Hlavní navigace

ICQ: To už mi přes práh nesmí

ICQ je nepochybně jednou z nejrychleji se rozšířivších služeb a obecně dosáhlo obrovské popularity. Květinka v pravém dolním rožku zdobí dnes už asi většinu monitorů, samozřejmě u lidí, kteří jsou připojeni do Internetu. Není to však už příliš? Mohli bychom se nadít ústupu ICQ ze slávy.

27. 4. 1999 7:37
Doba čtení: 2 minuty

Slovenský Bojkot korunován úspěchem

Zhruba ve stejné době, kdy se u nás rozhořelo pokračování Bojkotu v podání 16 poskytovatelů připojení, tzv. "opoziční akce", objevila se podobná akce i na Slovensku. Tamní Telecom ji odstartoval svoji službou ST OnLine START. Jak to tam nakonec dopadlo? Asi lépe, než u nás.

26. 4. 1999 10:02
Doba čtení: 3 minuty

JOBS.CZ slaví tři roky

Před více než třemi roky byla založena služba JOBS.CZ, dnes velmi populární Internetové středisko pracovních příležitostí. Denně tu hledá práci odhadem přes sedm tisíc uživatelů Internetu a vybírá si z nabídky prestižních firem. Co nového pro nás její správci připravují?

26. 4. 1999 9:24
Doba čtení: 1 minuta

Internet 99: Odměna jen pro vyvolené II.

Tento týden jsme na Lupě popisovali osud člověka z Liberece, který má telefon od Kabel Plus, koupil si připojení k Internet OnLine s tarifem Internet 99 - a nemůže se připojit. Happy-end se sice zatím nekoná, ale aspoň něco.

23. 4. 1999 7:55
Doba čtení: 2 minuty

SPT TELECOM je minulostí

Ne, nebojte se, stálice našeho telekomunikačního nebe rozhodně nemíří do propadliště dějin. Odloží tam však svůj současný název a logo (a ráda by i svůj image) a ponese hrdý název Český Telecom. Desítky milionů už to stálo a další stovky to stát bude.

22. 4. 1999 7:49
Doba čtení: 1 minuta

Internet 99: Odměna jen pro vyvolené

Vyvzdorovaný tarif Internet 99, v podání Telecomu spása, kterou přináší českému Internetu, je, zdá se, pouze odměnou pro vyvolené - za to, že jsou věrni službám Telecomu. Pokud má někdo telefon od konkurence, má smůlu: nepřipojí se vůbec. Své zkušenosti popisuje čerstvý zákazník IOL z Liberce, který si může o Internetu leda nechat zdát.

21. 4. 1999 9:16
Doba čtení: 3 minuty

Domény: Má EUnet výhodu, nebo nemá?

Tento týden jsme na Lupě přiblížili, jaký je postup přeregistrací domén při přechodu zákazníka od. V reakci na tento článek nám poskytl stanovisko Jan Hrdonka, který patří mezi pracovníky EUnetu, kteří se o doménu starají. Do určité míry si však protiřečí s tím, co bylo řečeno dříve.

21. 4. 1999 8:14
Doba čtení: 4 minuty

Velký bratr tě sleduje

Zajímavý mail si našel minulý týden cestu do mého mailboxu. Ministerstvo vnitra podle něj ve spolupráci s NIXem monitoruje provoz v českém Internetu a "odposlouchává" vybrané osoby. Je to kachna, nebo nás skutečně sleduje Velký bratr? A co tomu říká NIX?

20. 4. 1999 8:35
Doba čtení: 3 minuty

Spammerem proti své vůli

Problém spamu hýbe Internetem i jeho českou větví velmi citelně. Je přitom známou skutečností, že horší než spammer je technicky nezpůsobilý spammer - ať už nacpe všechny adresy do hlaviček nebo použije veřejný mailing list. Petr Nachtmann nedávno díky jednomu spamu dostal 24 000 mailů. To není špatná dávka.

19. 4. 1999 22:27
Doba čtení: 2 minuty

Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější

Jak se zdá, toto překrásné Orwellovo heslo, které takřka vstoupilo do lidové slovesnosti, platí v současné době i v oblasti domén a jejich přeregistrací. Nedávno se totiž ukázalo, že EUnet jako dosavadní (a zřejmě i budoucí) správce domény při změnách neměří všem stejně.

19. 4. 1999 9:00
Doba čtení: 3 minuty

Internet 99: Někdo platí spojovací poplatek hned, jiný za dvě minuty

Jeden z ústupků, které SPT TELECOM postupem doby učinil v podobě úprav tarifu Internet 99, posunul poplatek za spojení z okamžiku připojení až na druhou minutu. Trochu se však zapomíná, že pro některé ústředny to neplatí. Jejich přehled spolu s malým komentářem vám přinášíme.

