.

Codasip má s Western Digital také komerční spolupráci. Známý producent disků používá RISC-V ve svých řadičích a návrhy otevřel jako open source (SweRV Core). Codasip k tomu dodává komerční balíček.

Codasip k tomu nově vydal několik rozšíření. Jde o FPU jednotku s podporou RISC-V single precision a double precision, dále datovou cache (konfigurace s AXI nebo AHB-Lite) a dodatečné instrukce pro bitovou manipulaci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).