Hlavní navigace

Univerzity hledají studenty i na sociálních sítích. Za kampaně dávají stovky tisíc korun

2. 2. 2021

Sdílet

Google - logo - Dublin - Irsko Autor: Depositphotos

Za reklamy na Facebooku, Instagramu nebo přes Google Ads a Sklik české vysoké školy utrácejí statisíce korun. Od investic do kampaní si obvykle slibují větší zájem uchazečů o studium, případně zviditelnění pořádaných akcí. Některé školy si na reklamy dělají samy, jiné si najímají agentury.

To je případ třeba Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK), která si na optimalizaci vyhledávacích kampaní přes Google Ads a promované příspěvky na Facebooku najala agenturu Critical works s. r. o. „Rozpočet ovšem využíváme i ke zviditelnění jiných akcí, než jen těch, které jsou určené uchazečům. Pro letošní rok jsme rozpočet pro Facebook navýšili,“ vysvětluje tisková mluvčí FF UK Zuzana Válková.

Za kampaň fakulta utratí 331 800 Kč (s DPH), přičemž fakulta podle Válkové nedokáže vzhledem k množství online aktivit vyčíslit přesnou cenu za jednoho uchazeče. „K tomu, abychom přesně vyčíslili náklady na přijatého uchazeče, bychom potřebovali podrobnější data o konverzích, máme totiž průběžně mnoho online aktivit a placená je z nich jen část. Propagaci programů včetně online kampaní ovšem hradíme z příjmů za přijímací řízení, nikoliv z veřejných prostředků, a považujeme ji za přiměřenou,“ vysvětluje.

Zhruba poloviční částku do hledání uchazečů investuje i Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK). Reklamy na Facebooku, Instagramu, dále bannery na Google a Sklik a vyhledávací a kontextové reklamy pro fakultu zajišťuje agentura Palecnahoru. Výkonové reklamy fakulta zaměřuje na jednotlivé sekce fakulty a Ústav pro životní prostředí.Rozpočet podle vedoucího Oddělení vnějších vztahů PřF UK Michala Andrleho činí zhruba 150 000 Kč. 

„Online kampaň na internetu a sociálních sítích je na PřF UK dlouhodobě jednou ze součástí pestrého mixu náborových aktivit fakulty, který vedle online kampaní zahrnuje i kontaktní aktivity, realizované na fakultě, nebo např. v rámci účasti na vzdělávacích veletrzích atp. Přestože fakulta sleduje a vyhodnocuje zpětnou vazbu od uchazečů a přijatých studentů k účinnosti náborových aktivit, přesný podíl online kampaní na přijatých uchazečích a tedy náklady na uchazeče nelze jednoduchým mechanickým propočtem vyčíslit. Situace v tomto ohledu bude jasnější až po letošním kole přijímacího řízení, kdy kvůli koronavirové situaci byl nábor soustředěn převážně na online aktivity, vysvětluje Andrle.

Právníci a medici se hlásí i bez kampaní

Naopak o poznání skromnější aktivity vyvíjí Právnická fakulta UK. Výdaje podle Vlasty Tiché z Oddělení komunikace a vnějších vztahů PF UK v loňském roce dosáhly jen 2 935,74 Kč. „Soustředíme se zejména na aktivní komunikaci prostřednictvím našich profilů, které zájemci o studium zpravidla aktivně sledují (FB fakulty, FB stránka pro uchazeče, profil na IG),“ říká Tichá.

Podobně symbolické částky, byť o trochu vyšší, investují podle informací Lupy i 1. Lékařská fakulta (cca 15 000 Kč ročně za propagaci na FB) a Lékařská fakulta v Hradci Králové (cca 10 000 Kč ročně). A Lékařská fakulta v Plzni údajně kvůli stabilně vysokému převisu uchazečů nad dostupnou kapacitou nedělá kampaně vůbec. Pedagogická fakulta pak podle informací zaslaných Lupě utrácí za online kampaně asi 40 000 Kč, Matematicko-fyzikální fakulta pak na propagaci svých aktivit vydává vyšší desítky tisíc ročně.

