Hlavní navigace

U GTS další upgrade

Minulý týden oznámila společnost GTS další upgrade svého spojení se světem - hádejte, ke komu to je tentokrát. Nevěnoval bych této zprávě takovou pozornost, ale jak jsem dnes zjistil, upgrade se výrazně odrazil i v našich testech.

Marek Antoš

21. 10. 1998 23:15
Doba čtení: 2 minuty

Česká "pípa" nového Netscapu

Nová verze Netscape Communicatora je na světě, tentokrát nese už číslo verze 4.5F. PinkNet ve spolupraci s 4Web připravili jedno místo, určené ke stahování, i v doméně .cz, konkrétně u CESNETu.

Marek Antoš

20. 10. 1998 22:02
Doba čtení: do minuty

Nešvary na WWW stránkách aneb Proč nic nevidím?

Psaní WWW stránek v jazyce HTML není žádná velká věda - říká si většina lidí, kteří do této oblasti poprvé nakouknou. Stačí se naučit pár základních věcí a jde to samo. Nad výsledkem by si však návštěvník často oči vyplakal. V tomto článku najdete některé nejkřiklavější nešvary a rady, jak se jim vyhnout.

Michal Krause

20. 10. 1998 21:39
Doba čtení: 5 minut

Každý s každým aneb ideál peeringu se pomalu naplňuje

Už skoro tři roky píšu o peeringu a je to aktuální téma. Je sice zvláštní, že to trvalo tak dlouho, ale pomalu se blížíme ideálnímu stavu, kdy bude mít peering každý s každým. V poslední době došlo k další vlně nových propojení a několik poskytovatelů už může klidně dát nohy na stůl; mají hotovo.

Marek Antoš

19. 10. 1998 23:27
Doba čtení: 3 minuty

Netmag se snaží ulovit sólokapra, ale vytáhl jen starý hrnec

O Seznamu se toho v posledním týdnu objevilo na Lupě už docela dost, ale nedá se svítit, ještě jednou se k jeho stěhování vrátíme. Zbyněk Pospíchal se do nás totiž na NetMagu trochu kousavě obul - jenže nemohu si pomoci, tentokrát střílí o pár kilometrů vedle.

Marek Antoš

19. 10. 1998 20:55
Doba čtení: 2 minuty

Seznam se konečně přestěhoval

Zhruba měsíc poté, co Seznam oznámil své stěhování od CESNETu ke Global One, přikvačily činy, aby podepřely slova. Jinými slovy, Seznam se tento víkend přestěhoval - ale zase ne tak úplně a kompletně.

Marek Antoš

18. 10. 1998 23:22
Doba čtení: 2 minuty

Co si myslí naši čtenáři o útoku hackera na POST.CZ

Velmi zajímavé reakce jsem dostal na včerejší článek o útoku na POST.CZ. Dva nejvýraznější postřehy jsem se vám rozhodl přiblížit - "nebylo to nakonec trochu jinak," ptá se autor jednoho z nich.

Marek Antoš

16. 10. 1998 1:12
Doba čtení: 3 minuty

IPNet karta od Moposu v rytmu Twistu

"Go, go, Jerry, Jerry, go, go." Zhruba něco takového říká reklama na jeden ze systémů předplacených karet pro mobilní telefony. "Go, go, IPNet, go," by mohla říkat reklama na nový produkt Moposu. Je zvláštní, že to před Moposem žádného poskytovatele nenapadlo.

Marek Antoš

16. 10. 1998 0:58
Doba čtení: 4 minuty

Na POSTu řádil hacker

V pondělí večer jsem se zkoušel podívat na populární server POST.CZ a hle, nefungoval - všechny požadavky na poslání stránky hbitě odmítal. Vysvětlení však na sebe nenechalo dlouho čekat. POST podlehl útoku hackera a vzal s sebou i poštu za celý týden.

Marek Antoš

14. 10. 1998 23:18
Doba čtení: 1 minuta

CZCOM snižuje ceny

CZCOM byl snad prvním poskytovatelem, který nabídl připojení 56 Kb/s, konkrétně s technologií K56Flex. Byl také jeden z prvních, kdo upgradoval na V.90. Nyní přichází s další novinkou - snižuje v této oblasti ceny.

Marek Antoš

14. 10. 1998 23:04
Doba čtení: 2 minuty

Seznam se zatím nestěhuje a má sto tisíc denně

Je to bez jednoho dne měsíc, co Seznam vypustil zprávu, že opouští CESNET a kormidluje ke Global One. Zatím se však drží CESNETu - jak to tedy je? Stěhování však není jediná novinka, Ivo Lukačovič totiž nedávno oznámil, že má nyní již sto tisíc denně.

