Hlavní navigace

Česká lékárnická komora varovala před eRecept.cz, Kasa se nařčení brání

20. 3. 2020

Sdílet

člnk

Portál eRecept.cz, za kterým stojí skupina Pilulka.cz se stal terčem kritiky České lékárnické komory. Nikdo s nimi prý projekt nekonzultoval, jeho používání v současné podobě údajně není možné kvůli netransparentnímu nakládání s osobními údaji a tak jak byl navržen má také přidělávat práci lékárníkům. Martin Kasa ze skupiny Pilulka s postojem komory nesouhlasí.

„Poskytujeme pouze katalog, to musí vidět každý člověk, který je trochu znalý IT. Jediné co děláme je, že posíláme do daných lékáren kód a informace za pacienta. Zbytek je standardní proces jako při jakémkoli jiném odběru léků, jinými slovy, dál už je to na pacientovi,“ prohlašuje Kasa. 

Lékárníkům vadí mimo jiné to, že s nimi Pilulka nesjednala podmínky zařazení do systému a nepožádala o jejich svolení k účasti. „V současné době personál lékáren pracuje na hranici svých možností a nečekané a nechtěné objednávky není fyzicky schopen přijímat a vyřizovat,“ tvrdí komora v oficiálním oznámení.

Další problém mají představovat osobní údaje. „Z ohlasů z lékáren víme, že prosté převzetí databáze lékáren ze SÚKL Pilulkou vede k tomu, že osobní údaje pacientů včetně identifikátorů elektronických receptů jsou zasílány na emailové adresy, které jsou adresami různých osob pracujících pro provozovatele lékárny, nikoliv k rukám lékárníka, jemuž jedinému mohou být určeny,“  říká a doplňuje: „Všeobecné obchodní podmínky dostupné na webu erecept.cz upravují vztah mezi Pilulkou a pacientem, ale vztah mezi Pilulkou a provozovatelem lékárny není upraven nijak. Odkaz na informace o ochraně osobních údajů na webu eRecept.cz je neaktivní (k 19. 3. 2020). Z obecných informací o ochraně osobních údajů dostupných na webu pilulka.cz nelze o zpracování a ochraně osobních údajů při využití služby erecept.cz pacientem zjistit nic.“

Komoře ale vadí i to, že Pilulka takto sbírá data, díky kterým si může vytvořit přehled o tom, které lékárny pacienti preferují k výdeji svých předepsaných léků a tyto informace následně využít v marketingu. Pilulka také podle ČLnK měla porušit právo SÚKL coby držitele ochranné známky ERECEPT a eRecept.

Kasa upozorňuje na fakt, že seznam lékáren je veřejný katalog a dodává: „eRecept.cz využívá open-data SÚKL. Katalog lékáren obsahuje pouze veřejně dostupné informace a neobsahuje žádná osobní data. Data, která zadá pacient do formuláře, jsou na základě vůle pacienta zaslána na email jím zvolené lékárny (jako by je pacient sám poslal na e-mail lékárny) a jsou zpracována pouze za výše uvedeným účelem. Služba eRecept.cz také žádným jiným způsobem s vloženými daty nepracuje (není to ani technicky možné), nehrozí tedy žádné zneužití těchto dat.“   

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).