Hlavní navigace

Kolik impulsů je jedna minuta? Někdy žádný, jindy dva!

Málo se zatím ví o problému konkrétních plateb za konkrétní hovory. Jde o to, kolik zaplatíte, když budete telefonovat minutu, dvě minuty, tři minuty... Řada telefonních ústředen totiž není schopna generovat první dva impulsy korektně, takže uživatel nemá jistotu, že zaplatí jen jeden impuls, když se vejde do dvou minut.

13. 1. 1999 8:11
Doba čtení: 3 minuty

Proč zatím ČTÚ nepovolil Internet 99?

V minulých dnech proběhla vrušená kampaň, nasměrovaná proti ČTÚ, který z pohledu uživatelů bezdůvodně oddaluje start nového tarifu Internet 99. Jak se ukázalo, míč není na straně ČTÚ, ale u Telecomu. Některé další nejasnosti vysvětluje vrchní ředitel ČTÚ David Stádník, kterého jsme se zeptali.

11. 1. 1999 12:46
Doba čtení: 4 minuty

Bojkot 2: přišel a zase odešel

V pátek vyhlásili představitelé iniciativy Internet proti Monopolu malé repete Bojkotu - tentokrát se měly posílat faxy, žádající urychlené povolení tarifu Internet 99, na ČTÚ. Ještě během dne však byla tato akce odvolána: věci se hnuly a především se ukázalo, že míč zřejmě není na straně ČTÚ.

11. 1. 1999 9:25
Doba čtení: 3 minuty

VOL nabízí zajímavý dárek

Konkurence na straně poskytovatelů připojení je dost výrazná a zákazník se loví všelijak – cenou, kvalitou, uživatelskou podporou, reklamou na bill-boardech i barevným vývěsním štítem. VOL přichází se zajímavou inovací – zákazníkům nabízí Ottův slovník naučný.

10. 1. 1999 19:10
Doba čtení: 1 minuta

Společnost NetForce byla koupena GTS

"GTS se chystá někoho koupit," šířilo se před časem Internetovou šeptandou. K určitým změnám pak došlo, ale stále to nebylo to pravé. Další vlna se rozjela v souvislosti s tím, že GTS získalo majoritu v Dattelu - a tentokrát to zřejmě byla pravda. GTS totiž bude patřit i NetForce.

8. 1. 1999 8:51
Doba čtení: 1 minuta

Přichází Bojkot 2 - pláč na špatném hrobě

Je 8. ledna a tarif Internet 99 stále není ani na obzoru - údajně kvůli obstrukcím ČTÚ. Původní organizátoři Bojkotu se proto rozhodli uspořádat repete - tentokrát se bude masově psát vrchnímu řediteli ČTÚ Stádníkovi. Podle mého názoru jde ale o pláč na špatném hrobě.

8. 1. 1999 8:37
Doba čtení: 3 minuty

Využívejte svůj modem naplno!

Většina uživatelů, kteří mají modem, jej používá pouze k tomu, aby s jeho pomocí načítali webové stránky do svého počítače a přijímali a rozesílali elektronickou poštu. Jenže to není zdaleka vše, co běžný modem umožňuje; a je škoda se o tom nedozvědět více.

6. 1. 1999 22:08
Doba čtení: 5 minut

Jak na Nový rok, tak po celý rok?

Vánoce jsou svátky klidu a míru. Onen zmiňovaný klid se tentokrát projevil v nemalé míře i na Internetu, kde o svátcích a mezi svátky obrazně řečeno nebyla ani noha. Jak ale potvrzuje tvůrce populárního serveru TOPlist Pavel Francírek, nejmrtvěji bylo na Nový rok.

6. 1. 1999 22:01
Doba čtení: 2 minuty

Mr.Lin(x) se zpožděním nových služeb

Systém výměnné bezplatné reklamy Mr.Lin(x) má zpoždění v uvedení nových služeb. Počátkem nového roku měl být k dispozici pro klienty nový HTML kód a měla být se slávou spuštěna služba Mr.Lin(x) Cash. Leč nestalo se tak. Proč?

5. 1. 1999 22:35
Doba čtení: 4 minuty

PVT sviští více - a Lupa s ním

Před necelým měsícem jsem si nahlas stěžoval na problémy s rychlostí, které má PVT na Chodově. Pálilo mne to hlavně kvůli tomu, že si čtenáři stěžovali na pomalý přístup k Lupě, ale i dalším serverům na Chodově. Proběhla však akce Kulový blesk a - musím to zaklepat - došlo k výraznému zlepšení.

