Hlavní navigace

Cenový srovnávač ČTÚ porovnává i nabídky pevného připojení, pořád ale nabízí nesmysly

5. 5. 2021

Sdílet

ČTÚ - srovnávač cen
  • AKTUALIZACE 14:25 – doplnili jsme vyjádření ČTÚ k chybám

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přidal do své cenové kalkulačky k porovnání mobilních služeb také možnost porovnání cen služeb v pevném místě (připojení k internetu, volání a televize). 

Srovnávač stále běží v pilotním provozu. V současné podobě ale není moc použitelný, pořád totiž nabízí nesmyslné výstupy – podobně jako tomu bylo u mobilních služeb.

Například při našem testovacím hledání nabídek připojení v pevném místě o kapacitě 100 Mbit/s v pražském, domě, kde má rozvody CETIN, Vodafone (ex-UPC) a operátor Opton, srovnávač nabízí několik menších bezdrátových operátorů, ale kabelový internet či optika chybí a mezi nabídkami nejsou ani velcí poskytovatelé xDSL připojení. 

S podobnými (a dalšími) problémy se potýkají i další uživatelé:

ČTÚ upozorňuje, že data do srovnávače nahrávají sami poskytovatelé, kterým to úřad uložil jako povinnost. „Ti také ručí za jejich správnost. Český telekomunikační úřad přijal několik desítek hlášení o chybných informacích a všechny postupně prověřuje a sjednává s operátory nápravu,“ tvrdí ČTÚ.

Srovnávač podle úřadu momentálně zahrnuje 24 228 tarifů a několik milionů adresních míst. „Proto není v kapacitních možnostech ČTÚ každý tarif a místo zvlášť prověřovat,“ hájí se ČTÚ.

„Ke skutečnosti, že srovnávač některé předpokládané výsledky nezobrazí, uvádíme, že polovina poskytovatelů internetu v pevném místě stále do srovnávače data nevyplnila. S těmito poskytovateli zahájíme správní řízení o pokutě,“ doplnil úřad s tím, že prověřuje konkrétní podněty uživatelů, kteří hlásí nepřesná data.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).