Hlavní navigace

Český rozhlas chystá Slow Radio, chce až 10 nových kmitočtů pro ČRo Plus

23. 12. 2020

Sdílet

Veřejnoprávní rozhlas v roce 2021 podpoří další rozvoj digitálního rozhlasového vysílání DAB+. Spustí sportovní stanici ČRo Radiožurnál Sport, digitální program pro seniory a bude přesvědčovat posluchače, aby na DAB+ přešli místo AM vysílání. Vysílání na středních a dlouhých vlnách definitivně skončí 31. prosince 2021. 

Pro sportovní stanici bude určeno zcela nové vysílací pracoviště s mixážním pultem na bázi digitálního systému DHD. „sledkem bude zcela nové vysílací pracoviště, koncipované pro samoobslužný provoz při vysílání sportovních přenosů,“ uvedl Český rozhlas v plánech na příští rok, které odsouhlasila Rada Českého rozhlasu.

Digitální vysílání DAB+ sice pokrývá 95 % obyvatel, ale protože ještě nejsou přijímače v českých domácnostech dostatečně rozšířené, bude se rozhlas věnovat také vylepšování analogového pokrytí. Plánuje vyhledávat další VKV kmitočty. Největší prioritu má ČRo Plus, pro který chce získat 5 až 10 nových lokalit. 

Vysílací komplex kulturní stanice ČRo Vltava čekají velké změny. „Celková rekonstrukce studia včetně prostorové akustiky a technologického nábytku, úprava prostor studia, aby vyhovoval akustickým i vizuálním nárokům na vysílání, instalace HD kamer. Výsledkem bude funkční a zároveň reprezentativní prostor, laděný v duchu ČRo Vltava s fungujícím brandingem,“ předpokládá rozhlas.

Jedním z nových multimediálních projektů by v příštím roce mohlo být Slow Radio ASMR. Mělo by se objevit v rámci portálu MujRozhlas.cz. Půjde o sbírku různých zvuků z přírody, techniky, veřejného prostoru a podobně. Zkratka ASMR označuje fyziologickou reakci těla na různé podněty, které mají navodit příjemnou a relaxační atmosféru. Tento obsah je velmi oblíbený na YouTube, uživatelé obvykle tvrdí, že jim takové zvuky pomáhají usnout anebo bojovat proti úzkostem.

Cílem Českého rozhlasu v roce 2021 je také lépe vyhodnocovat dosah jeho vysílání, pořadů a internetového obsahu. „ Český rozhlas je veřejnoprávní institucí, jejíž poslání jde daleko za tržní podíl. Je pro nás proto strategicky významné postavit našemu měření úspěšnosti solidnější základy,“ uvádí dokument. „Český rozhlas chce v roce 2021 představit odborné i široké veřejnosti nový způsob, jak ukázat dosah a přístupnost našich služeb, jak měřit sílu poslechovosti a návštěvnosti, ‚on demand‘ výkon a dosah na sociálních sítích,“ naznačuje strategie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).