Hlavní navigace

T-Mobile spustil komerční 5G síť, funguje zatím v části Prahy a Brna

1. 11. 2020

Sdílet

T-Mobile - 5G Autor: T-Mobile

Operátor T-Mobile v první listopadový den spustil komerční provoz své 5G sítě. Podobně jako u O2 a u Vodafonu jde zatím o tzv. non-standalone 5G, které využívá 4G kmitočty. 

Operátor slibuje rychlosti stahování dat až 500 Mbit/s, v praxi ale budou rychlosti určitě nižší (záleží ale na vzdálenosti uživatele od vysílače, vytížení buňky a dalších faktorech).

Uživatelé k připojení potřebují telefon, který 5G technologii podporuje, SIM kartu kompatibilní s LTE a jakýkoli tarif T-Mobilu, který zahrnuje data (5G má fungovat i na předplacených Twist kartách). Za využívání 5G se zatím neplatí žádné dodatečné poplatky. 5G nefunguje v roamingovém provozu.

T-Mobile zatím 5G signálem pokrývá část Brna a Prahy (včetně úseku sedmi stanic pražského metra: Roztyly, Chodov, Háje, Kačerov, Budějovická, Pankrác a Pražského povstání). Do konce roku má operátor podle svého slibu pokrýt asi čtvrtinu populace Prahy a Brna.


Autor: T-Mobile

Mapa současného pokrytí 5G a předpokládaného pokrytí do konce roku

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).