5. 1. 1999 22:30
Doba čtení: 2 minuty

Seznam se od 1. ledna přestěhoval celý ke Global One

Seznam oznámil svůj přechod ke Global One už před drahnou dobou, o něco později jej také zrealizoval; u CESNETu však tehdy i nadále zůstal server img.seznam.cz, ze kterého se servírují všechny obrázky. Nyní se i tyto dvě třetiny celého provozu (!) Seznamu přesunuly ke Global One.

4. 1. 1999 22:27
Doba čtení: 2 minuty

Jak si obstarat grafiku na web snadno, rychle a zadarmo?

Opravdu to chcete vědet? Odpověd je jasná - ukrást ji. Jak se zdá, některé firmy stále považují Internet za volnou zónu pro jejich zlatokopecké praktiky a o autorských právech neslyšeli ani v rádiu. Co s takovými případy? Pranýřovat!

4. 1. 1999 22:06
Doba čtení: 2 minuty

Kdo bude novým správcem domény .cz?

Výběrové řízení na nového správce domény .cz, které zhruba před měsícem vypsalo představenstvo CZ-NICu, je v plném proudu. Uzávěrka došlých přihlášek byla 29. prosince a podlě některých signálů to zatím vypadá, že výběrová komise bude mít celkem snadnou práci.

3. 1. 1999 22:16
Doba čtení: 3 minuty

Snaží se SPT TELECOM potopit Internet 99?

Čtyři dny je tu už nový rok 1999. Již čtyři dny všichni brouzdáme po Internetu za výrazně zdražené místní hovory. Co se stalo s tarifem Internet 99, který dojednala iniciativa Internet proti Monopolu, ptá se Miroslav Kučera.

3. 1. 1999 20:49
Doba čtení: 4 minuty

Doména .cz včera, dnes a zítra (podruhé)

Před týdnem jsme zveřejnili zajímavý článek Hynka Meda, který se věnoval situaci kolem správy domény .cz a jejím největším problémům. Netrvalo dlouho a dorazila odpověď Dana Lukeše, který již v minulosti na Lupě o doméně .cz psal. Na Hynkovy otázky nabízí některé odpovědi.

23. 12. 1998 9:20
Doba čtení: 5 minut

Jaké reálné zdražení přinese Internet 99 - podruhé

Téměř před měsícem jsem vám nabídl analýzu nového tarifu Internet 99 na konkrétních číslech a došel jsem k závěru, že průměrně představuje zdražení o 37 procent. Minulý týden však došlo k jeho určité další úpravě – a výrazně se mění i tato čísla. O kolik se tedy zdraží?

20. 12. 1998 22:34
Doba čtení: 2 minuty

KPN zvýšilo svůj podíl v Telecomu

Společnost KPN oznámila, že významně posílila svoji pozici v SPT TELECOM, když nakoupila na pražské burze další balík akcií. Jak se zdá, KPN to s námi myslí vážně - zprostředkovaně spoluvlastní i EUnet, ale především ovládá druhou největší síť kabelové televize u nás.

20. 12. 1998 22:12
Doba čtení: 2 minuty

SPT TELECOM pilně jedná o tarifu Internet 99

Přestože při jednání parlamentního podvýboru tento týden zástupce ČTÚ prohlásil, že ještě od Telecomu, nedostal potřebné podklady, Telecom nyní oznamuje, že s ČTÚ a poskytovateli intenzivně jedná. Možná tedy nasazení nového tarifu nebude trvat půl roku, možná tu bude dřív.

18. 12. 1998 8:25
Doba čtení: 2 minuty

Války se vyhrávají drobná vítězství: Bojkot jedno zaznamenal

Přestože masové protestní akce proti zdražování telefonních poplatků zcela utichly, něco se děje i nadále. Na včerejším jednání sněmovního podvýboru, který projednával petici Internet proti monopolu, SPT TELECOM o krůček ustoupil v jednom z podstatných problémů tarifu Internet 99.

Doba čtení: 2 minuty

Doména .cz včera, dnes a zítra

Správa domény .cz se v těchto dnech znovu dostává do centra pozornosti v souvislosti s výběrovým řízením na jejího provozovatele, které vypsal CZ-NIC. Současnému stavu kolem registrací a jeho nejvýznamnějším problémům se velmi zasvěceně věnuje Hynek Med.

