Hlavní navigace

Neštěstí nechodí po horách

Navzdory předpovědím tvůrců nového serveru JUNyKS, že s jeho otevřením se vše změní :-), se padavá nemoc českých serverů šíří dále. Tentokrát měl problém ATC Organizér alias Email.cz.

Marek Antoš

19. 5. 1998 22:24

Jak je to s tím Seznamem? Stěhuje se?

Dnes jsem byl upozorněn na článek v novém Computeru, který čtenářům připomíná Lupu a zvláště jeden náš komentář - ten o CESNETu a jeho serverech. Autor se v něm dopouští nepřesné interpretace, ale podstatný díl viny padá na mne a moji nepřesnou formulaci, takže se cítím povinen uvést věc na pravou míru.

Marek Antoš

18. 5. 1998 22:11

Boga jego

Když se díváte do logu a každých pár sekund přibude další návštěvník Vašich stránek, je to opravdu skvělý pocit. Lupa je v tomto ohledu celkem úspěšná, takže tohoto štěstí si užiju dost. Dneska si však kdosi usmyslel, že nám "vykouká" hlavní stránku - stáhl si jí už zhruba 1800x a zatím nemá dost.

Marek Antoš

18. 5. 1998 19:53

Proč se padalo?

Jako dozvuky minulého padavého týdne nám přišla reakce od provozovatele jednoho velkého serverového impéria v českém Internetu. :-) Nabízí další vysvětlení, proč měla řada serveru minulý týden potíže.

Marek Antoš

17. 5. 1998 21:53

Ej padá, padá...

Uplynulý týden bych neváhal označit za pěkně smolný. Servery v českém Internetu padaly jako hrušky na podzim, CESNET měl problémy s linkou do NIXu, projevily se i různé problémy s routingem. Snad se nám ten Internet zjara nezamiloval, že tak šílí?

Marek Antoš

15. 5. 1998 21:43

Atlas "olizuje" český Internet z TENu!

Nedávno jsem na Lupě vyjadřoval své pochybnosti nad tím, jakým způsobem je využívána akademická síť TEN-34 CZ. V této síti totiž operuje řada komerčních subjektů, které pro sebe využívají jeho rychlých linek. Jak jsme zjistili, s vysokou pravděpodobností mezi ně patří i populární Atlas.

Marek Antoš

14. 5. 1998 23:43

MOBILní fanklub kapitána Dastycha

Nevím, co si tom myslet, ale na Mobil serveru je v tuto chvíli místo obvyklého obsahu krásně vyvedená podobizna kapitána Dastycha, známého též pod krycím jménem Iglo. :-) Že by další ze šňury "pozměněných" serveru?

Marek Antoš

14. 5. 1998 1:41

Z CESNETu do NIXu je to vážně lepší tramvají!

Možná je to tím, že na kalednáři dnes celý den visela nešťastná třináctka, ale spojení CESNETu do NIXu se dnes opravdu překonává.

Marek Antoš

14. 5. 1998 0:43

Je to Bohemia.Net, není to Bohemia.Net?

Ale ano, jsou to oni. Dochází však k zásadním změnám, namísto doposud poněkud heterogenní sítě v čele s firmou Datac nastupuje nový poskytovatel, Bohemia.Net, a.s. Aneb integrace je na pořadu dne nejen v Evropské unii.

Marek Antoš

13. 5. 1998 23:56

Bude CZ-NIC obracet peníze vidlemi?

Téma domény .cz je už skoro tak otřepané, jako peering. Je však také neméně aktuální, ba dokonce v tomto ohledu možná vede. Přípravy k vzniku sdružení CZ-NIC významně pokročily a snad už po prázdninách by mohli držitelé domén ve svých schránkách najít první faktury. Pokusil jsem se spočítat, kolik to dělá dohromady, a jak to vůbec s tím CZ-NICem bude.

Marek Antoš

12. 5. 1998 23:06

Nováček v testech

O víkednu jsme do našich testů po určitých technických peripetiích přidali společnost CZCOM. Je trochu brzo soudit, jak si celkově stojí, ale zatím si vede docela dobře.

