Hlavní navigace

Dokument: Co pořizuje ČT za televizní poplatky?

Sdílet

Filip Rožánek

Česká televize předložila do sněmovny výroční zprávu o hospodaření v loňském roce. Její součástí je mimo jiné rozpočítání televizních poplatků na jednotlivé náklady související s chodem televize.

Televizní poplatek ve výši 135 Kč je stejný už deset let. Jeho reálná hodnota se mezitím vlivem inflace a makroekonomických podmínek výrazně snížila.

Z každých 135 korun je 95 korun použito na činnosti a náklady související s výrobou obsahu. 12 korun připadá na infrastrukturu a podporu výroby, 10 korun jsou režijní náklady (ne ve smyslu televizní režie, ale například údržba, úklid a podobně). Osm korun spolkne distribuce signálu. Samotný výběr a administrace poplatků vyjde na 4 koruny. Poslední dvě významné položky tvořila v roce 2018 DPH bez nároku na odpočet (3 Kč) a financování přechodu na DVB-T2 (3 Kč).

Z televizních poplatků loni Česká televize získala celkem 5,64 miliardy korun. 2,5 miliardy korun investovala do výroby 3400 různých pořadů ve spolupráci s 12 800 dodavateli (celkem jde o skoro 18 tisíc hodin původní tvorby). Seriály a televizní filmy přišly celkem na 648 milionů korun, sportovní práva zahrnující i zimní olympiádu spolkla 401 milionů korun. Výroba ve zpravodajství stála 354 milionů korun.

„Z hlediska objemu původní tvorby a rovněž z hlediska podílu premiér na celku vysílání dnes Česká televize patří mezi nejvýraznější veřejnoprávní televizní společnosti v Evropě. Ve středoevropském regionu je dokonce jednou z mála, které fungují ne jako převážně vysílatelé obsahu, ale zejména jako jeho tvůrci,“ uvedl v průvodním slově generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?