18. 4. 1999 23:21
Doba čtení: 3 minuty

Pandořina skříňka má třináctou komnatu

Češi, řečeno s Reinhardem Heydrichem smějící se bestie, mají jednu zajímavou vlastnost: jestli někde nějaké zadní vrátka jsou, tak je zcela určitě vyšťourají. Ukázalo se to i na příkladu Pandory, která funguje sotva dva dny a už je tu problém: nehlídá dostatečně identitu moderátora a nahrává spammerům.

16. 4. 1999 8:47
Doba čtení: 2 minuty

Jak vypadá webhosting v českých zemích?

Vývoj Internetu u nás nepochybně pokračuje a ruku v ruze s ním jde i rozvoj nových odvětví, která byla původně poněkud upozaděna. Patří mezi ně nepochybně webhosting (a registrace domén), tedy sféra, která byla původně vyhrazena především poskytovatelům připojení. Kde ty loňské sněhy jsou.

16. 4. 1999 8:05
Doba čtení: 3 minuty

CZCOM upgraduje

Klasik německé a české literatury, Franz Kafka, měl jednu životní jistotu: je nesmyslné se domnívat, že lidstvo spěje k lepším zítřkům; líp už bylo, takže může být jedině hůř. Také Internet má jednu životní jistotu, možná o něco optimističtější. Není jisté, zda bude líp, ale kapacity linek určitě porostou. Právě teď rostou u CZCOMu.

15. 4. 1999 9:26
Doba čtení: 1 minuta

Jak se otvírá Pandořina skřínka?

Stalo se už dobrým zvykem, že Mobil server čas od času uvede nějakou novou, obvykle šikovnou, službu na Internetu. Tentokrát se jedná o věc nesoucí tajemný název Pandora a přestože ji neprovázela obvyklá marketingová kampaň ve stylu "bomba českého Internetu", jde o docela užitečnou věc.

15. 4. 1999 8:48
Doba čtení: 2 minuty

eCity a ochrana osobních údajů 2

V poslední době se některým obyvatelům eCity nezdálo vhodné, že jsou některým firmám při kliknutí na link v seznamu firem v eCity předávány osobní údaje, konkrétně jméno a klientské číslo. Jak to vidí Pavel Hrubý, duchovní otec eCity?

14. 4. 1999 7:27
Doba čtení: 3 minuty

Železný proxy server pod lupou

Proxy server? Nihil novum sub sole, chtělo by se říci. Ale tentokrát se jedná o unikátní hardwarové řešení se spoustou zajímavých vlastností. Po důkladném otestování v provozu vám přinášíme recenzi na Argus CelerAccess-300 Internet Access Server.

13. 4. 1999 20:51
Doba čtení: 5 minut

Internet 99 pro poskytovatele věru není procházka růžovým sadem

Téma tarifu Internet 99 je stále živé a obávám se, že bude živé až do samotného konce roku, kdy jeho platnost končí. V současné době jsme ve fázi, kdy Telecom tarif implementuje u jednotlivých poskytovatelů. Přečtěte si sami, na jaké peripetie narazil jeden z malých regionálních poskytovatelů.

13. 4. 1999 7:43
Doba čtení: 4 minuty

Zatloukat, zatloukat, zatloukat

Internet sice nabízí nepřeberné množství možností a stránek, ale většina lidí - jak vidíme ze statistik - hledá stejně jenom to jedno. Občas však nemusí být příjemné, když záznamy o vašem surfování zůstanou v počítači a může si je prohlédnout šéf či žárlivá manželka. Jak na to, radí Miroslav Kučera.

12. 4. 1999 21:53
Doba čtení: 3 minuty

APO pořádá na bitPrague 99 konferenci

Doprovodnou konferenci na veletrhu Internetu, telekomunikací a IT bitPrague 99 pořádá APO ve spolupráci se SPISem. O osud vlastní výstavy mám mírné obavy, protože počet vystavovatelů podle dosavadních zpráv není nijak obrovský. Konference však podle programu vypadá celkem zajímavě.

12. 4. 1999 9:26
Doba čtení: 3 minuty

Internet 99: SPT TELECOM se nedohodl s Dattelem

Období bouřlivých mediálních válek kolem tarifu Internet 99 skončilo, nyní je spíše ticho po pěšině a SPT TELECOM tarif nasazuje u poskytovatelů. Chtělo by se říci zedníčkovský klid na práci. Jenže tak klidné to zase není, SPT TELECOM zatím blokuje dohodu s Dattelem a neuznává jeho Internet 99.