17. 12. 1998 8:29
Doba čtení: 3 minuty

Microsoft koupil kousek EUnetu

Tak nam ten trh houstne, není-liž pravda? Český EUnet byl získán mezinárodním, mezinárodní EUnet koupil Qwest, Qwest se dal dohromady s KPN, KPN má většinu v TelSource a tedy hlavní slovo v Telecomu. A teď dokonce Microsoft koupil kousek Qwestu - tedy i EUnetu.

16. 12. 1998 10:04
Doba čtení: 1 minuta

Mr. Lin(x) k ježíškovi

Blížící se svátky vánoční poznáte nejen podle toho, že nikdo nemá na nic čas a v obchodech jsou neuvěřitelné tlačenice plné nerudných lidí, ale také podle speciálních nabídek, se kterými přicházejí nejrůznější firmy a služby. Zahanbit se nedal ani Mr. Lin(x).

16. 12. 1998 9:38
Doba čtení: 2 minuty

Nový virus v Internetu: Badtimes

Dorazila k nám spěšná zpráva zpráva o nové odrůdě ryze Internetového viru, nazvaného Badtimes. Jedná se o zváště nebezpečný typ, který se šíří elektronickou poštou. Za sebou nechává ničivou spoušť: přepíše pevný disk, pošrábe cédéčka, do akvárka nalije fridex; a to není všechno.

Doba čtení: 1 minuta

PVT má na Chodově velké problémy

"Lupa se neskutečně vleče a je to čím dál horší," říká mi na potkání řada našich čtenářů již několik měsíců, ovšem čím dál častěji. Na podobné problémy naráží i řada dalších serverů, které jsou umístěny u PVT na Chodově. Na vině je výrazně zahlcená linka.

13. 12. 1998 22:05
Doba čtení: 3 minuty

Komu patří domény v .cz?

Občas se na Lupě (ale i jinde) objeví článek, jehož autor více či méně vybíravě kritizuje velkovlastníky domén. Takže koho se to vlastně týká? Sestavili jsme TOP TEN největších registrátorů.

13. 12. 1998 21:55
Doba čtení: 3 minuty

Dotované modemy do každé rodiny

Dotované mobily jsou tu dávno. Dotované pagery jsou tu už chvíli. Dotované tiskárny jsou tu vlastně už taky dlouho, přestože to o sobě netvrdí; výrobci jen mlčky vydělávají na spotřebním materiálu. Dotovaných modemů tu však doposud nebylo - a hle, náhle se zjevily.

11. 12. 1998 10:20
Doba čtení: 2 minuty

Definitní ceny SPT TELECOM od 1.1.1999

"Zavolej mi do klubu, jsem Veselý, jsem hravý." "Ale kolik mne to bude stát od Nového roku?" "No to nevím, ale podívej se do ceníku." Jinak řečeno, definitní ceník SPT TELECOMu od 1.1.1999 s porovnáním cen je na světě.

11. 12. 1998 9:48
Doba čtení: 1 minuta

SPT TELECOM: Neublížil som, neublížil som...

Ve středu se konala dlouho očekávaná mimořádná valná hromada SPT TELECOM, která byla svolána na žádost 51% vlastníka, kterým je FNM. Očekávaly se významné personální změny včetně míst nejvyšších, ale výsledek je relativně slabší.

10. 12. 1998 8:41
Doba čtení: 2 minuty

CZ-NIC hledá provozovatele domény .cz. Zn: Jistý příjem zajištěn.

Sdružení CZ-NIC, z.s.p.o., které se má starat o doménu .cz, se zdá se konečně probudilo z letargie. Jako jeden z prvních počinů vyhlásilo výběrové řízení na nového provozovatele domény .cz, který bude obstarávat veškeré činnosti, související s registracemi, včetně fakturace.

9. 12. 1998 22:18
Doba čtení: 2 minuty

IBM Global Network řekla své ano AT&T

Že je IBM Global Network, tedy část IBM, která především poskytuje připojení do Internetu, na prodej, není už nějakou dobou žádným tajemstvím. Dnes je však už znám i definitivní kupec - překvapení se nekoná, je to AT&T. A za docela pěknou sumu.

9. 12. 1998 9:11
Doba čtení: 2 minuty

Hlásím 50° s.š. a 14° v.d. podívejte se do DNS, kde to jsme.

Nebylo by krásné mít místo nic neříkajících doménových jmen nebo ještě méně říkajících IP adres krásné mapy se skutečnými místy, kde se jednotliví klienti a servery nacházejí ? Vizuální geografickou analýzu logů vašeho WWW serveru? Určitě ano a možná to není jen nereálná hudba budoucnosti.

7. 12. 1998 22:17
Doba čtení: 5 minut