Hlavní navigace

Britové nemají zájem o DVB-H, Nokia chystá komerční provoz

10. 11. 2005
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Digitální televize přes mobilní telefon dostala první velkou ránu. Společnost Entertainment Media Research (EMR) provedla průzkum na patnácti stech dobrovolnících ve Velké Británii, aby zjistila, jak velký zájem bude o komerční provoz DVB-H. Výsledek byl více než tristní. Pětašedesát procent respondentů uvedlo, že sice plánuje koupi nového mobilního telefonu, ale zároveň tvrdí, že jej rozhodně nebudou využívat pro sledování televize. Využití DVB-H v praxi nechápe sedmdesát procent dotázaných.

Británie testuje v Oxfordu

Analytici se domnívají, že tak špatné výsledky zapříčinil větší zájem o jiné druhy příjmu digitálního vysílání, například prostřednictvím tunerů pro počítače. Ovšem ani ten v průzkumu nedopadl nikterak dobře: zatím o něj jeví zájem jen pětačtyřicet procent respondentů. Problém může být v malé dostupnosti nových technologií a relativně malé informovanosti o těchto službách, míní EMR. Průzkum určitě nepotěšil mobilní operátory v Británii. Ti nedávno spustili dva pilotní projekty DVB-H. V Oxfordu, kde testuje společnost O2 vlastněná španělskou Telefónicou, většinovým majitelem Českého Telecomu, přijímá 250 dobrovolníků 16 televizních programů. Na experimentu se podílí společnosti NTL a Nokia.

Oxfordský multiplex obsahuje stanice BBC One, BBC Two, BBC News 24, ITV1, ITV2, Channel 4, five, British Eurosport, Cartoon Network, CNN, Discovery Channel, MTV, Shorts TV, Sky News, Sky Sports News a Sky Travel. Mobilní operátor zkouší také příjem televizního vysílání přes mobil v automobilu při jízdě okolo 120 km/h. V Británii nejde o jediné zkušební vysílání DVB-H. Pilotní projekt spustil také konkurent O2, mobilní operátor Vodafone (nynější majitel českého Oskara). Spolupracuje na něm s televizní společností Sky a nabízí dokonce 19 televizních programů.

Finsko připravuje první celoplošnou síť

Vůbec první rozsáhlé pilotní vysílání DVB-H ovšem proběhlo ve Finsku. Od března do června letošního roku zkoušelo pět set dobrovolníků nejen pasivní příjem digitální televize, ale i doprovodné služby. Experiment se omezil na metropoli Helsinky. Následný průzkum mezi respondenty dopadl nesporně lépe než v Británii. Skoro šedesát procent z nich je přesvědčeno, že DVB-H bude populární. Celkem 41 procent dotazovaných je ochotno za příjem televize do mobilního telefonu platit. Polovina účastníků experimentu přitom považuje za adekvátní cenu deset euro měsíčně (asi 300 korun). Během zkušebního vysílání si operátor účtoval pouze 4,90 euro za měsíc.

Někteří Finové ale dávají před pasivním sledováním televize přes DVB-H přednost předplácení určitých obsahů, například sportovních přenosů. Právě sport společně se zpravodajstvím zajímal účastníky helsinského experimentu nejvíce. K dispozici měli vysílání CNN, BBC News, Euronews či Eurosportu. V průměru dobrovolníci sledovali televizi přes mobilní telefon dvacet minut denně (nejaktivnější až čtyřicet minut), především v městské hromadné dopravě cestou do zaměstnání a zpět. Další test DVB-H proběhl v Helsinkách v polovině srpna u příležitosti Mistrovství světa v lehké atletice. Po ukončení těchto experimentů Finové pracují na celoplošné vysílací síti pro DVB-H, kterou by měli spustit v polovině příštího roku. Po třech mutliplexech DVB-T půjde o čtvrtou celostátní síť určenou pro pozemní digitální televizi.

Paříž plná experimentů DVB-H

Velmi populární je nyní DVB-H ve Francii, kde proběhlo a probíhá hned několik testů. Všechny se soustředí do Paříže. Už v březnu vzniklo konsorcium firem TPS, France Telecom, Orange a Bouygues, které požádalo národního regulátora CSA o licenci k experimentálnímu vysílání DVB-H. Multiplex šířil programy TF1, M6, Eurosport, M6 Music, Infosport, LCI, TF6, Tfou a Teletoon. Od 13. září v Paříži vysílají tři pilotní multiplexy DVB-H a jeden v systému DMB (viz rozhodnutí CSA – PDF, 115 kB). Povolení mají do 15. června 2006, poté se očekává postupné zavádění komerčního provozu (DMB začínalo 15. října a skončí 15. dubna). V programové nabídce DVB-H nejsou jen televizní, ale i rozhlasové stanice (především od Lagardere a RTL Group).

Podle francouzského regulátora CSA je ale systém DVB-H primárně určen pro televizní vysílání. Přes mobilní telefony třetí generace lze nyní v Paříži naladit dvaatřicet televizních programů: Arte, Euronews, Europe 2 TV, France 2, France 3, France 4, France 5, France Outre Mer, Gulli, I-Tele, Planete, TPS Star, TV Breizh, W9, TF1, M6, Eurosport, M6 Music, Infosport, LCI, TF6, Tfou, Teletoon, 13 Rue, Canal+, Canal J, Cine-Cinema Premier, Equida, L´Equipe TV, MCM Top, NRJ 12 a Sport+ (a 19 rozhlasových stanic). Dostupné jsou na kanálech 29 a 37. V „rozhlasovém“ systému DMB vysílají pouze dvě televize: TF1 a LCI.