Marek Antoš

14. 10. 1998 11:29
Doba čtení: 2 minuty

SpiNet v krabici

Připojení k Internetu je stále častěji nabízeno v krabicích či balíčcích, z pouhé nehmotné služby se stává zboží, které už si s houskami na krámě tak moc nezadá. SpiNet byl jedním z prvních, kdo kdysi s něčím podobným přišel – a nyní přichází s novinkami znovu.

Marek Antoš

14. 10. 1998 10:39
Doba čtení: 4 minuty

Jak jsme přežili Invex

Celý minulý týden se konal "svátek české informatiky", veletrh Invex. Lupa na něm celý týden byla a do vyčerpání těla i ducha jsme vystavovali a zároveň pobíhali po výstavišti a sbírali novinky. O samotném Invexu jsme ale nepsali, což je třeba napravit.

Marek Antoš

13. 10. 1998 8:17
Doba čtení: 4 minuty

Březen - měsíc Internetu se znovu blíží

Od minulého března nás dělí zhruba sedm měsíců a před stejnou dobou skončil i Březen - měsíc Internetu. Zanechal za sebou řadu ohlasů, pohříchu většinou negativních. Chystá se však repete - a už se ví, jak by to mělo vypadat. Chcete nahlédnout za oponu?

Marek Antoš

13. 10. 1998 0:25
Doba čtení: 3 minuty

Internetová televize 24 hodin denně - TV24

Jedním z dozvuků Invexu je Internetová televize TV24, o které jsme už přímo z bojiště (totiž výstaviště) nestihli informovat. Napravujeme. Vysílání sledovaly desítky tisíc lidí - to už je opravdu zajímavé.

Marek Antoš

12. 10. 1998 23:44
Doba čtení: 1 minuta

Služby INECu s pokladnou

Náklady uživatelů Internetu za telefonické spojení bývají vysoké a často několikanásobně převyšují platbu za Internetové služby. INEC s.r.o. pro své klienty program iPokladna, který umožňuje sledování a kontrolu výdajů za telefonické či ISDN spojení do Internetu.

Marek Antoš

9. 10. 1998 14:08
Doba čtení: 2 minuty

Internetová televize skutečností

Ještě před týdnem jsme neměli ani jednu televizi, která by vysílala po Internetu. Pondělí se sešlo s pondělkem a máme hned dvě. Jednu z nich vám představíme podrobněji; ke druhé se snad dostaneme zítra.

Marek Antoš

8. 10. 1998 12:00
Doba čtení: 1 minuta

EUnet zvyšuje rychlost a snižuje ceny?

Včera byla oznámena horká zpráva od EUnetu Czechia - již potřetí během zhruba jednoho měsíce došlo k upgrade připojení do zahraničí, tentokrát o 2 Mb/s pozemní linku. Současně s tím však klesají ceny za připojení, což je u EUnetu překvapení.

Marek Antoš

8. 10. 1998 11:24
Doba čtení: 3 minuty

Kauza přesměrovávaných "uzlů" sítě Internet On Line SPT Telecomu se pomalu uzavírá

Před několika měsíci, konkrétně v červnu jsem na Lupě rozvířil malou aféru zjištěním, že SPT Telecom má desítky přesměrovávaných uzlů, ale fyzicky je zastoupen jen v 16 městech. Nyní se zdá, že celá aféra se pomalu uzavírá, Telecom "zhmotňuje".

Marek Antoš

7. 10. 1998 12:27
Doba čtení: 2 minuty

Telenor ČR zřejmě nejlevněji

Pádivý pokles cen za pevné linky se nevyhnul ani Telenoru ČR. Jedná se sice jen o přechodnou nabídku po dobu Invexu, ale Telenor ČR nabízí 64 kb/s za zřejmě zatím nejnižších 17 000. A kromě toho má i novinky v peeringu.

Marek Antoš

7. 10. 1998 12:01
Doba čtení: 1 minuta

PVT nabízí ISDN a zvyšuje zisky

Již s přídomkem tradiční se včera konala Invexová tisková konference společnosti PVT. Svůj prostor tu měla vyhrazena i tvář PVT, která je obrácená do Internetu - poskytovatel připojení pvt.net. Jak se zdá, uvnitř PVT nabývá na významu.

