Hlavní navigace

Češi vytvořili krabičku Karmen, která umí spravovat a ovládat 3D tisk na dálku

Sdílet

Jan Sedlák 22. 4. 2020
Karmen od Fragaria

Technologiím a službám kolem správy tradičního i 3D tisku se u nás věnuje zejména brněnský Y Soft, do hry ale nyní vstupuje nový hráč. Zakázkoví vývojáři Fragaria chystají ještě letos v dubnu vydat technologii Karmen, která bude sloužit ke správě, monitoringu a distribuci tiskových souborů do 3D tiskáren.

Karmen má dvě části, přičemž obě jsou open source a potřebné materiály jsou k dispozici na GitHubu. Projekt částečně vychází z aplikace OctoPrint, což má mimo jiné zajistit dlouhodobý rozvoj.

Karmen Pill je hardwarové zařízení, které lze připojit do USB portu 3D tiskárny, díky čemuž je možné ji zpřístupnit v lokální síti či internetu pro vzdálenou správu a obsluhu. Součástí je i webová kamera pro dohled. Pill pracuje s nejrozšířenějšími tiskárnami a dokáže zobrazovat teplotu senzorů, probíhající tisk či obraz z kamery. K dispozici je základní ovládání typu zastavení či spuštění tisku. Krabička přímo od výrobce vyjde na 3500 korun.

A pak je zde cloudová služba Karmen. Pomocí ní je možné připojené tiskárny spravovat, monitorovat a ovládat, řešit tiskové soubory a využívat API. Tuto službu lze zprovoznit na základě open source kódů, tvůrci zároveň nabízí placené hostované řešení.

Fragaria na Karmen pracuje nějakou dobu a technologii testuje například v IKEMu, 3D aréně nebo FIT ČVUT. Zároveň chce rozjet jednání s investory.

„Třeba na ČVUT mají předmět týkající se 3D tisku a učebnu plnou 3D tiskáren. Na středních školách se snaží 3D tisk doplnit do učebních plánů a studenti na tisknou na 3D tiskárnách své ročníkové práce, a Karmen zjednodušuje vyučujícím monitoring a správu tiskových front. Vyučující nemusí chodit po učebně, ale ze svého počítače vidí, co se na 3D tiskárnách tiskne a může tisky lépe kontrolovat. Obdobně nachází Karmen využití ve stále populárnějších coworkingových dílnách. Zaměřujeme se i na komerční sféru, zejména na provozy, které tisknou na FDM tiskárnách prototypy, náhradní díly a doplňky. Firmám z této kategorie naše řešení výrazně zkrátí celý proces tisku, neboť díky Karmen je možné jednoduše propojit oddělení, které připravuje tiskové podklady s pobočkami, kde je tiskárna fyzicky zapojena,“ uvádí společnost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.