Španělsko zkouší v Madridu a Barceloně

Siemens C65

Potěšitelná situace je také ve Španělsku, kde aktuálně probíhají dva testy v okolí Barcelony a Madridu. Účastní se jich na pět set uživatelů se zapůjčenými mobilními přijímači. Do konce února příštího roku takto bude možné sledovat patnáct televizních stanic, především od hlavních hráčů na trhu: veřejnoprávní TVE a komerčních stanic Antenna 3 TV, Canal+, Telecinco, Telemadrid a TV3. Na experimentu se podílí společnosti Nokia, Abertis a Telefonica Moviles. Pro příjem DVB-H respondenti používají telefony Nokia 7710 upravené pro televizní vysílání. Španělská vláda nyní připravuje národní strategii rozvoje digitálního vysílání, které se mimo jiné zaměří právě na DVB-H.

Vůbec první španělskou televizní stanicí, která letos v červenci zahájila vysílání přes DVB-H, byl katalánský program 3XL.net. Na pilotním vysílání se podílel i provozovatel místní sítě mobilních telefonů Amena. K experimentu vznikl i speciální internetový portál s podrobným regionálním zpravodajstvím. Na rozdíl od současných experimentů v Madridu a Barceloně k tomuto testování nedodala mobilní telefony Nokia, ale Siemens. Šlo o speciální upravené typy Siemens C65.

Itálie chystá komerční provoz, Německo také

Jako první chce na klasický komerční provoz DVB-H přejít Itálie. Chystá se k tomu už od ledna příštího roku. Službu připravuje Telecom Italia Mobile a mediální koncern Mediaset ovládaný premiérem Silviem Berlusconim. Telecom Italia bude šířit tři programy Mediasetu (Rete 4, Italia 1, Canale 5) a také speciální přenosy italské fotbalové ligy. Právě od sportovních přenosů si většina provozovatelů DVB-H slibuje největší zisky (na dalších místech je zábava a zpravodajství). Od Itálie to je poměrně velké riziko, protože kromě asi čtyřiceti pilotních projektů na světě zatím nikdo nespustil řádný provoz DVB-H. Není tudíž ani jasné, jak velký zájem se dá očekávat od uživatelů mobilních telefonů.

Přesto se k této digitální novince kloní stále více evropských zemí. Sousední Německo například nedávno spustilo experiment na berlínském kanálu 39, který předtím využíval analogový regionální program SFB. Multiplex tvoří dvě televizní stanice. Vůbec první projekt DVB-H v Německu ale proběhl už loni. Rovněž v Berlíně na kanále 59 a podílely se na něm společnosti Nokia, Vodafone, Philips a Universal. Od září vysílá v DVB-H na pomezí Německa, Belgie a Holandska regionální program Euroregio TV. Provozuje ho německá společnost Norcom a pokrývá území, na kterém žijí tři miliony lidí.

Největší aktivitu vyvíjí Nokia

Komerčního provozu DVB-H se Němci dočkají zřejmě už v první polovině příštího roku, tedy brzy po Italech. Výrobce mobilních telefonů Nokia totiž Německo zařadil mezi první země, kde nabídne tuto službu veřejnosti. Kromě Německa má jít o Švýcarsko, Rusko, Indonésii a Thajsko. Podle serveru Cnews.ru, který se odvolává na agenturu Reuters, firma stanovila ceník za příjem DVB-H na pět až deset euro (150 až 300 korun) měsíčně. Větší rozmach DVB-H se ale očekává až po roce 2008. Do té doby musí operátoři a provozovatelé televizních programů vyřešit otázky spojené s autorskými právy a standardy vysílání.

Nokia 9210

Nokia předpokládá, že do roku 2010 vyrobí 75 milionů telefonů s podporou DVB-H. Prvním takovým přístrojem je Nokia 92. Všechny dosavadní testy probíhaly na speciálně upravených přístrojích, které už sice jsou v prodeji, ale nejsou standardně vybaveny pro příjem digitálního televizního vysílání. Nokia se aktivně účastní většiny z více než čtyřiceti experimentů DVB-H na světě. Kromě Evropy a Indonésie se nyní podílí na pilotním projektu v Austrálii, pro který poskytla tisíc přístrojů Nokia 7110. Podobně jako u jiných testů i tento probíhá v hustě obydlené oblasti: Sydney a nejbližším okolí.

ebf - tip do článku - debata

A co Česká republika?

V ČR se testování DVB-H intenzivně věnují dvě společnosti: Český Telecom/Eurotel a České radiokomunikace/T-Mobile. Obě se také prezentovaly na letošním veletrhu Invex (více v článku DVB-H na Invexu: dvojnásobná ukázka). České radiokomunikace (ČRa) na konec letošního roku plánovaly spuštění pilotního projektu v Praze, zatím ale nemají vyřešenu otázku obsahu. Podle ředitele úseku vysílacích služeb ČRa Martina Roztočila by mělo jít o delší experiment, nikoli o vysílání na pouhé dva měsíce. Pokud se je nepodaří spustit ke konci letošního roku, měli by se Češi prvního vysílání DVB-H dočkat nejpozději s Mistrovstvím světa v kopané 2006 z Německa.

DVB-H CRa1

Názory na úspěšnost DVB-H na českém trhu se přitom různí. Například analytik televize Nova Milan Kruml se domnívá, že televizní vysílání pro mobilní telefony nikdy nedosáhne nějakého většího efektu a tuto službu bude využívat jen minimum zákazníků mobilních operátorů: Je otázka, do jaké míry ji bude umět kdo používat. Technologická gramotnost je v Česku stále ještě velký problém. A pak je tu další věc: kdo na vesnici by si kvůli digitální televizi pořizoval speciální mobilní telefon? Něco na tom bude.

Získá si DVB-H v České republice masovou popularitu?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).