Hlavní navigace

ADT chce od Novy hru s otevřenými kartami

5. 12. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
5. 12. 2006

Dnešní konference Asociace digitálních televizí (ADT) se měla věnovat stanovisku sdružení k Technickému plánu přechodu na digitální vysílání (TPP). Výhrady k dokumentu, který připravuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ), se ale po několika minutách změnily na volání po jasném stanovisku televize Nova. Podle ADT komerční jednička na českém televizním trhu zatím nikdy neřekla, co od digitalizace chce a za jakých podmínek se jí hodlá účastnit. Pouze v srpnu letošního roku na workshopu k první verzi TPP ředitel Novy Petr Dvořák prohlásil, že chce mít od ČTÚ zaručené stejně pokrytí jako v analogovém vysílání. Hovořil přitom až o 98 procentech České republiky.

Ředitel televize Barrandov Petr Chajda na konferenci uvedl: Za největší problém považuji, že TPP chybí právní vymahatelnost. Podobného názoru byli i jeho kolegové, ředitel zpravodajské stanice Z 1 Martin Mrnka, ředitel televize Febio Richard Rybníček i šéf Óčka a předseda ADT Jiří Balvín. Ten označil přepracovanou verzi TPP za vágní a nicneříkající dokument.

Ačkoli má Česko Národní koordinační skupinu pro digitalizaci v čele se Zdeňkem Duspivou, Jiří Balvín prohlásil: Chybí koordinátor, který by všechny svolal ke kulatému stolu. Pro ADT je nejdůležitější postoj Novy, která TPP připomínkovala už v první verzi a nyní znovu. Výtka držitele licence, společnosti CET 21, je ale důvěrná. Kromě autorů ji proto zná pouze Rada ČTÚ. Členové asociace mají obavu, že bez vstřícného postoje Novy se digitalizace v ČR nikam neposune. Tuzemskou situaci na televizní trhu označil Balvín za zrůdnou: Je tu digitální vysílání jen pro vyvolené.

Představitelé ADT si shodně myslí, že TPP nebude schválený ani ve druhé verzi a dočkáme se dalšího přepracování. Čas hraje klíčovou roli. Proto tak tlačíme na to, aby každý řekl, o co mu jde, řekl Richard Rybníček. V závěru konference i po jejím skončení se přítomní navzájem utvrdili, že televizi Nova a jejím akcionářům jde především o krátkodobý zisk, který mohou na omezeném českém trhu během dalších dvou let stojící digitalizace získat. Oficiální názor komerční jedničky ale není známý.

Další informace z konference ADT: Fero Fenič: můžu skončit jako bezdomovec

ICTZ23

Audiozáznam (ČRo Digital): stažení [MP3, 27,5 MB], stream [MP3, 64 kb/s]

Více o připomínkách k TPP najdete na DigiZone.cz:
Co se komu nelíbí na Technickém plánu přechodu?
Důvěrné připomínky Óčka a Barrandova jsou variantou na Z 1

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.