Hlavní navigace

Trump se na Facebook a Instagram zatím nevrátí, kontrolní výbor má ale výhrady

5. 5. 2021

Sdílet

Facebook - mobilní aplikace - smartphone Autor: Depositphotos

Facebook zrušil bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi přístup k jeho účtům na Facebooku a Instagramu oprávněně, prohlásil ve svém rozhodnutí Kontrolní výbor Facebooku (Oversight Board)

Facebook účty s desítkami milionů sledujících omezil začátkem ledna po nepokojích v budově amerického Kapitolu. Zdůvodnil to tím, že Trump porušil jeho pravidla zakazující podporu nebo chválu osob páchajících násilí. Také podle výboru tehdy Trumpova slova legitimizovala násilní akce demonstrantů a hrozilo bezprostřední riziko další újmy. 

Podle výboru nicméně Facebook neměl přistoupit k zablokování účtů na dobu neurčitou. „Je nepřípustné, aby Facebook zamezoval uživateli přístup ke své platformě na nedefinovaný čas, aniž by poskytl kritéria pro to, kdy a zda vůbec bude účet obnoven,“ argumentuje výbor.

Facebook podle něj nepostupoval podle vlastních podmínek používání, které žádné časově neurčené zablokování uživatelského účtu neobsahují. Firma tak podle výboru musí své rozhodnutí přezkoumat. Výbor jí na to dal šest měsíců.

Přečtěte si celé rozhodnutí výboru (v angličtině).

Kontrolní výbor si Facebook zřídil v loňském roce. Jde o komisi složenou z expertů, kteří jsou na firmě nezávislí a kteří tak mohou posuzovat stížnosti uživatelů na moderování obsahu. Facebook říká, že její verdikty jsou pro firmu závazné.

Kromě Facebooku zablokoval po lednových nepokojích Trumpovi účet také Twitter. I ten později oznámil, že jde o trvalé opatření. Účet mu pozastavil také videoserver YouTube, který letos v březnu oznámil, že mu jej vrátí, až poklesne riziko vyvolávání násilí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).