Hlavní navigace

Dokument: Co pořizuje ČT za televizní poplatky?

3. 7. 2019

Sdílet

Česká televize Autor: Česká televize

Česká televize předložila do sněmovny výroční zprávu o hospodaření v loňském roce. Její součástí je mimo jiné rozpočítání televizních poplatků na jednotlivé náklady související s chodem televize.

Televizní poplatek ve výši 135 Kč je stejný už deset let. Jeho reálná hodnota se mezitím vlivem inflace a makroekonomických podmínek výrazně snížila.

Z každých 135 korun je 95 korun použito na činnosti a náklady související s výrobou obsahu. 12 korun připadá na infrastrukturu a podporu výroby, 10 korun jsou režijní náklady (ne ve smyslu televizní režie, ale například údržba, úklid a podobně). Osm korun spolkne distribuce signálu. Samotný výběr a administrace poplatků vyjde na 4 koruny. Poslední dvě významné položky tvořila v roce 2018 DPH bez nároku na odpočet (3 Kč) a financování přechodu na DVB-T2 (3 Kč).

Z televizních poplatků loni Česká televize získala celkem 5,64 miliardy korun. 2,5 miliardy korun investovala do výroby 3400 různých pořadů ve spolupráci s 12 800 dodavateli (celkem jde o skoro 18 tisíc hodin původní tvorby). Seriály a televizní filmy přišly celkem na 648 milionů korun, sportovní práva zahrnující i zimní olympiádu spolkla 401 milionů korun. Výroba ve zpravodajství stála 354 milionů korun.

„Z hlediska objemu původní tvorby a rovněž z hlediska podílu premiér na celku vysílání dnes Česká televize patří mezi nejvýraznější veřejnoprávní televizní společnosti v Evropě. Ve středoevropském regionu je dokonce jednou z mála, které fungují ne jako převážně vysílatelé obsahu, ale zejména jako jeho tvůrci,“ uvedl v průvodním slově generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 7. 2019 13:35

    Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

    Uprimne vcelku CT fandim. Nerikam, ze by nebylo co zlepsit, ale budme za ni radi. Nechci zabredat do diskuze zda je ci neni objektivni urcite pro oba nazorove proudy by zde bylo spoustu hlasu, stejne tak co nema a ma delat.

    Muj osobni nazor je ten, ze to co tvori je v souhrnu okej. I za mne bych nasel veci, ktere bych asi neresil, ale z pohledu serialove/fil­move/pohadkove tvroby cajk. Zabavne porady ma taky dobre. Zpravodajstvi taky. Sport super. Takze ok, ma sve misto.

    Zda vymyslet jiny model financovani, ktery by byl podobne nezavisly je otazkou, ale 135 Kc mi platit za to, co dela, nijak nevadi.

  • 3. 7. 2019 18:06

    Filip Jirsák

    Proč by to, že nějaký typ tvorby je na komerční TV, mělo ovlivňovat tvorbu médií veřejné služby? Připadá mi to, jako by komerční TV měla být něco víc a TV veřejné služby taková popelka, která bude dělat to, co komerční TV nechce. Nechápu, odkud se takový pohled bere.

  • 3. 7. 2019 14:15

    bez přezdívky

    Proč musí ČT jako veřejnou službu vyrábět filmy, seriály a zábavné pořady? Těch je přece plno na komerčních TV.

    3. 7. 2019, 14:17 editováno autorem komentáře

  • 3. 7. 2019 20:58

    dino

    ČT má určitý rozpočet (z výrazné většiny tvořený povinnými poplatky, tedy něčím, co dostane zcela bez ohledu na svou tvorbu), za nějž může něco vyprodukovat. Existují formáty/témata/cí­lové skupiny, jež se komečně vyplatí pokrýt, a takové, u nichž se to nevyplatí. Pokud ČT využije rozpočet na první skupinu, čímž "jen" rozšíří již existující nabídku komerčních televizí, už ho nevyužije na druhou, která tak pokryta prostě nebude, protože nikomu jinému se to nevyplatí.

    Otázka, zda "peníze všech" použít k uspokojení potřeb většiny, jež uspokojují i jiné subjekty, či potřeb různých menšin, které jinak neuspokojí nikdo, je primárně politická. Jenže dává vůbec smysl se stavět za první možnost a přitom uznávat existenci veřejnoprávní televize jako takové?

