Hlavní navigace

Nordic Telecom vypnul LTE síť na 420 MHz. Na vině je neprůhledná státní síť pro záchranáře

4. 5. 2021

Sdílet

Nordic Telecom Autor: Nordic Telecom

Nordic Telecom vypnul mobilní LTE síť běžící na frekvenci 420 MHz a příděl vrátil státu. Historie využívání této frekvence sahá k operátorovi U:fon, který na ní provozoval CDMA síť.

Nordic Telecom měl s touto frekvencí poměrně velké plány ve “vysílačkové” síti pro záchranné složky. Dlouhodobě se snažil LTE síť na 420 MHz prosadit oproti současnému řešení, které zprostředkovává ministerstvo vnitra pro hasiče, policisty nebo záchranáře. Podobné řešení chtělo státu dodávat také O2.

Vnitro používá letitou síť Tetrapol/Pegas dodávanou společností Pramacom. Ta je z dnešního pohledu zastaralá a nenabízí například datové přenosy. Loni se navíc blížila ke konci technická podpora. Stát situaci podcenil, takže narychlo chtěl Pramacomu zadat nadlimitní zakázku na 4,439 miliardy korun. Po kritice byla cena sražena na 3,1 miliardy. Předchozí provoz Pegasu vyšel na sedm miliard.

Nordic Telecom si kvůli postupu stěžoval u antimonopolního úřadu. Ten nakonec řízení zastavil, protože zakázka byla potichu zrušena. O pokračování provozu Pegasu/Tetrapolu poté rozhodla Bezpečnostní rada vlády na základě tajného dokumentu.

“Primárně jsme síť na frekvenci 420 MHz koncipovali pro potřeby PPDR, tedy zejména pro kritickou komunikaci složek integrovaného záchranného systému. Záměr státu provozovat kritickou komunikaci IZS na širokopásmové technologii je znám minimálně pět let. V roce 2019 proběhla na ministerstvu vnitra předběžná tržní konzultace, která potvrdila proveditelnost tohoto řešení. Za celou dobu však nebylo ministerstvo schopno předložit vládě strategii pro budoucí komunikaci IZS, byť tak mělo učinit podle různých vládních usnesení již několikrát. Místo vypsání otevřeného tendru ministerstvo zakázku loni utajilo a zadalo ji stávajícímu poskytovateli. Ani tzv. modernizace za miliardy korun pod taktovkou Pramacomu však složkám IZS neumožní přenos videí nebo posílání obrazové dokumentace. Po skončení loňské aukce na 5G frekvence jsme proto dospěli k závěru, že se chceme nadále soustředit na retailové aktivity – tedy rozvoj fixního internetu a mobilních služeb. Pro pásmo 410–430 MHz jsme již v blízké době neviděli další využití, a proto jsme se rozhodli ho ČTÚ vrátit,” uvedl k situaci pro Lupu mluvčí Nordicu Lukáš Šiml.

Detaily z předběžné tržní konzultace, kde se frekvence 400 MHz pro záchranné složky řešila, je možné si prostudovat zde. Závěry přezkoumání Českého telekomunikačního úřadu jsou pak tady (PDF).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 5. 2021 12:27

    Baytik

    Predpokladam, ze prutahy, liknavost a zbytecne utraceni na strane ministerstva se jako obvykle obejde bez strat na premiich a osobnim ohodnoceni ;-)

  • 5. 5. 2021 14:32

    Ace

    Není to jen černobílé, faktorů na další vývoj je více než jen "ten špatný starý" Tetrapol a "to nové lepší" cokoliv.
    Ke všemu vypnout lze cokoliv na lusknutí prstu, ale zapnout to nově vybudované má dost složité pozadí.

  • 8. 7. 2021 8:15

    jinejmuf

    To ovšem nijak nevysvětluje, proč ministerstvo opakovaně nesplnilo v termínu svou povinnost dodat vládě několikrát požadovanou strategii rozvoje... Státní aparát se stále rozrůstá (navzdory slibům vládních stran), stále víc nás zadlužuje a přesto neplní ani své úkoly ani sám vůči sobě, natož vůči občanům.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).