Hlavní navigace

Česko se dočká nové celoplošné televize, Praha navíc dalšího DVB-T multiplexu

29. 9. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

TÝDENN REVIZE – Nová celoplošná televize Pětka odhalila přibližně 14 dní přes svým startem předběžné programové schéma. Sesterská TV Metropol se přesune do nového multiplexu.

Pětka odhalila programové schéma

Nová celoplošná televize Pětka rozeslala programovým magazínům své schéma pro první týden svého vysílání. Jako první nabídne divácky atraktivní reality show věnovanou životu zpěvačky Ivety Bartošové, která plánuje svůj velký návrat do vyprodané Lucerny. Pořad odvysílá 15. října ve 20 hodin a za ním bude následovat živé vystoupení zpěvačky ve studiu nové celoplošné televize. Ve stejný den uvidí diváci například také zábavný formát Buřtcajk, o kterém vás už server DigiZone.cz informoval.

Ze zaslaných programových plánů vyplývá, že tvářemi televize se stanou také Pavlína Wolfová, Karel Zima, Jan Antonín Duchoslav nebo Kateřina Kristelová. Ta se už objevila jako tvář sesterské televize Metropol. Pětka nabídne přímo i některé pořady této stanice. Vysílat se tu bude například Supermáma s Monikou Valentovou a novou tváří pořadu se stane také Markéta Hrubešová, kterou si mohou diváci pamatovat například z formátu o vaření na televizi Nova.

Lukáš Polák: Vysílání televize Pětka odstartuje Iveta Bartošová. Bude mít vlastní reality show

Praha má nový zemský DVB-T multiplex

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal minulý týden povolení novému zájemci o pozemní digitální vysílání pro šíření signálu na území hlavního města Prahy, společnosti adminTV. Tento provozovatel bude vysílat na kanálu 46 a přebere bývalou infrastrukturu společnosti Czech Digital Group (CDG). Počítá tedy se šířením signálu z vysílačů Ládví, Strahov a Zelený pruh. Testy na území hlavního města již začaly, prozatím se tu vysílají čtyři volné programové pozice a pražská televize Metropol. Jednatelem adminTV je bývalý jednatel CS Linku Luboš Jetmar.

Nejdůležitějším sdělením pro Pražany je skutečnost, že do tohoto nového multiplexu přechází právě TV Metropol, které končí smlouva s Českými Radiokomunikacemi. Znamená to, že v multiplexu 3 už budou moci diváci naladit tuto stanici pouze několik dní. Na nutnost přeladění bude upozorňovat informační lišta. Ta bude ale vysílána pochopitelně pouze v síti společnosti Czech Digital Group (59. kanál), a to z pražského Žižkova a středočeského Cukráku.

Jednou z prvních změn, kterou Metropol provedla ve svém vysílání, bylo zrušení Ranního ladění s moderátorkou Petrou Slancovou.
Autor: repro foto TV Metropol

Diváci TV Metropol budou muset opět přelaďovat.

Lukáš Polák: Praha bude mít nový regionální multiplex. Od října do něj přechází TV Metropol

CS Link skončil definitivně s placenou televizí

Provozovatel satelitní služby CS Link, lucemburská společnost M77 Group, dnes na svých webových stránkách oznámil, že zákazníci, kteří projeví zájem o placenou televizi, už musí vybírat pouze z balíčků partnerského Skylinku. CS Link už totiž v tuto chvíli nemá žádnou vlastní placenou nabídku. I když jde na první pohled o kosmetickou novinku, de facto CS Link už nabízí ve vlastní režii pouze programy bezplatné. Tento krok odbornou veřejnost pouze utvrzuje v tom, že tato obchodní značka může do budoucna úplně zaniknout.

Při objednávce na minimálně 4 měsíce vám bude doručena dobírková zásilka. Cena dobírky se rovná ceně vybraného programového balíčku. Jako součást zásilky vám bude zdarma doručena nová dekódovací karta Skylink Výměna, která vám umožní nově vybraný programový balíček přijímat, uvádí na svých webových stránkách CS Link, který zákazníkům nabízí možnost pořízení balíčků Mini, Flexi 7, Kombi a Multi. O postupném utlumování placené nabídky na satelitních kartách CS Link hovořil už v minulosti předseda M77 Group Jaromír Glisník.

Lukáš Polák: CS Link už je bez vlastních balíčků. Jeho zákazníci mohou vybírat z nabídky Skylinku

Stručně

Stanici Comedy Central Extra má ve své nabídce například britská verze satelitní televize Sky, od listopadu loňského roku vysílá v Nizozemsku. Velkou expanzi zažil program začátkem srpna letošního roku, kdy byla jeho lokální verze spuštěna v Srbsku, Slovinsku, Makedonii, Černé Hoře, Hercegovině a Chorvatsku. Nyní míří také do České republiky a na Slovensko.

Lukáš Polák: Vlastník MTV u nás spustí v listopadu kanál Comedy Central Extra. Co nabídne?

Zákazníky satelitních služeb CS Link a Skylink, kteří odmítli zaplatit takzvaný servisní poplatek, začne jejich provozovatel, společnost M77 Group, „odstřihávat“ od programové nabídky příští pondělí, 1. října.

Lukáš Polák: CS Link a Skylink začnou odpojovat neplatiče servisního poplatku, skončí v prosinci

Chystaný celoplošný kanál Pětka se na satelitu objeví až 15. října, tedy v den, kdy zahájí své ostré vysílání. Serveru DigiZone.cz to řekl technický ředitel stanice Jiří Němeček. Program bude dostupný všem satelitním divákům na pozici 23,5 stupně východně s dekódovací kartou.

Lukáš Polák: Pětka se dostane na všechny karty CS Linku a Skylinku. Tři měsíce poběží nekódovaně

Program Pětka bude dostupný na všech dekódovacích kartách.

Vstup pražské televize Metropol do nové Regionální sítě 4 pomůže nejen samotnému provozovateli sítě v tom smyslu, že do ní získal prvního významného zákazníka, ale i přímo této televizi. Metropol má totiž po vstupu do tohoto multiplexu viditelně lepší kvalitu obrazu a také vyšší rozlišení.

Lukáš Polák: TV Metropol si přechodem do nové regionální sítě polepšila, především obrazově

Dobrá zpráva přichází pro diváky hudební televize Óčko, kteří ji kritizovali pro používání zastaralého formátu 4:3 i u nových materiálů, jež už byly natočeny širokoúhle. Spolu s novým grafickým vizuálem, který začne stanice používat od října, dojde také k implementaci formátu 16:9 u všech pořadů, které byly pořízeny v poslední době, případně jsou natočené širokoúhle.

Lukáš Polák: Óčko přejde s novou grafikou kompletně na širokoúhlý formát

ebf - tip do článku - debata

Nejen v pozemním multiplexu 4, ale také v nabídce největší tuzemské kabelové televize UPC bude možné naladit novou českou TV Pohoda, kterou provozuje majitel ostravského Rádia Čas Radim Pařízek a bývalý generální ředitel televize Nova Vladimír Železný. Od příštího týdne ji UPC zařadí do programových nabídek Klasik a Komfort.

Jan Potůček: TV Pohoda vstupuje do kabelovky UPC, bude součástí nabídek Klasik a Komfort

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).