Hlavní navigace

Británie začíná vypínat analog za pět dní

11. 10. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
11. 10. 2007

Ve Spojeném království se schyluje k vypnutí zemského analogového vysílání v první oblasti, kterou tvoří anglické město Whitehaven a jeho okolí. Už příští středu, 17. října, tu nebude dostupný analogový signál veřejnoprávního programu BBC 2. Jeho místo zaujme multiplex DVB-T s pěti programy britské televize veřejné služby a komerční stanicí Five. O necelý měsíc později, 14. listopadu, skončí v regionu vysílání i zbylých čtyř analogových programů a nabídka DVB-T se rozšíří na osmnáct televizních stanic a řadu rádií.

Ve městě Whitehaven a jeho okolí probíhá intenzivní informační kampaň pod taktovkou neziskového sdružení Digital UK. Domácnosti v celé oblasti dostaly informace o tom, co se děje, a to včetně publikace Copeland: je čas přepnout na digitál [PDF, 3,26 MB]. Navíc jsou inzeráty v místním tisku a další informace v knihovnách a obchodech, uvádí web Digital UK. Jeho sdělení jsou technologicky neutrální a vysvětlují možnosti digitálního příjmu pomocí DVB-T nebo DVB-S.

Dvacetistránková brožura „Copeland: je čas přepnout na digitál“ podrobně, ale zároveň srozumitelně a přehledně informuje o všech aspektech přechodu na digitální vysílání. Britové při vypínání analogu využívají také varování prostřednictvím televizní obrazovky. Místo nicneříkajícího piktogramu, který se objevil divákům v Česku na Domažlicku, Digital UK zvolilo přímější, textové sdělení.

Podle brožury se na obrazovce objevuje pruh nahoře uprostřed ve znění: Pokud můžete přečíst toto, vaše televize bude ovlivněná vypnutím analogu 17. října. Otázky? Volejte Digital UK na čísle 0845 234 0388­. Varování ale není, na rozdíl od českého piktogramu, na obrazovce analogových programů celou dobu, ale jen častokrát během dne.

V publikaci jsou i odpovědi na nejčastější otázky, které by si lidé měli rozmyslet před nákupem digitální techniky. Nechybí porovnání všech digitálních nabídek včetně toho, kolik za ně diváci zaplatí. Text věnuje pozornost i možným problémům s anténní technikou a na závěr uvádí soupisku obchodů, ve kterých si lidé mohou nakoupit potřebnou výbavu. U každého obchodu je navíc poznámka o tom, zda je v něm proškolený personál a jestli nabízí možnost instalace techniky v domácnosti.

Vybrané skupiny obyvatel se nebudou o nákup digitální výbavy muset starat samy, místo toho je navštíví pověření technici. Za poplatek 40 liber (zhruba 1600 korun) jim prodají a nainstalují digitální přijímač, případně provedou revizi antény. Lidé si budou moci vybrat, jestli raději nechtějí placenou satelitní službu Sky Digital a peníze ve formě slevy na měsíčním poplatku, případně volné satelitní vysílání jen za zaváděcí poplatek. Lidé v programech speciální finanční podpory dostanou službu zcela zdarma.

ebf 24 - tip duben

Členy Digital UK jsou všechny televizní společnosti, ale i další organizace – včetně několika charitativních sdružení zaměřených na postižené a staré lidi. Peníze do rozpočtu sdružení přicházejí z rozpočtu veřejnoprávní BBC.

Úplné vypnutí analogového vysílání je v Británii plánované až na rok 2012. Při vypínání přijde poslední na řadu hlavní město Londýn, ve kterém ve stejném roce začínají Letní olympijské hry. Do jejich startu má být televizní vysílání v Británii už ryze digitální.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).