Hlavní navigace

CZCOM prodán do Holandska

Jak jsme upozorňovali v krátkých zprávách už minulý týden, došlo k prodeji královéhradecké společnosti CZCOM, jednoho z posledních poskytovatelů, který dosud neměl zahraničního vlastníka. Celá transakce byla nyní oficiálně zveřejněna, informací však i tak mnoho není.

Doba čtení: 1 minuta

Red Box oficiálně - je to opravdu taková pecka?

Dva týdny spekulací o tom, co by se tak asi mohlo skrývat v červené krabici od Contactelu, vedly obavám se postupně k vyčerpání všech zúčastněných: po včerejším oficiálním uvedení si tak mohli oddechnout všichni. Můj pohled na to, co se nakonec v krabici ukrývá, je však trochu skeptický.

Doba čtení: 3 minuty

"Červená krabice" otevřena!

Podařilo se nám získat zcela unikátní dokumenty o Red Boxu. Jsou naprosto věrohodné a obsahují spoustu informací, které budou oficiálně oznámeny teprve na dnešní tiskové konferenci Contactelu. Lupa přináší veškeré detaily jako první již nyní!

Doba čtení: 5 minut

Jak pokračuje GEMMA.IX?

Začátek léta byl ve znamení zrodu nového peeringového centra GEMMA.IX, pod jehož základní dokument svůj podpis připojilo rovných deset poskytovatelů. Lidé z GEMMA si tak mnoho prázdninového lenošení neužili a pilně pracovali na přípravě IXu. Jaký je tedy současný stav?

Doba čtení: 2 minuty

Malá reportáž z velkého dne

Představte si takovou bombu - Internet zdarma. To je akce, kterou se rozhodně nepodaří zažít za život mnohokrát. Tedy, pokud nepořádáte volby. Je tomu týden, co se takový okamžik odehrál v režii Video On Line. Dan Lukeš byl u toho a své zážitky shrnul do - jen podle názvu - malé reportáže.

Doba čtení: 6 minut

Konečně celá pravda o Red Boxu!

Za poslední týden se v médiích vystřídaly desítky různých názorů na Red Box a mě už přestalo bavit toto novinářské "tápání a hledání pravdy". Proto jsem se rozhodl, že vám dnes odhalím celou pravdu o reklamní kampani Red Box. Tolik píše na úvod svého článku Vítězslav Sém.

Doba čtení: 2 minuty

Red Box se otevírá

S blížícím se datem uvedení Red Boxu se zpřesňují i informace o tom, co by se v něm mělo objevit. Jak jsme již psali dříve, půjde o kombinaci Internetu a multimediálního počítače s náběhem na IP telefonii od Contactelu. To všechno za velmi výhodných podmínek a navíc velmi brzy.

Doba čtení: 3 minuty

Když 95 % českého Internetu zmizí ze světa

Dnešní den není přelomový jen kvůli tomu, že dětem začíná škola. Dnes totiž současně opouští školku doména .cz a přechodem k novému systému registrací a správy obrazně postupuje do školy také. Nebylo to však bezbolestné - včera večer rázem na několik hodin zmizelo z českého Internetu 95 procent domén!

Doba čtení: 4 minuty

Prospěje VOLný Internet SPT TELECOMu?

Když před pár lety Video On Line razantně vstoupil na náš trh a nabídl připojení po dial-upu za tehdy nevídaných 500 korun měsíčně, rázně zamával trhem. Jeho VOLný Internet dnes mává podruhé - a je otázkou, jak to dopadne. Jednou z variant je paradoxně výrazné posílení SPT TELECOMu.

Doba čtení: 5 minut

Zaregistrujte si domény včas, v září budou dvakrát dražší!

Minulý týden jsme se konečně dočkali oficiálních informací o tom, jak bude probíhat fakturace domén, v podobě tiskové zprávy společnosti EUnet, která oznámila podpis smlouvy s CZ-NICem. Nyní už je tedy nezpochybnitelná výše poplatků i datum, kdy má vše vypuknout.

Doba čtení: 2 minuty

Red Box: Internetový počítač za 1400?