Marek Antoš

12. 5. 1998 1:51

Po stopách Sherlocka Holmese

Už desítky let si udržují příběhy slovutného sira Arthura Conana Doyla obrovskou popularitu. Nový Sherlock - vyhledávač v českém a slovenském Internetu - si však své místo na slunci bude muset teprve vybojovat. Pokusili jsme se o jeho stručné porovnání s ostatními službami jeho střihu u nás.

Marek Antoš

10. 5. 1998 23:47

NIX se obrací k masám

Jedním z bodů jednání nedávné valné hromady NIXu byla i popularizace NIXu. Členové se shodli, že by bylo dobré v tomto směru něco činit - a možná už se to děje. Nebo je to jen pocit?!

Marek Antoš

9. 5. 1998 23:17

"Řekni mi Lupo, kdo je na světě nejrychlější?"

"To královno nevím, ale zato ti mohu prozradit, kterému českému poskytovateli to v dubnu svištělo nejvíce!" Jinak řečeno, právě jsme zveřejnili měsíční výsledky testů za duben, pojďte se honem podívat.

Marek Antoš

7. 5. 1998 23:07

Globe má problémy v DNS ... mělo ... už nemá

Dnes jsem obdržel další komentář od našeho milého a aktivního čtenáře Petra Součka, tentokrát se týkal nastavení DNS firmy Globe Internet. Cvičně jsem ho přeposlal odpovědným lidem u Globe, a než jsem stačil článek dát na Lupu, už je to opravené. Sice máme po trháku, ale na druhou stranu - tak to má být.

Marek Antoš

6. 5. 1998 1:10

Hej hou, hej hou, provideři se kočkujou...

Lupa běží něco málo přes jeden měsíc a za tu dobu už stačila dloubnout do řady poskytovatelů a některé z nich si pohněvat. Tentokrát ale nedloubeme my, strkají a bouchají se totiž sami od sebe. Kdyby nešlo o vážné věci, bylo by docela zábavne to pozorovat.

Marek Antoš

5. 5. 1998 0:54

Telenor taky mručí. A taky nesouhlasně. :-)

Narozdíl o INECu, o kterém jsem psal včera, však Telenor své mručení obrací směrem ke mne. Nesouhlasí totiž s článkem z 24. dubna, o vztazích mezi Telenorem, Lukem a Taide, a také o obcházení pravidel NIXu. Opět uvádím oficiální stanovisko spolu s naším komentářem.

Marek Antoš

4. 5. 1998 23:54

INEC nesouhlasně mručí

Minulý týden se konala valná hromada NIXu, ovšem říkat to pravidelným návštěvníkům Lupy, no to už snad ani není nošení dříví do lesa, nicméně nic horšího mne teď nenapadá. Jak víme, členové NIXu mezi sebe nepustili společnost INEC. Její oficiální stanovisko k jednání přinášíme spolu s naším komentářem.

Marek Antoš

3. 5. 1998 22:57

Jaká jsou pravidla ..IXů ve světě?

Několikrát jsem na Lupě v poslední době psal o pravidlech NIXu. Jeden z našich pravidelných čtenářů, který mne neméně pravidelně zásobí zajímavými informacemi, se pro změnu podíval na zoubek několika zahraničním peeringovým centrům.

Petr Souček

3. 5. 1998 1:00
| 6

"Když zasedá NIX, nikdo si nemůže být jist majetkem ani životem." Dnes zasedal

Dnes odpoledne se konala dlouho očekávaná valná hromada NIXu. Jednání prý bylo místy napjaté, místy komické, celkově však veselé. Výsledky jsou každopádně docela významné - přijati jsou noví členové, změnena pravidla pro CZ.NIC, správce domény .cz, NIX se navíc chystá nastavit veřejnosti přívětivější tvář.

Marek Antoš

29. 4. 1998 23:45

Co se dělo u PVT?

Přesně před týdnem jsem se pozastavoval nad problémy s konektivitou u PVT. Ozvali se i zástupci dalších serverů, které jsou, podobně jako Lupa, umístěny u PVT na Chodově. Od té doby se věci pohnuly k lepšímu, o příčinách nám něco řekl zástupce PVT Boris Bělousov.

