Hlavní navigace

Síť TEN-155 CZ zahájila provoz IP verze 6

Naše akademická síť TEN-155 CZ zahájila včera provoz IPv6. Ačkoli se o tomto protokolu mluví už dlouho a jeho potřebnost je neustále zdůrazňována, tak se jeho praktické realizace značně protáhla.

16. 7. 1999 9:50
Doba čtení: 2 minuty

Stále kolem světa?! II.

Nedávno jsem psal o spojení mezi CESNETem a Telecomem. Protože spojení se znovu změnilo přináším další článek na toto téma.

16. 7. 1999 8:54
Doba čtení: 5 minut

Víte co.je.to/lupa?

Tak například takovouhle adresu můžete získat na REDIRECT.XNET.CZ. Jak název napovídá jde o službu, která nabízí přesměrování na Vaši stránku.

Doba čtení: 1 minuta

Faxmodem integrovaný v mobilním telefonu

Máte mobilní telefon a chcete přenášet data a faxy? Možná by Vás zajímálo jak propojit Váš mobilní telefon s počítačem. Právě o tom bude další článek Františka Horejce.

Doba čtení: 4 minuty

Global roaming

Slovo roaming jsme se většinou naučili spojovat s mobilními telefony, ale už nějakou dobu ho potkáváme i na internetu... Naposledy u Video On Line.

Doba čtení: 3 minuty

Šťoura: Nová linka Contactelu

Nově vzniklý Contactel má novou linku. Ke stávající lince k Ebone se připojila nová linka na Tele Danmark, tedy jednoho ze zakladatelů společnosti. Jde o výrazné posílení zahraniční konektivity.

14. 7. 1999 12:17
Doba čtení: 2 minuty

Je sieť Slovenských Telekomunikácií prepojená s SPT Telecom?

Slovenské Telekomunikácie (ST) začali poskytovať svoje internetové služby o čosi neskôr ako ostatní slovenskí ISP. Dnes už disponujú sieťou s celkovou zahraničnou priepustnosťou až 8.5Mbit, čo ich v súčasnosti radí na Slovensku medzi poskytovateľov s najväčšou konektivitou do zahraničia...

13. 7. 1999 23:28
Doba čtení: 1 minuta

GEMMA IX.CZ má první podpisy

Když zde Marek naposledy psal o GEMMA IX.CZ snažil se vyhnout spekulováni o tom, zda tento projekt uspěje. Dnes je již jasné, že poptávka je.

Doba čtení: 3 minuty

Stále kolem světa?!

Je to už nějaký pátek, co bylo normální, že spojení mezi českými providery šlo přes půl světa. Doba ale pokročila a mnoho se změnilo, ale stále existují výjimky...

Doba čtení: 3 minuty

Šťoura: Zálohování zahraničních linek přes NIX

Na začátku týdne jsme byli svědky vzájemného zálohování zahraničních linek mezi poskytovateli Inway a Czech Net. To pochopitelně není nic až tak zvláštního, někomu se ovšem nezdá korektní způsob, jakým je realizováno. Jak je to doopravdy?

Doba čtení: 3 minuty

Šťoura: EUnet poskytuje IP konektivitu

O tom, že se EUnet chystal vstoupit na pole poskytování zahraniční IP konektivity ostatním ISP, se mluvilo již před delší dobou. Nyní se zdá, že má v této oblasti i prvního skutečného zákazníka. Je jím nedávno vzniklá síť GINet. Tož, ťukněme si tím ginem na zdraví!

8. 7. 1999 10:21
Doba čtení: 2 minuty

Hacknuté DNS?

Před pár dny proběhla na comp.protocols.dns.bind zpráva o tom, že v některých DNS cache jsou nesprávné údaje. Záhy nato se objevila i domněnka, že byly hacknuty servery fy Network Solutions, která provozuje některé kořenové nameservery. Všechno ale může být i jinak...

7. 7. 1999 8:35
Doba čtení: 3 minuty

K čemu je dobré odposlouchávání Internetu?