Červená krabička Contactelu nadále vzbuzuje další a další spekulace. Půjde o Internet zadarmo, za peníze, o Internetovou telefonii, budou se rozdávat multimediální počítače? A co na to Jan Tleskač? Možné je leccos, od včerejška jsme získali několik dalších informací a nezaručených zpráv.

Doba čtení: 2 minuty

VOLný Internet: podruhé a podrobněji

Včerejší den takřka ve všech Internetových médiích bezkonkurenčně opanoval Video On Line a jeho služba volného Internetu. Ve víru nadšení však byla zveřejněna řada nepřesností, mnoho věcí zapadlo úplně. Pokusím se na VOLný podívat podrobněji a zamyslet se nad tím, zda je vůbec výhodný.

Doba čtení: 4 minuty

Kdo se skrývá v Red Boxu?

Sex bude pestřejší a Děti chytřejší, to jsou dva slogany z celé plejády, kterými se prezentuje doposud záhadná kampaň na Red Box. Z bezpečných zdrojů je známo, že se za ní skrývá společnost Contactel a s vysokou pravděpodobností půjde o Internet zdarma. Ovšem s jedním podstatným vylepšením.

Doba čtení: 3 minuty

Sny se stávají skutečností, Internet je zadarmo!

Video On Line už jedno prvenství získalo při svém vstupu na náš trh, když nabídlo první skutečně levný přístup k Internetu pro každého. Nyní si může připsat druhé: jako první přináší Internet zadarmo, přestože tentokrát jen o prsa. Co tato nabídka znamená?

Doba čtení: 3 minuty

Internet OnLine má 36 tisíc zákazníků

Jak bylo dopředu ohlášeno, zveřejnil včera SPT TELECOM některé informace o své síti a také o svých zákaznících. Nejzajímavější je nepochybně údaj o počtu klientů, ale na tiskové konferenci se hovořilo i o již poněkud starší kauze "virtuálních" přístupových bodů.

Doba čtení: 3 minuty

Odposlouchávání Internetu? Proč ano?

Před časem jsme se na Lupě věnovali možnému odposlouchávání Internetu a snažili se zamýšlet nad tím, zda by to bylo nebo nebylo správné. Polemický názor obsahuje dnešní článek Pavla Kaňkovského, který uvažuje mimo jiné nad tím, zda by byl odsposlech Internetu účinný.

25. 8. 1999 7:27
Doba čtení: 4 minuty

Fakturace domén začne 1. září!

Registrace domén a otázka, kdy se za ně začne platit a v jaké podobě, byla na špici zájmu skoro dva roky, aniž by se nějak výrazně pohnula. Nyní jsme zřejmě na prahu fakturace, co se tedy bude dít: kolik se bude platit, jak bude vypadat faktura, kam se bude posílat a kolik času bude na zaplacení?

Doba čtení: 5 minut

Řekni mi, zrcadlo, který audit je ten správný?!

Audit návštěvnosti českých serverů bude zanedlouho součástí našich dnů již skoro dva roky. Zatím ho připravuje společnost DCCI, na tomto poli by však rád byl aktivní i renomovaný auditor ABC ČR. Kolem výběrového řízení na jeho "servisní organizaci" se však strhl nebývalý povyk a rej.

Doba čtení: 6 minut

Globe bude vracet část poplatků za domény

Čas, který zbývá do zahájení fakturace za domény, už pomalu tančí kvapík do finále: vážně se hovoří o termínu 1. září. Jak to bude vypadat se zatím příliš neví, oficiálně dokonce vůbec nic, ale leccos se tuší. Na spekulace již zareagovalo Globe Internet: svým klientům bude vracet část peněz.

Doba čtení: 3 minuty

Šťoura: SPT TELECOM měl peering s VOL

SPT TELECOM měl s peeringem dlouhou dobu velké potíže, ale nakonec se mu podařilo do NIXu prorazit a propojení s ostatními získat. Přesto bylo - a je - několik titánů, kteří s ním odmítli peeringovou dohodu uzavřít. Patří mezi ně zatím i Video On Line, chvíli to však už vypadalo opačně.

Doba čtení: 1 minuta

Instalace Linuxu zadarmo!

