Hlavní navigace

V Praze se nabízí více bytů přes Airbnb než pro klasické nájemní bydlení, tvrdí analýza

9. 11. 2018

Sdílet

Airbnb - mobilní aplikace Autor: Depositphotos

Přes službu Airbnb bylo v Praze letos v květnu nabízeno přes 11,5 tisíce jednotek a jen asi pětina z toho sloužila ke skutečně sdílenému bydlení. Přes 40 % z této nabídky se koncentruje do historického jádra města. Například na Starém Městě tvoří byty nabízené přes Airbnb přes 20 % z celkového počtu dostupných bytů.

To jsou mimo jiné závěry analýzy Fenomén Airbnb a jeho dopady v kontextu hl. m. Prahy (PDF), kterou zpracoval pražský Institut plánování a rozvoje (IPR). Upozornila na ni agentura ČTK.

K dlouhodobému rezidenčnímu bydlení je přitom v Praze podle analýzy, která vychází z dat serverů AirDNA a Inside Airbnb, nabízeno méně bytů a domů než ke krátkodobému pronájmu přes Airbnb:

Dne 7. 6. 2018 bylo na největším a patrně nejznámějším internetovém realitním inzertním portálu Sreality.cz nabízeno na území Prahy celkem 3496 bytů a 294 rodinných domů k dlouhodobému pronájmu, celkem tedy 3790 jednotek. K témuž dni ale bylo podle portálu AirDNA.co v Praze nabízeno 9213 celých bytů či domů na Airbnb. V této souvislosti je nicméně vhodné doplnit, že portál Sreality.cz, na kterém inzerují v drtivé většině realitní kanceláře, určitě neeviduje úplně všechny nabídky bytů k pronájmu na území hlavního města. Kupříkladu na portálu bezrealitky.cz, kde – jak již název ostatně napovídá – inzerují primárně přímo majitelé nemovitostí, bylo k 7. 6. 2018 evidováno na území Prahy celkem 1117 bytů a 49 rodinných domů k pronájmu. Nicméně s ohledem na výše uvedené značné rozdíly v objemech nabídky můžeme téměř s jistotou konstatovat, že v rámci Prahy je více bytů pronajímáno krátkodobě prostřednictvím služby Airbnb (popř. prostřednictvím dalších online platforem), než kolik jich je k dispozici v nabídce pro dlouhodobý pronájem, a tedy klasické rezidenční bydlení.

Lze tak podpořit argument, že Airbnb (spolu s dalšími online ubytovacími platformami) přispívá ke snižování nabídky klasického rezidenčního nájemního bydlení, což ovlivňuje také ceny, dodává analýza.

Autor: IPR

Podíl celých bytů či domů nabízených přes Airbnb na celkovém bytovém fondu v jednotlivých částech Prahy

Materiál také uvádí, že podíl hostitelů, kteří nabízejí jen jednu ubytovací jednotku, je v Praze asi 69 % (podle AirDNA, podle Inside Airbnb je to 73 %). Největší hostitelé nabízejí i více než 100 jednotek, říká analýza. Dodává ale, že jde především o firmy, které spravují byty jiných vlastníků.

Autor: IPR
Průměrná cena ubytování přes Airbnb se k 14. květnu 2018 pohybovala kolem 1734 Kč za den – toto číslo ale podle analýzy podléhá výrazným sezónním výkyvům.

Celou analýzu si můžete prostudovat na webu IPR (PDF).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).