Tento týden jsem psal o připravovaném právním rámci odposlouchávání Internetu ve Velké Británii a komentoval v té souvislosti také situaci u nás. Poněkud jsem se rozohnil a ve svatém nadšení proti kriminálním živlům opomněl některé aspekty, které mi naštěstí připomněli střízlivější čtenáři.

1. 7. 1999 9:23
Doba čtení: 3 minuty

Na Internet po GSM s PCMCIA kartami

Způsobů, jak vyřešit datovou komunikaci v sítích GSM, je hned několik. Každá z těchto verzí má svá pro a proti, a nedá se říci, že by dnes některé u níže uvedených řešení dominovalo. Ve své volné sérii článků dnes pokračuje František Horejc.

30. 6. 1999 6:34
Doba čtení: 4 minuty

Odposlouchávání Internetu? Proč ne.

Orwellovo heslo "Velký Bratr tě sleduje" spěje mílovými kroky ke svému naplnění. Poslední zpráva přišla z Velké Británie, kde chystají odposlech Internetu podobný tomu, který před nedávnem v Rusku navrhla nástupkyně KGB. Právní předpoklady pro odposlech Internetu jsou přitom již dávno i u nás, takže přehnaná bezstarostnost není na místě.

29. 6. 1999 9:49
Doba čtení: 4 minuty

INEC se brání, omlouvá a vysvětluje

V pátek jsme na Lupě informovali o tom, že společnost INEC sáhla po poněkud příliš agresivním marketingovém nástroji a rozeslala spam. K původně zveřejněnému vysvětlení dotyčného pracovníka přidáváme ještě oficiální stanovisko INECu, který se všem postiženým omlouvá. Šlo totiž o svévolnou akci jejich zaměstnance.

28. 6. 1999 10:17
Doba čtení: 1 minuta

Šťoura: Když se z poskytovatele připojení stane spammer...

Spam je jedním z těch ošklivějších věcí, které Internet přináší. Poslat mail "nic nestojí", i když ho rozešlete na sto tisíc adres - a tak to některé firmy s chutí činí a říkají tomu agresivní marketing. Nebývá však zvykem, aby se tak chovali i poskytovatelé připojení: INEC se však toho minulý týden dopustil.

25. 6. 1999 10:04
Doba čtení: 2 minuty

Data v sítích GSM

Datové a faxové přenosy v sítích GSM se v České republice zatím přílišného rozšíření nedočkaly. Ukazuje se však, že jde zřejmě o dočasný stav. Možnosti a použití této technologie, zvláště ve spojení s Internetem, vám představí náš nový spolupracovník, František Horejc.

24. 6. 1999 8:45
Doba čtení: 4 minuty

Je libo doménu zdarma?

Mít vlastní doménu - toť sen každého tvůrce webovských stránek. Se stále se blížícím zavedením pravidelných poplatků se ovšem bude muset rozloučit s doménou spousta méně navštěvovaných projektů, které doménu ze svého provozu nezaplatí. S využitím malé "finty" můžete získat poměrně atraktivní adresu snadno a zdarma.

23. 6. 1999 10:20
Doba čtení: 3 minuty

Doménová centrála na Lupě

Kdo chvíli stál, už stojí opodál. Na Lupě se snažíme nestát a nabízet vám stále nové a nové možnosti a informace. Nejnovějším přírůstkem, kterého jste si už možná všimli v menu, je provázaná dvojice stránek Domény a WHOIS. Oč vlastně jde a co všechno se na nich můžete dovědět?

21. 6. 1999 8:55
Doba čtení: 3 minuty

Šťoura: Telecomu nefungoval mailserver

Několik desítek tisíc zákazníků Internet OnLine včera během dne narazilo na nepříjemný problém - SPT TELECOMu nefungoval poměrně dlouhou dobu, takřka půl dne, jejich mailserver, takže nebylo možné přijímat ani odesílat poštu.

18. 6. 1999 10:29
Doba čtení: 2 minuty

Bezdrát za 900 Kč, kam ten svět spěje?

Ještě před rokem byly bezdrátové cesty připojení k Internetu popelkou; občas to někdo dělal, ale nikdo to ani nezkoušel propagovat. Ten pravý boj se strhnul až poté, co do bezdrátů začali ve velkém šlapat větší hráči. Tohle tu však ještě nebylo: za 64 kb/s bezdrát měsíčně 900 korun.

