Hlavní navigace

Americký Mirantis kupuje český TCP Cloud, dělat bude s Googlem a Intelem

15. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: TCP Cloud
Třicetičlenný český podnik původem z Písku jde pod významného hráče v oboru.

Americká společnost Mirantis kupuje pražskou firmu TCP Cloud. Spojují se tak dva hráči, kteří pracují s open source technologií OpenStack pro budování cloudů – Mirantis jako jeden ze zakládajících členů organizace OpenStack Foundation a jako jeden z největších subjektů na trhu a TCP Cloud jako jeden z nejvýraznějších mladých podniků.

Mirantis má za sebou čtyři kola investice, které firmě celkově přinesly 220 milionů dolarů od fondů a investorů jako Intel Capital, Goldman Sachs, Dell Ventures, Ericsson, Red Hat, SAP Ventures a dalších. Český TCP Cloud původně vznikl v Písku jako součást tamního dotovaného Technologického centra Písek, kde využíval také datové centrum.

Mirantis patří k těm největším jménům na OpenStack trhu, která spolupracují třeba s Oraclem a mnoha dalšími společnostmi, na druhou stranu mladé firmy jako právě TCP Cloud v mnohých věcech postupují rychleji. Třicetičlenná pražská firma se vedle OpenStacku zabývá také technologiemi OpenContrail (technický ředitel Jakub Pavlík je členem poradního sboru) a Kubernetes. Na nich běží i postavená IoT platforma prezentovaná na posledním OpenStack Summitu.

Pro Intel a Google

Právě schopnosti TCP Cloudu v Kubernetes a OpenStacku chce Mirantis českou akvizici využít, má se podílet na spolupráci s Googlem a Intelem v této oblasti. Integrace cloudové a orchestrační platformy OpenStack a Kubernetes pro automatizované nasazování a správu aplikací v kontejnerech má pomoci ve větším nasazování OpenStacku a Mirantis ve firmách.

TCP Cloud vytváří vlastní distribuci či referenční architekturu nazvanou Mk.20 (více v dřívějším článku). Mirantis ji v další verzi začlení do svého Mirantis OpenStacku a bude součástí Mirantis Fuel pro nasazování a správu OpenStacku.

To, za jakou částku společnost Mirantis český podnik získala, strany nekomentují. Vývoj TCP Cloudu zůstane v Praze v Karlíně. TCP Cloud finanční výsledky nezveřejňuje, v posledních měsících každopádně začal nabírat poměrně významné zákazníky. Ani Mirantis čísla nepřibližuje, pouze uvádí, že rok 2015 byl rekordní a se čtyřnásobným růstem předplatného.

V Česku je OpenStack poměrně živou disciplínou. Vedle TCP Cloudu se jeho vývojem zabývají třeba Ultimum Technologies (ve spolupráci s Altronem se vyvinul nástroj také pro T-Mobile), PRO-ZETA zase staví OpenStack cloudy na Blízkém východě. Na OpenStacku se budují i české cloudy, jeden mají například České Radiokomunikace a běží na něm i SnackHost od VSHostingu.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.