Marek Antoš

28. 4. 1998 23:32
| 2

CESNET pozvolna opuštějí zajímavé servery

Zhruba před rokem jsem v jednom článku, shrnujícím rady pro výběr poskytovatele, napsal: "Nejdůležitější je zatím stále ještě peering s CESNETem." Za tuto větu mne někteří jeho konkurenti neměli příliš rádi, přesto si myslím, že to tehdy byla pravda. Už není, zajímavé servery pozvolna opouštějí loď.

Marek Antoš

27. 4. 1998 23:47

Já na bráchu, brácha na mě

...aneb měníme reklamu. Je docela sympatický zvyk, že zajímavé servery si navzájem vyměňují reklamní prostor, aby tak oslovili co nejvíce potenciálních návštěvníků. Situaci se jim snaží ulehčit speciální služby, které výměnu reklamy umožňují. Podívali jsme se jim trochu na zoubek.

Marek Antoš

26. 4. 1998 23:55

Jaký je vztah mezi LUKO CzechNetem, Telenorem a Taide...?

V souvislosti s dvěma níže uvedenými články o jednom z méně smysluplných pravidel NIXu jsem se poněkud zamotal do spleti vztahů, které jsou mezi LUKO CzechNetem, Telenorem a Taide. Po nedlouhém pátrání se mi je snad podařilo poněkud osvětlit. Myslím, že to není úplně bez zajímavosti.

Marek Antoš

24. 4. 1998 0:30

Jak je to s tím NIXem?

Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbíl. Ne, tak hrozné to zase není, ale bouřlivé reakce na můj včerejší článek mne nutí k určitým upřesněním. Rozhodně se však potvrzuje můj dojem, že nadcházející jednání NIXu bude velmi zajímavé.

Marek Antoš

23. 4. 1998 22:53

Chyba v mod_czech

Také na svém WWW serveru používáte Apache a mod_czech? A občas se Vám stane, že některý proces zůstane "viset" a přitom výrazně zatěžuje CPU? Přišli jsme na to, kde je chyba.

Petr Tesařík

23. 4. 1998 18:21

Není čas na změnu pravidel hry v NIXu?

NIX, tedy peeringové sdružení českých poskytovatelů připojení, má už za sebou nějaký ten pátek existence. Stále však pracuje v rámci původních stanov i provozního řádu. Praxe však ukazuje, že leccos je už přežité - a ve skutečnosti je dokonce zcela jasně porušován. Není čas na změnu?

Marek Antoš

23. 4. 1998 0:44

Co se děje u PVT?

Již několik dní až týdnů pozorujeme převážně v odpoledních hodinách zásadní zpomalení spojení mezi naším serverem, který máme umístěný u PVT na Chodově a NIXem, potažmo zbytkem Internetu. Není to jen náš pocit - ozval se i provozovatel dalšího serveru se stejným umístěním. Teprve dnes však celá věc nabrala ty správné obrátky.

Marek Antoš

21. 4. 1998 1:01
| 1

Teardrop se vrací... bude se zase lepit

Velmi oblíbenou hračkou v rukou bořivých jedinců byl před nedávnem teardrop a jiné prográmky jeho střihu, které využívaly chyby v operačním systému. Serveru padaly jako hrušky na podzim a dokonce vím o tom, že byla tímto způsobem systematicky projížděna (a "čištěna") doména .cz. Teď se teardrop v trochu jiném kabátu vrací. Více píše náš čtenář Zdeněk Šindelář.

Marek Antoš

18. 4. 1998 20:32

Dokument - kompletní stanovy CZ.NICu

Jak jsem již sliboval včera, přinášíme vám kompletní (a zřejmě definitivní) stanovy sdružení CZ.NIC, které by mělo po svém vzniku převzít vrchní velení nad doménou .cz. Sporná místa jsou komentována. (* Jen pro otrlé povahy, je to opravdu dlouuuuhé. *)

Marek Antoš

17. 4. 1998 2:57

Linux musí z TENu ven, komerce může zůstat

TEN-34 je sice v pravidlech popsána jako přísně vědecko-akademická síť, ale v praxi to vypadá trochu jinak. V poslední době se z ní CESNET dosti absurdně snaží vytlačit některé ryze nekomerční stránky, které provozují lidé na některých univerzitách. Komerční využití sítě mu přitom nevadí.

Marek Antoš

17. 4. 1998 2:10