„Jednotlivé fakulty jsou samostatné subjekty s vlastním rozpočtem. Každá z fakult připravuje a realizuje komunikaci s uchazeči včetně on-line formátů po vlastní ose,“ vysvětluje rozdíly ve výdajích na kampaně mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. „Pro UK jsou formáty online komunikace čím dál důležitější, především při oslovování uchazečů, a plánujeme je nadále posilovat a precizovat,“ dodává. Rektorát ovšem organizuje celouniverzitní aktivity, jako například web nakarlovku.cz. „Kampaň měla výraznou odezvu v cílové skupině a naplnila naše očekávání. Celkové náklady byly několik desítek tisíc korun,“ vysvětluje Hájek.

ČVUT investuje do kampaní jen zřídka

Pražská technika investuje do online kampaní cílených na uchazeče spíš sporadicky. Výjimkou byla jen loňská rozsáhlá kampaň Fakulty elektrotechnické, která za propagaci zaplatila necelého půl milionu korun. Ostatní fakulty jsou spíše zdrženlivější a kampaně realizují často in-house. To je případ třeba Fakulty biomedicínského inženýrství (FBMI). „Prostředky máme omezené a ročně takto zaplatíme cca 10 000 Kč. Řadu kampaní si realizujeme vlastními silami,“ řekla Lupě Ida Skopalová z Referátu propagace FBMI.

Podobně k online propagaci přistupuje i Fakulta dopravní (FD). „Zatím do online kampaní příliš mnoho peněz nedáváme,“ popisuje současnou situaci zástupce proděkana pro strategii a vnější vztahy FD Zdeněk Lokaj. Podobně odpovídá i Pavla Bradáčová z Fakulty Informačních technologií. „FIT si reklamy na sociálních sítích pravidelně neplatí, jedná se výjimečně jen o nárazové akce,“ říká.

Naopak zhruba polovinu rozpočtu na inzerci věnuje online kampaním Masarykův ústav vyšších studií. Vedoucí oddělení vnějších vztahů Dagmar Hučková sice přesnou částku nesdělila, ale 2/3 z rozpočtu jdou prý na oslovení domácích studentů, zbytek na uchazeče ze zahraničí. „Náklady na online oslovení jednoho ke studiu zapsaného studenta 1. ročníku včetně zahraničí jsou relativně velmi nízké a zároveň je to forma mimořádně účinná,“ vysvětluje Hučková.

Uchazeče online shánějí školy i mimo Prahu

Velký rozpočet na online propagaci má Masarykova univerzita (MUNI). „Naši kampaň (naší univerzity jako celku) připravujeme s vysoutěženou agenturou, která má stanovený rozpočet 1 600 000 Kč. V tom je nicméně zahrnuto vše – od kreativního návrhu, výběru studentů, jejich školení, focení, natáčení, grafických úprav přes přípravu podpůrných formátů pro fakulty, materiálů na web, psaní článků pro každodenní komunikaci, vedení kampaně a placení reklamy, tvorba videí. K tomu letos využíváme ještě chatbota,“ říká tiskový mluvčí univerzity Pavel Žára.

Naopak Jihočeská univerzita zvolila řešení in-house a prostředky na propagaci směřují jen do digitálních platforem. Na kampaň od konce ledna do konce dubna univerzita vyčlenila 128 592 korun s DPH. „Jedná se o reklamní kampaně (vyhledávací a obsahové PPC kampaně) realizované přes Google Ads, které jsou určeny pro uchazeče o VŠ studium. Samotné kampaně si nastavujeme in-house. K této formě propagace, kterou stále více využívají (i dle registru smluv) i ostatní univerzity, jsme přistoupili z důvodu lepší možnosti cílení na relevantní CS a z důvodů měřitelných výsledků kampaně,“ vysvětluje Lupě mluvčí univerzity Štěpán Kuděj.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).