Hlavní navigace

Eset varuje před falešnými e-shopy s nabídkou roušek

12. 3. 2020

Sdílet

phishing coronavirus

Bezpečnostní společnost ESET zachytila novou vlnu phishingových útoků, která využívá situace kolem pandemie koronaviru. Jedná se o do češtiny lokalizované stránky phishingových e-shopů se zdravotnickými pomůckami na ochranu před virovou nákazou.

Falešné e-shopy slibují dodat zdravotnické pomůcky pro prevenci a diagnostiku nákazy, namísto toho ale pouze sbírají osobní údaje, které jim uživatelé dobrovolně poskytnou přes objednávkový formulář.

Internetové uživatele by měl v podobných případech vedle podezřelé nabídky (celosvětově nedostupné a přitom žádané zboží) varovat především fakt, že uvedené „e-shopy“ nesplňují zákonnou povinnost, která provozovateli ukládá, aby měl na webu uvedeno své IČO a další kontaktní údaje. Podobné weby namísto toho mají na svých stránkách uvedený větvětinou pouze kontaktní formulář, ten bývá navíc proveden velmi primitivně a komunikace skrz něj probíhá nešifrovanou formou.

„Jejich tvůrci přitom zjevně ovládají češtinu, stránky totiž neobsahují překlepy ani zjevný strojový překlad. Stránky jsme zachytili ve stejné podobě i na Slovensku,“ prohlašuje Ondrej Kubovič, specialista na digitální bezpečnost v Esetu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).