Svět Linuxu je opravdovým světem neomezených možností. Od nynějška už není zadarmo jen samotný operační systém a celé běžně potřebné programové vybavení, ale i práce. Pražská společnost Eurexa totiž nabízí zájemcům instalaci a konfiguraci Linuxu zcela zdarma.

Doba čtení: 2 minuty

Šťoura: GTS a INEC mají společný autonomní systém

Od koupě INECu společností GTS už uplynula nějaká doba a poznenáhlu pokračují vzájemná integrace jejich Internetových aktivit. Významného milníku na této cestě dosáhli uplynulý pátek: došlo ke sloučení autonomních systému obou sítí.

18. 8. 1999 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak poklesla návštěvnost českého Internetu v červenci

Polovina měsíce je již tradičně spojena s jednou Internetovou událostí: je zveřejňován audit DCCI, zachycující návštěvnost českých WWW serverů. Tentokrát jsem ho očekával o kousek netrpělivěji, protože mne zajímalo, jak se na celkové návštěvnosti projeví letní měsíce.

17. 8. 1999 10:35
Doba čtení: 2 minuty

V databázi domén se zastavil čas

Už ze středověku známe nedostižný cíl mnoha alchymistů, kteří se snažili objevit vedle jiných zásadních věcí také Elixír života. Zatím se to nepovedlo a tak všichni stárneme. Lidé z EUnetu, kteří se starají o doménu .cz, však dokázali čas zastavit i bez kořene mandragory.

Doba čtení: 3 minuty

Odvádí SPT TELECOM státu nižší DPH?

Daň z přidané hodnoty je jedním z největších výnosů státního rozpočtu. V míře výrazně větší než malé jejím prostřednictvím do státní kasy přispívá i SPT TELECOM. Jak mne však upozornil jeden z našich čtenářů, fakturovaná DPH na účtech od Telecomu je vždy o trochu nižší, než by odpovídalo pěti procentům.

Doba čtení: 3 minuty

Domény: Někdo bude platit 1 600, jiný jenom 800

Už delší dobu jsme na Lupě nepsali o aktuální situaci kolem placení domén. Pravdou zůstává, že mnoho novinek se od poslední série článků neudálo, ovšem jak se ukazuje, ani to, co už je pokradmu známo delší dobu, většina lidí neví. Jsou to přitom zásadní věci, které je dobré zdůraznit.

Doba čtení: 3 minuty

Šťoura: Problémy s TEN-155

Cosi nezdravého se poslední dobou děje v Cesnetu, a to především s akademickou sítí TEN-155. V sobotu krátce před půlnocí na chvíli úplně zmizel ze světa, včera už existoval, ale routoval přes Ebone.

10. 8. 1999 7:53
Doba čtení: 2 minuty

Serge: Podívejte se, kdo a kde vás pomlouvá

Novou službu oznámil minulý týden Computer Press. Pod - na první pohled ne zcela průzračným - názvem Serge se skrývá prohledávač českých diskusních skupin a elektronických konferencí. Odnynějška tak můžete zpětně prohledávat jejich archívy a hledat konkrétní informace.

9. 8. 1999 9:04
Doba čtení: 4 minuty

Jak je na tom vlastně Amazon ekonomicky?

Před nedávnem jsme se zabývali knižními velkoobchody a zkušenostmi s nimi. Jednou z otázek, která se v této souvislosti objevila, byl ekonomický výsledek Amazonu. Na tu dnes odpovídá Jiří Donát, manažer Deloitte&Touche.

Doba čtení: 4 minuty

Šťoura: Telenor Internet je nedostupný

Telenor Internet by měl mít od 1. srpna nové linky připojené na NextBone. Zatím má ovšem jenom problémy s routováním do (a pravděpodobně i ze) své sítě. Že by v tom byla souvislost?

Doba čtení: 2 minuty

Celá pravda o GTS

Po uveřejnění článku, v kterém jsme kromě technických selhání poukázali i na některé možné ekonomické souvislosti, jsme byli podezříváni ze zaujatosti a zkreslování faktů. Protože některé formulace skutečně mohly vést k omylu, vracíme se opět k tomuto tématu.

Doba čtení: 4 minuty