Hlavní navigace

Budníkova medicína zřejmě funguje. O2 opět zvýšilo zisk

26. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: O2
První čtvrtletí přineslo operátorovi čistý zisk ve výši 1,24 miliardy korun. Výpadky příjmů z volání se firma snaží dohnat novými službami.

Loni překonal zisk rozděleného operátora všechna očekávání a dostal se přes hranici pěti miliard. A očistná kůra Tomáše Budníka v O2 pokračuje. Provozní výnosy v prvním čtvrtletí klesly o jedno procento na 9,03 miliardy. 

Poklesy byly znát ve všech klasických oblastech operátorových aktivit. Výnosy z pevných linek klesly o 2,2 procenta na 2,83 miliardy a z mobilů mobilního segmentu zaznamenaly pokles o 1,4 procenta na 4,64 miliardy korun. 

Konkrétně to znamená, že počet přípojek xDSL poklesl o jedno procento na 790 tisíc a ubylo i hlasových linek. Tam hlásí O2 propad o 11 procent na 803 tisíc.

Přesto ale provozní zisk vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o pět procent na 2,5 miliardy korun. Průměrný měsíční výnos na klienta se totiž po letech zase začal zvyšovat. Od začátku roku poskočil o čtyři koruny na 284 korun. Operátor o výsledcích informoval na svém webu

Naopak rostou nové oblasti. „Výnosy z O2 TV vzrostly v březnu meziročně téměř o 80 procent. To nám vytváří prostor pro další investice do nákupu sportovního obsahu. Stále platí, že rok 2016 pro nás zůstává rokem zvýšených investic do oblastí, které ponesou růst v dalších letech. Budeme pokračovat v transformaci IT s cílem uvádět rychleji na trh nové služby. Na Slovensku budeme pokračovat v investicích souvisejících se vstupem na fixní trh a do výstavby mobilní LTE sítě,“ vysvětluje finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil.

Počet zákazníků, kteří si do své televize pouští O2 TV, už překonal hranici dvou set tisíc a na konci března se zastavil na čísle 206 tisíc. Vlastní televizi už rozjíždí i konkurenční T-Mobile

Data jsou růstová obecně. Datový provoz se zvýšil o 56 procent a v mobilu už surfuje 1,59 milionu zákazníků O2. Tedy o 14 procent více než loni. 

BRAND

„Novými aktivitami tak budeme kompenzovat negativní vliv evropské regulace roamingu a dlouhodobě neudržitelné cenové trendy v korporátním segmentu,“ uvedl generální ředitel Tomáš Budník.

Operátor už si otevřel vlastní IT centrum v Pardubicích, do kterého chce nabrat kolem šedesátky lidí. Zároveň si v únoru pořídil podíl ve vývojářské firmě Corpus Solutions. Akvizice přivede do O2 IT Services pětatřicet nových vývojářů včetně dvou klíčových manažerů.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).