18. 6. 1999 10:08
Doba čtení: 2 minuty

Quo vadis, Mr.Lin(x)i?

Jednou z možností, které Mr.Lin(x) nabízí, je spoření impresí - můžete na svých stránkách točit bannery měsíc a pak si naspoření imprese vybrat třeba za hodinu. To však působí v systému jisté potíže a proto se jeho správci rozhodli situaci řešit. Bohužel způsobem, který není optimální.

17. 6. 1999 10:11
Doba čtení: 3 minuty

Šťoura: INEC ruší linky, přesouvá se ke GTS?

Jak objevil šťoura Petr Souček, INEC, nedávno odkoupený společností GTS, poněkud mění způsob svého připojení do Internetu a ruší linky. Zdálo by se, že se prostě jen konektivitou přesouvá přímo pod GTS, ovšem podle Tomáše Maršálka z GTS to je ještě jinak.

16. 6. 1999 10:16
Doba čtení: 3 minuty

Nakupování na Internetu -- nový životní styl?

Počet uživatelů Internetu dosáhne tento rok 100 milionů a do roku 2002 to podle International Data Corporation bude již 320 milionů uživatelů. Stále více lidí chodí na celosvětovou síť nejen pro informace, ale také nakupovat (v roce 1997 to bylo 18 miliónů uživatelů, v roce 2002 se předpokládá již 128 milionů nakupujících).

Doba čtení: 4 minuty

Burza domén aneb kupčím, kupčíš, kupčíme

Tak už je to tady. Po delší době očekávání a nejasných zpráv se v českém Internetu konečně objevila - poněkud kontroverzní - služba Burza domén. Zájemci tu mohou prodat či koupit domény zvučných názvů a firem, na prodej je znovu i Karlštejn (.cz). Překupníci mají pré.

Doba čtení: 4 minuty

V Británii se telefonuje na Internet zdarma

S milou nabídkou přišel před nedávnem pro své zákazniky British Telecom. Pro uživatele jeho služby připojení k Internetu totiž přesunul přístupové body na známá čísla 0800, takže odnynějška nemusí platit poplatky za telefonní spojení. Ovšem taky jen částečně a někdy; ani stará dobrá Anglie není dokonalá.

11. 6. 1999 9:23
Doba čtení: 2 minuty

Bezdrát za 2.900 Kč!

Bezdrátové připojení k Internetu je asi nejžhavějším tématem posledních týdnů a měsíců. Postupně se na toto pole - původně neorané - pouští čím dál více poskytovatelů a jejich cenové nabídky jsou často velmi zajímavé. Velm agresivní cenový model nyní uvádí CZCOM.

9. 6. 1999 10:30
Doba čtení: 2 minuty

Další krůček k informační otevřenosti

Před nedávnem jsem si vytkl za cíl monitorovat aktivity poskytovatelů, směřující k jejich větší informační otevřenosti vůči zákazníkům. Velké skoky se za onen čtvrtrok neudály, ale něco přeci. Nejnovějším přírůstkem je firma Stand, která velmi zajímavým způsobem zveřejňuje obsazenost své modemové centrály.

8. 6. 1999 11:12
Doba čtení: 2 minuty

Digitálně a pevně, ale hlavně levně

Už jsme si zvykli, že Aliatel čas od času přichází ve spolupráci s vybraným poskytovatelem připojení s nějakou velmi agresivní nabídkou bundlu vlastní linky s připojením k Internetu. Nejnověji můžete získat 64 kb/s linku od INECu/GTS i se směrovačem už od 9.950 Kč měsíčně.

7. 6. 1999 9:57
Doba čtení: 1 minuta

Šťoura: Contactel vstoupil do Internetu

Contactel, nedávno založený společný podnik Českých Radiokomunikací a Tele Danmark, vstoupil před pár dny do světa Internetu. Přijat byl do RIPE NCC, dostal přidělený AS i blok IP adres. Kontaktní osobou je přitom podle RIPE pan Zbyněk Linhart, druhdy ředitel NetForce.

7. 6. 1999 9:12
Doba čtení: 2 minuty