Hlavní navigace

České Radiokomunikace získaly další klíčovou distribuční zakázku

31. 1. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Uplynulý týden byl bez pochyby ve znamení Českého rozhlasu. Kromě výsledku tendru na provozovatele jeho VKV sítě jsme se dozvěděli i o plánech s digitálním vysíláním.

VKV síť Českého rozhlasu budou provozovat ČRa

Veřejnou zakázku na zajištění kompletní distribuce signálu na VKV vysílačích, kterou v minulém roce vyhlásil Český rozhlas, nepřinesla překvapení. Vítězem tendru se pro období 2015 až 2025 staly České Radiokomunikace, dominantní poskytovatel vysílacích služeb v České republice. Radní Českého rozhlasu o tom na středečním veřejném zasedání informoval náměstek generálního ředitele veřejnoprávního média pro správu a provoz Michal Koliandr. Díky Českým Radiokomunikacím se podle Koliandra zvýší celkově bezpečnost vysílání.

Český rozhlas předpokládá, že dojde k vybudování nových distribučních sítí s redundantními optickými trasami s možností kontroly odchozích signálů. Dále dojde ke sjednocení smluvních a ekonomických podmínek. Dojde taktéž k vybudování nového kontrolního a monitorovacího systému celé sítě. Výhodou bude i jedno fakturační místo za tyto služby a jeden partner. Díky veřejné soutěži dojde k celkovému snížení nákladů na distribuci signálu. Český rozhlas utratí za distribuci signálu každý rok o 4,4 miliony korun částku nižší. Za deset let by mělo jít tedy o částku více než 40 milionů korun.

Lukáš Polák: VKV vysílače veřejnoprávního rozhlasu budou provozovat pouze Radiokomunikace

Veřejnoprávní multiplex ČRo ještě letos?

Český rozhlas by chtěl v letech 2015 až 2017 zahájit digitální vysílání v hlavních městských aglomeracích České republiky, tedy lokalitách Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Na středečním veřejném zasedání Rady Českého rozhlasu to uvedl náměstek generálního ředitele veřejnoprávního média pro správu a provoz Michal Koliandr. V roce 2017 by pak Český rozhlas pokračoval v rozšiřování řádného digitálního vysílání. Nejzazší termín pro přechod na digitální vysílání je pro nás rok 2025, kdy komerčním vysílatelům končí analogové licence, konstatoval Koliandr. Náklady na celorepublikové pokrytí touto technologií vyčíslil na částku okolo 140 milionů korun ročně.

Technický ředitel Českého rozhlasu Karel Zýka informoval, že ještě v letošním roce chce spustit médium pilotní provoz veřejnoprávního multiplexu v Praze, které bude probíhat na kanálu 12C. Toto vysílání bude mít všechny známky ostrého provozu, ale bude označeno za experimentální proto, jelikož tento druh distribuce zatím není zakotven v legislativě a není stanovena strategie rozvoje digitálního vysílání. Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu zopakoval již známé stanovisko veřejnoprávního média. Český rozhlas je na digitalizaci plně připraven. Jsme připraveni a už digitálně vysíláme.

Lukáš Polák: Český rozhlas chce do roku 2017 pokrýt digitálním signálem velké aglomerace

Budoucnost televize v pásmu 700 MHz je nejasná

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tento týden informoval o tom, že se přiklání pro zachování pásma 470 až 694 MHz pro televizní vysílání. Tisková zpráva, kterou ale přetiskla v pozitivním duchu všechna média, se však vůbec nezmínila o osudu, který potká pásmo 700 MHz, jež je v současné době využíváno pro šíření televizních signálů. Připadne snad do budoucna mobilním službám? Strategie správy spektra, kterou ČTÚ předal ministerstvu průmyslu a obchodu, počítá s tím, že další postup v otázce tzv. II. digitální dividendy bude politickým rozhodnutím, reagoval pro DigiZone.cz mluvčí úřadu Martin Drtina.

Celá věc není ale tak jednoduchá, jak telekomunikační úřad tvrdí. Problematika případného uvolnění pásma 700 MHz pro mobilní služby (IMT) je dlouhodobě diskutována právě hlavně v rámci přípravy Strategie správy spektra. První verze návrhu z pera ČTÚ podle zákulisních informací celkem jednoznačně předpokládaly rychlé uvolnění 700 MHz spektra pro IMT a to navíc bez jakékoli koordinace ze strany státu. Návrh Strategie správy spektra zcela nedůvodně předjímal uvolnění pásma 700 MHz pro IMT bez toho, že by bylo učiněno rozhodnutí na národní nebo mezinárodní úrovni o změně využití spektra, které využívá více než 62% domácností.

Lukáš Polák: Co bude s televizním vysíláním v pásmu 700 MHz? Odpověď není jednoznačná

Stručně

Marek Kindernay odešel z Novy loni v dubnu, po 12 letech působení v placené Nově Sport, kterou kdysi zakládal společně s bratrem Martinem pod názvem Galaxie Sport. Teď připravuje pro operátora O2TV nový sportovní kanál.

Jan Potůček: Bývalý šéf Novy Sport připravuje nový sportovní kanál

Nejmenší a zároveň i na spotřebu šetrný modul s tunerem označovaný jako SMT-EW100, který umožňuje příjem televizního signálu na mobilních zařízeních, představila minulý týden japonská společnost Sony.

Lukáš Polák: Sony představila nejmenší modul pro televizní příjem v mobilních zařízeních

Fotbalové zápasy Evropské ligy UEFA budou i v následující sezóně součástí vysílání placeného sportovního kanálu Nova Sport. Skupině Nova se podařilo získat vysílací práva pro rok 2015/16.

Jan Potůček: Nova Sport si podrží Evropskou ligu UEFA i pro sezónu 2015/16, pokračuje i MotoGP

Disney Channel přešel na formát 16:9. O tomto kroku se v souvislosti s touto stanicí spekulovalo již delší dobu, avšak teprve koncem října minulého roku byl tento krok oficiálně potvrzen. Přestože drtivá většina obsahu je v širokoúhlém formátu k dispozici již dávno a stanice mohla podobně jako konkurenční Nickelodeon v mezidobí vysílat v tzv. „Letterboxu“, rozhodla se z estetických důvodů do poslední chvíle zůstat u plného formátu 4:3.

Lukáš Jaro: Disney Channel přechází na obrazový formát 16:9 a zavádí lokální znělky

Japonská společnost Toshiba prodá svou severoamerickou divizi určenou pro výrobu televizorů a o podobném kroku uvažuje i ve zbytku světa, tedy včetně Evropy a tím pádem i České republiky. Informuje o tom agentura Reuters. Krok firmy, jejíž televizory se objevily několikrát také v recenzích na serveru DigiZone.cz, není až tak velkým překvapením. Výrobci musí totiž čelit „nájezdu“ řady zejména čínských značek.

Lukáš Polák: Toshiba doplatila na cenovou válku dalších značek, omezí výrobu televizorů

Cloud23

Bavorský veřejnoprávní rozhlas připravil na středu 28. ledna od 14:30 sérii novinek, která se týká digitální distribuce v normě DAB. Všechny stanice, které byly doposud šířeny v původním kódování, přejdou do normy DAB+.

Lukáš Polák: Bavorský veřejnoprávní rozhlas přechází do DAB+ a představuje řadu novinek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).