Hlavní navigace

Evropský procesor SiPearl získal investici 600 milionů, zaměstnat chce tisíc lidí

17. 12. 2021

Sdílet

SiPearl Autor: SiPearl

Společnost SiPearl, která má na trh dostat chystaný evropský procesor, dostala novou dávku financování. Jde o částku 17,5 milionu eur, tedy asi 442 milionů korun. Peníze do projektu posílá Evropská komise, a to skrze grant ve výši 2,5 milionů eur a rizikovou investici v podobě zbylých 15 milionů eur. Investorem je odnož European Innovation Council Accelerator.

SiPearl získal evropské financování už dříve. Částka 6,2 milionu eur byla vložena skrze program Horizon 2020. Celkově si tedy podnik přišel v přepočtu na asi 600 milionů korun.

SiPearl je startup, který vznikl na základě European Processor Initiative (EPI), jehož cílem je stvořit evropský procesor v první fázi využitelný v chystané síti superpočítačů na starém kontinentu (EuroHPC). Dále by se pak měl začít využívat v průmyslu, umělé inteligenci a podobně. O EPI i SiPearl jsme psali v našem článku.

Společnost má nyní 67 zaměstnanců ve Francii, Německu a Španělsku. Mezi manažery a odborníky jsou lidé, kteří pracovali pro Atos, STMicroelectronics, Intel, Marvell, Infineon, Siemens nebo MediaTek. SiPearl se do roku 2025 chce dostat na tisíc zaměstnanců.

SiPearl už získala licenci od ARMu, využít chce výrobní proces 7 nm+. Vedle ARMu se pracuje s otevřenou technologií RISC-V, využít by se měla u akcelerátorů.

První generace procesoru od SiPearl se jmenuje Rhea a postoupila do fází simulace. EPI se pak podařilo oživit akcelerátor EPAC 1.0.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).