Česká televize otevírá dvě nová zahraniční zpravodajská místa. Nový impuls pro designovanou pozici v britském Londýně se od začátku příštího roku pokusí nabídnout Bohumil Vostal. Ten od roku 2012 zastával funkci stálého zpravodaje v belgickém Bruselu. Druhý nově oznámený post, který by měl být umístěn v tureckém Istanbulu, by se měl personálního obsazení dočkat až v průběhu příštího roku.
Otevřením dvou nových zahraničních postů chceme upevnit vedoucí pozici České televize na poli zahraničního zpravodajství mezi českými médii,
netají se ambicemi generální ředitel České televize Petr Dvořák. Pro Velkou Británii jsme se rozhodli mimo jiné i proto, že přichází období praktického brexitu a s ním i množství změn a událostí, které se významně dotknou Evropy i České republiky. Zásadní je ale i nový post v Turecku, díky němuž budeme mít zase o něco blíže k turbulentnímu dění na Balkáně a Blízkém Východě,
těší se Dvořák.
Petr Dvořák věří, že zpravodajský post v Turecku pomůže k pochopeni turbulentních událostí na Balkáně a na Blízkém východě.
Uplynulý rok potvrdil výjimečné postavení zahraničního zpravodajství České televize na českém mediálním trhu. Naši zahraniční zpravodajové po celý rok poskytovali divákům rychlé a původní zpravodajství z událostí na všech kontinentech. Rozšiřující se síť stálých zahraničních zpravodajů tak doplní reportážní výjezdy na místa, kde se dějí aktuální události světového významu a výrazným způsobem umožní redakci zpravodajství otevírat nová investigativní témata,
neskrývá svou spokojenost nad rozšířením počtu zahraničních zpravodajů ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal.
Podle Zdeňka Šámala upevňuje síť zahraničních zpravodajů unikátní postavení zpravodajství České televize.
PSALI JSME: Dlouholetý zahraniční zpravodaj České televize Josef Pazderka nastupuje do vedení serveru Aktuálně.cz
Moskva vítá zpět Karase, USA získal Miřejovský
Kromě dvou zcela nových míst obmění Česká televize během následujících měsíců také čtyři stálé zahraniční zpravodaje – v Belgii, Spojených státech amerických, v Rusku a v Polsku. Z USA se do Prahy vrátí Martin Řezníček, kterého ve Washingtonu vystřídá stávající zpravodaj z Ruska David Miřejovský.
KAUZA: Zpravodajové ČT a ČRo nesmí spolupracovat s komerčními médii
Miřejovského pak v Moskvě nahradí jeden z nejzkušenějších zahraničních zpravodajů České televize Miroslav Karas, který se tak rozloučí s aktuálně zastávaným místem zpravodaje v polské Varšavě.
Z Prahy do Varšavy nastoupí na pozici stálého zpravodajce reportérka a moderátorka Dana Zlatohlávková, kterou diváci mohli znát z pořadu Horizont ČT24. Z Prahy do zahraničí na stálou misi zamíří také reportér a moderátor Událostí, komentářů Lukáš Dolanský, jenž koncem roku nahradí Bohumila Vostala v Bruselu.
Beze změny zůstávají zbývající zpravodajské posty v Německu, Číně, Izraeli, ve Francii a na Slovensku. V roce 2014 uvedl ředitel České televize Petr Dvořák, že náklady na zahraničního zpravodaje se pohybují v jednotkách milionů korun ročně.
Nováčkem mezi zahraničními zpravodaji je reportérka Dana Zlatohlávková. Tu pozornější diváci znají díky rozdílné barvě očních duhovek, které jí dodávají až tajemného vzhledu…
Rozhlas síť nerozšiřuje, mění ale její obsazení
Český rozhlas vyměnil začátkem letošního roku zahraniční zpravodaje ve Spojených státech amerických, ve Velké Británii a v Polsku. Do USA zamířil dosavadní redaktor sportovní redakce Jan Kaliba, do Británie Jaromír Marek a do Polska Viktor Daněk, oba ze zahraniční redakce. Jsou to plánované standardní změny na postech zahraničních zpravodajů ČRo,
uvedl tehdy pro ČTK mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.
Dosavadní britský zpravodaj Jiří Hošek se bude nadále věnovat úkolům ve zpravodajství pražského Českého rozhlasu. S polským dopisovatelem Vítem Pohánkou chce zpravodajství Českého rozhlasu nadále spolupracovat na externí bázi. Lenka Kabrhelová, která působila jako zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech, dokázala získat roční stipendium na Harvardově univerzitě. Získala tak ze strany zaměstnavatele neplacené volno a nadále zůstává zaměstnancem veřejnoprávního rozhlasu.
Lenka Kabrhelová získala stipendium na prestižní Harvardově univerzitě, ale s Českým rozhlasem spolupracuje i nadále.
Český rozhlas má v současnosti deset zahraničních zpravodajů, jejichž hlavním úkolem je zajišťovat relevantní informace přímo z místa dění. Náklady na místa zahraničních zpravodajů se každý rok pohybují v řádech milionů korun.