9. 4. 1999 9:00
Doba čtení: 4 minuty

Máslo bude, ba i testy budou

Parafrází starého, leč moudrého Zdeňka Nejedlého, jak je zachycen v jednom z klasických snímků české kinematografie, jsem si dovolil nadepsat článek o současné situaci kolem testů poskytovatelů. Testy neběží již několik měsíců a množství lidí se ptá, co s nimi je. Co tedy bude dál?

Doba čtení: 2 minuty

U CESNETu dávají Cisco zdarma

Zajímavou nabídku pro své zákazníky připravil CESNET ve spolupráci se společností Cisco Systems. Zákazníci, kteří se připojí pevnou linkou, mohou dostat zdarma směrovač řady 1600. Princip bude podobný jako u dotovaných mobilních telefonů.

8. 4. 1999 8:34
Doba čtení: 1 minuta

EUnet: Satelitní připojení do každé rodiny

Novou službu oznámil minulý týden na Prague Internet Worldu EUnet Czechia ve spolupráci se společnostmi Philips a CzechLink. Jedná se o tzv. EUnetSAT - turbointernet a díky asymetrickému modelu přenosu dat nabízí rychlosti v řádu megabitů za dobrou cenu. Jak to však bude fungovat v praxi, se teprve ukáže.

7. 4. 1999 9:05
Doba čtení: 3 minuty

Joyce uvádí nový 56K modem WELL

Společnost Joyce ČR, výhradní dovozce faxmodemů Well pro Českou republiku, uvádí na trh nový homologovaný 56K faxmodem s označením WELL FM-56PCV. Jedná se o interní modem, který využívá sběrnici PCI, což přináší uživatelům výhodu snadné instalace a velmi rychlé komunikace s počítačem.

7. 4. 1999 8:13
Doba čtení: 1 minuta

Spammeři útočí: 2 miliony adres z domén

Zajímavá nabídka americké firmy Portal Opportunities Inc. dorazila do mého mailboxu. Jedná se o obchodníky s adresami pro spamming a nabízejí zhruba 2.100.000 záznamů. Zajímavé je, o koho jde - jedná se totiž o vlastníky a správce domén. Mít své jméno uvedeno v InterNICu či RIPE evidentně není nejbezpečnější.

6. 4. 1999 8:55
Doba čtení: 2 minuty

eCity FAQ

Virtuální město eCity se překulilo do druhého měsíce své existence a eObčanů stále přibývá. Řada věcí však není zcela jasná a občas můžete narazit na problém, který se kterým si nevíte rady. Právě proto sestavil Petr Souček přehled nejčastěji kladených otázek a samozřejmě i odpovědí.

6. 4. 1999 8:15
Doba čtení: 15 minut

LUPA slaví první narozeniny

Je to až neuvěřitelné, vážení přátelé, ale je to tak: právě před rokem, 2. dubna 1998 se poprvé otevřely pro veřejnost stránky našeho serveru. Za ten čas se stala řada událostí, leccos se změnilo, i my jsme se v leččems poučili a v něčem jsme možná občas poučili vás. Tak tedy rok: je čas na malé ohlédnutí.

2. 4. 1999 8:52
Doba čtení: 3 minuty

Pojď se mnou, Marie, dnes večer na PIWo...

Parafrází jedné písně mého oblíbeného Pavla Dobeše si dovolím uvést článek o letošním Prague Internet Worldu, který právě včera skončil. Byla to první z mnoha letošních jarních výstav, které zasahují do oboru Internetu a komunikací. Jaký tedy PIW byl?

2. 4. 1999 8:09
Doba čtení: 2 minuty

EUnet staví páteř na Aliatelu

Už pověstných sto dní uplynulo od převedení páteřní sítě společnosti EUnet na síť pronajatých digitálních okruhů od Aliatelu. Rozhodně však nešlo o žádné období hájení, právě naopak: jako jeden z mála totiž dnes Aliatel EUnetu poskytuje službu se smluvními garancemi kvality a spolehlivosti.

1. 4. 1999 8:35
Doba čtení: 1 minuta

SPT TELECOM nabízí služby ve velkoobchodu

Od 1. června 1999 rozšiřuje SPT TELECOM svou nabídku o nové služby velkoprodeje Digital Networl a IP Tranzit. Ty jsou určeny pro jiné firmy v ČR, které poskytují telekomunikační služby svým zákazníkům, tedy typicky pro poskytovatele připojení. Druhou jmenovanou službou se přitom posunuje po bok firem jako Global One či Ebone.

1. 4. 1999 8:12
Doba čtení: 2 minuty