    Proč by vedle tržně fungujících komerčních televizí měl existovat privilegovaný všemi povinně placený subjekt nabízející tytéž služby? Oosobně mi dává smysl, že když už existuje a má takové výlučné postavení, nechť produkuje výlučnou tvorbu. A není třeba hovořit o popelce, tedy něčem podřadném, naopak jde o královnu, která si může dovolit to, co nikdo jiný, protože není existenčně závislá na (tržním) posuzování svých výsledků.

    Jinak řečeno, taková tvorba z ČT dělá popelku právě tehdy, když se na ni podíváme z tržního hlediska. Jenže ČT má to privilegium, že stojí mimo trh, aplikovat na ni tento pohled je tak řekněme velmi zvláštní.

  • 3. 7. 2019 22:32

    Zdenek

    CT neni mimo trh. Ma vylucne postave proto aby jeje mohla ovlivnovat. Cti kultivovat.
    Obsah ktery produkuje je navic dostupny pro kazdeho bez rozdilu bezplatne v ramci archivu.

    Komercni televize nesledujete zdarma, stejne tak zdarma nectete obsah na netu. Pusobi na vas (i kdyz se budete krizovat ze nikoliv) reklama vice ci mene skryta. A dochazi k zamerne manipulaci.

    Ct tohle nema zapotrebi - ano i ona vysila reklamu, ale daleko svobodneji se muze rozhodnout do jake manipuklace pujde a do ktere nikoliv. Jasne ze ovlivnuje nazory - stejna jako kazdy trouba, ktery posle sebevetsi blbinu na facebook, blog a vydava ho za alternativni nazor.

    CT ale ma privilegium a primo povinost zdroje overovat, nesmi a je kontrolovana sklouznout do prime manipulace (o tom se pak vedou spory a je dobre ze zaznivaji ruzne nazory od toho je tu prece ta kontrola).

    Za to je poplatek naprosto na miste.
    Nejsme z lidi co by si mysleli, ze vsechno je spiknuti ... s takovym pristupem nikdy nic nebude dobre.

    Jedinecna role CT jako media verejne spravy je to co ma nazvu = pokud nechete platit popirate potrebu nezavysle komunikaci vuci vsem lidem. Protoze CT nema byt pro mensinu, ale pro vsechny lidi. A to samozrjeme musi i ty lidi byt schopna zaujmout. proto musi tvorit cele spektrum poradu. A dle mne se ji to dari.

  • 4. 7. 2019 9:49

    Uncaught ReferenceError:

    tady je problém v čase, komerční televize mění repertoár zrovna podle toho co frčí, naopak ČT si drží v řadě žánrů dlouhodobou pozici. Přece nemůže vyházet sportovní oddělení, protože zrovna sport dělá dobře komerční televize, ne? Další věc, kterou nedokážeme posoudit je vliv tvorby ČT na kvalitu komerčních televizí, v řadě odvětví ČT nastavuje dost vysokou laťku.

  • 4. 7. 2019 12:12

    Filip Jirsák

    To, že komerční televize i ČT vyrábějí filmy, seriály a zábavné pořady, ovšem neznamená, že poskytují tytéž služby. V rámci všech třech uvedených žánrů je velmi široké rozpětí možností. Navíc u ČT je podstatné i to, že tu tvorbu produkuje dlouhodobě. Je hezké, že teď Prima bude zkoušet zpravodajskou stanici, ale to přece neznamená, že má kvůli tomu ČT zrušit ČT24 a celou zpravodajskou redakci vyházet – a až to Primu za půl roku přestane bavit, zase začít budovat zpravodajství od začátku. Zkrátka tvorba ČT se může od komerčních televizí lišit i ve zdánlivých maličkostech, jako je dlouhodobost, zaměření na náročnějšího diváka, hodnotové zakotvení apod.

  • 8. 7. 2019 9:34

    Nickless account

    "Proč musí ČT jako veřejnou službu vyrábět filmy, seriály a zábavné pořady?"

    Protoze to ma predepsano zakonem? (§3 pismeno 1f, nebo §2 pismeno 2e, atd...)

    8. 7. 2019, 09:35 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).