Hlavní navigace

Česká televize má rozpočet na rok 2021. Kolik dá na technické investice?

17. 12. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Česká televize
Rada České televize odsouhlasila rozpočet televize na příští rok. Stále v něm počítá s výdaji na přechod na DVB-T2 a 1080p. Při hlasování se zdržela jen Hana Lipovská.

Na Kavčích horách byl schválen nejdůležitější dokument České televize, její roční rozpočet. V roce 2021 bude znovu vyrovnaný, s výnosy a náklady ve výši 6,84 miliardy Kč. Rada České televize k němu při své veřejné schůzi neměla žádné zásadní připomínky. Jeho strukturu a parametry dopředu projednala s manažery televize, plán hospodaření přezkoumala rovněž nově zvolená dozorčí komise Rady ČT.

„V rozpočtu České televize jsme neshledali žádné závažné nedostatky a doporučujeme jeho schválení. Je v souladu s dlouhodobými plány a respektuje zůstatek na účtech ČT na konci zúčtovacího období ve výši jedné miliardy Kč,“ oznámil nový předseda dozorčí komise Rady ČT Michal Petrman. Už v listopadu Rada ČT odsouhlasila dlouhodobé ekonomické, technické a programové plány do roku 2024.

„Příští rok je ve všech ohledech nestandardní. Česká televize – stejně jako česká ekonomika – bude procházet řadou nejistot nejen v souvislosti s epidemií. Rizika a nejistoty v příštím roce zasáhnou příjmovou i výdajovou stránku rozpočtu České televize. A zřejmě se nevyhneme nějakým překvapením,“ upozornil místopředseda Rady ČT Pavel Kysilka. Televize by se podle něj měla v budoucnu zaměřit mimo jiné na mzdy. Tvoří 30 procent rozpočtu, po výrobním úkolu jsou druhou největší položkou v nákladech. Zasloužily by si proto analýzu ve srovnání s jinými mediálními subjekty.

Rozpočet podpořili všichni přítomní radní, s jedinou výjimkou – při hlasování se zdržela ekonomka Hana Lipovská. „Kdyby nebyl COVID-19, tak bych patrně zvažovala hlasování proti rozpočtu. Problém mám u dvou kategorií – u mezd a plnění výrobního úkolu,“ prohlásila. U mezd požadovala podrobnější členění, uvedení proplacených interních a externích člověkohodin nebo vyplacené odměny.

„Ne každá kategorie je transparentní, nejsem schopná převzít odpovědnost za každý jeden bod,“ vysvětlila své rozhodnutí, proč nehlasovala pro schválení rozpočtu. Na její návrh rada zároveň uložila vedení České televize, aby každý měsíc předkládalo informaci o vývoji hospodaření.

Rozpočet České televize na rok 2021
Autor: Česká televize

Rozpočet České televize na rok 2021

„Rozpočet roku 2021 je ovlivněn dopadem opatření přijatých v souvislosti s pandemií COVID-19 v roce 2020, kvůli kterým dochází k přesunům výroby některých pořadů, zejména sportovních akcí, z roku 2020 do roku 2021,“ podotýká vedení České televize.

V roce 2021 bude pokračovat postupná obměna produkčních řetězců ČT, která je spojena s technologickou změnou přechodu formátu 1080i na 1080p. Právě investice do techniky tvoří přes 70 % plánovaných výdajů pro rok 2021 a budou se týkat především modernizace odbavovacích pracovišť a přenosové techniky. Další část rozpočtu představují výdaje na dokončení nové videoplatformy České televize, pro jejíž vývoj a implementaci byl vytvořen speciální tým.

Výdaje související s přechodem na DVB-T2 (respektive 1080p) a distribučním mixem představují 220 milionů korun.

V rámci dlouhodobých plánů je počítáno i s nutnou obnovou výrobního areálu ČT na Kavčích horách ve spojení i se značnými rekonstrukcemi její infrastruktury. Areál v Praze byl postaven v 60. a 70. letech 20. století a některé technologie a výrobní kapacity jsou stále původní a mnohdy již za hranicí životnosti. Generační obměna se dále týká areálu ČT v Ostravě. Česká televize tedy postupně v rámci svých finančních možností investuje do výrobního areálu, aby mohl být využíván pro výrobu pořadů i v budoucnu. Na generační obměnu televizní techniky a infrastruktury televize příští rok vyčlení 64 milionů korun.

V rozpočtu jsou naznačeny také významné programové formáty. V roce 2021 se předpokládá uvedení jedenácté řady Star Dance. A také se připravuje druhá řada populární soutěže pro amatérské kuchaře Peče celá země, její odvysílání je ale plánováno až na rok 2022. Příští rok se také počítá s odvysíláním velkých přesunutých sportovních akcí: letní olympiády v Tokiu a Mistrovství Evropy ve fotbale. Natáčet se rovněž budou nové seriály.

ebf - témata 1

Zajímavým detailem v rozpočtu je navýšení prostředků na výzkum sledovanosti a hodnocení veřejné služby. Z letošních zhruba 27 milionů korun narostou na 32 milionů korun. Na posílení nákladů v roce 2021 má vliv konání voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a dále navýšení příspěvku pro Asociaci televizních organizací (ATO), které je dáno zhoršením platební disciplíny společností TV Barrandov a Asmea. Dle stanov televizní asociace totiž musí Česká televize spolu s ostatními řádnými členy případný výpadek kompenzovat, aby služba společného elektronického měření sledovanosti televize v České republice (obecně známá jako peoplemetry) mohla dále pokračovat.

Rozpočet předpokládá, že se bude v roce 2021 vysílat na sedmi okruzích, tedy včetně ČT3. Pokud by však Česká televize nedostala výjimku z účtování DPH, program ČT3 v polovině roku skončí, jak už Kavčí hory oznámily dříve. Mezi zásadní projekty patří chystaná nová podoba iVysílání. Česká televize se také chystá na hloubkový audit nákladů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).