Hlavní navigace

Komise zahájila šetření reklamních systémů Googlu, prověří i konec cookies třetích stran

23. 6. 2021

Sdílet

Evropská unie - Evropská komise - EU - vlajky Autor: Depositphotos

Evropská komise oznámila spuštění formálního vyšetřování praktik Googlu v oblasti displayové reklamy. Má odpovědět na otázku, zda firma neporušuje antimonopolní pravidla Evropské unie a nenarušuje hospodářskou soutěž.

„Máme podezření, že Google ztěžuje rivalům provozujícím online reklamní systémy možnost mu konkurovat,“ řekla eurokomisařka Margrethe Vestager.

Šetření (AT.40670) se má soustředit na několik oblastí:

 • nutnost používat pro displayovou inzerci na YouTube služby Display & Video 360 nebo Google Ads
 • nutnost používat k zadávání displayové reklamy na YouTube službu Google Ad Manager a možná omezení, kterými Google brání používání konkurenčních služeb
 • možné zvýhodňování služby AdX v Display & Video 360 nebo Google Ads a také zvýhodňování těchto dvou služeb v AdX
 • omezení, kterými Google ztěžuje třetím stranám přístup k datům o chování a identitě uživatelů, který jsou dostupná jeho vlastním reklamním systémům (včetně Doubleclick ID)
 • oznámený plán na konec podpory cookies třetích stran v prohlížeči Chrome a jejich náhradu souborem nástrojů Privacy Sandbox, včetně jeho dopadu na reklamní trh
 • oznámený plán na znepřístupnění reklamního identifikátoru uživatele na Androidu třetím stranám, pokud uživatel zakáže personalizaci reklam

Spuštění oficiálního vyšetřování ještě neznamená, že se Google provinil. Pokud Komise dojde k závěru, že ano, mohou firmě hrozit pokuty či nařízení změn jeho současných praktik.

Na začátku června Google uznal výsledky podobného vyšetřování antimonopolního úřadu ve Francii, který firmu obvinil ze zneužívání dominance v systémech pro programatický nákup reklamního prostoru. Výsledkem je, že Google zaplatí sankci ve výši 220 milionů eur a zavázal se ke změně fungování své reklamní platformy Google Ads Manager.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 6. 2021 9:19

  Ja_uz_budu_hodny_dedecku

  EK by mela prestat vysetrovat a mela by zacit konat. Na miste je po vzoru MS jednak opravdu pokuta co pociti a hlavne naproste oddeleni jednotlivych sluzeb od sebe na naprosto nezavisle subjekty a zamezeni diktatu jedne firmy celemu svetu z naprosto monopolni dominantni pozice.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).