Marek Antoš

6. 10. 1998 9:57
Doba čtení: 1 minuta

Cenová bomba Telecomu vybuchla. Nebo to bylo jen takové pšouknutí?

Dlouho před Invexem se špitalo, že SPT Telecom připravuje právě u příležitosti Invexu jakousi cenovou bombu. „Bude to pevná linka 64 kb/s za padesát korun?“ spekulovali odborníci. Nakonec se ukázalo, že snížení se týká ISDN – 1189 korun.

Marek Antoš

6. 10. 1998 9:30
Doba čtení: 2 minuty

Víme kdo je Kačer, tentokrát vám to už vážně povíme. Díl II.

V pátek jsem vám slíbil prozradit, kdo se skrýva za Kačerem. Článek byl však hrozitánsky dloooouhý a tak nezbylo nic jiného, než z něj udělat dva. Odpověď na základní otázku, kdo je Kačer, tak nedal, a nechal vás ještě pár dní v nevědomosti. Nyní je však je ale čas pro dokončení.

Marek Antoš

5. 10. 1998 10:49
Doba čtení: 7 minut

Na Invexové frontě klid

Brr, to je zima. Brr, jsme prostě v Brrně. Ano na Invexu, v tuto chvíli vám už píšu z našeho stánku 16 v pavilonu P, přijďte se podívat. Ale nejsme tu jen my - pokusím se vám tedy v tomto protozpravodajství z Invexu popsat, co tu zhruba bude k vidění u jednotlivých firem.

Marek Antoš

4. 10. 1998 19:23
Doba čtení: 3 minuty

MOPOS se brání nařčení z porušení smlouvy

Včera jsme zveřejnili prohlášení CZCOMu, který obvinil společnost MOPOS z porušování smlouvy, kterou spolu před časem uzavřeli. Okamžitě jsme požádali o vyjádření i představitele MOPOS a nyní vám přinášíme jejich názor na věc .

Marek Antoš

2. 10. 1998 11:36
Doba čtení: 1 minuta

Víme kdo je Kačer. A my vám to povíme.

Server Kachna už nějakou dobu čeří vody českého Internetu. Kačer je neustále zahalen tajemstvím a živě se o něm spekuluje. Je to Peterka, Lukačovič, Dočekal, Zandl, Matoušek nebo levoboček kněžny Zahajské? Už je to mírně únavné a tak vám nabízím odpověď. Pozor, tento článek je skutečně seriozní, žádná kachna.

Marek Antoš

2. 10. 1998 0:41
Doba čtení: 8 minut

TEN-34 CZ má přímé spojení do USA

Přichází podzim, padá listí. Studenti se vrací do škol, padají sítě. Všechno je přetížené a nikam se nedá dostat - nebo ne? Možná je všechno jinak. TEN-34 CZ totiž získal novou přímou linku do USA.

Mirek Jindříšek

2. 10. 1998 0:17
Doba čtení: 1 minuta

CZCOM protestuje proti Moposu

Dnes ráno k nám dorazila tisková zpráva společnosti CZCOM, která protestuje proti tomu, že se firma Mopos znovu začala věnovat poskytování připojení. Podle CZCOMu tak porušila smlouvu a připravuje se žaloba.

Marek Antoš

1. 10. 1998 10:34
Doba čtení: 2 minuty

Prodej Terminalu podruhé a oficiálně

Když jsem psal poprvé o prodeji Terminalu, slíbil jsem, že po oficiálním oznámení této zprávy se k tomuto tématu ještě vrátím s dalšími informacemi. Nyní slib plním -- mezi nejzajímavější zprávy patří cena za 64 kb/s pevnou linku, kterou hodlá nový Telenor Internet nasadit.

Marek Antoš

1. 10. 1998 10:24
Doba čtení: 3 minuty

Audit DCCi: věřit či nevěřit?

Firma DCCi provádí již nějakou dobu audit návštěvnosti populárních serverů. Jakkoliv je tato činnost velmi chvályhodná, výsledky auditu je třeba brát s určitou rezervou.

Hynek Med

30. 9. 1998 11:05
Doba čtení: 3 minuty

Video On Line rychleji doma i ve světě

Řada novinek se objevila u společnosti Video On Line, která nedávno získala vstupem německého fondu DBG značné kapitálové posílení. Především byla zdvojnásobena kapacita zahraničního připojení a skutečností se stalo také to, po čem zákazníci VOL dlouho prahli - peering s CESNETem a EUnetem.

Marek Antoš

30. 9. 1998 10:28
Doba čtení: 2 minuty