Hlavní navigace

Český Internet koncem roku 2010

Daniel Dočekal

Konec roku je časem ohlédnutí a rekapitulací. Přišel čase se podívat na události na českém internetu od října 2010 do září 2011 prostřednictvím ročenky z letošní konference Czech Internet Forum 2011. Díl druhý přináší stručný přehled toho, co se událo koncem roku 2010.

Doba čtení: 5 minut

Říjen 2010

Sdružení CZ.NIC spustilo službu MojeID (viz Jak funguje MojeID?) založenou na technologii OpenID. Paradoxně ji spustilo v roce, kdy OpenID bylo prakticky pohřbeno a nahrazeno jinými technologiemi, ale hlavně jinými poskytovateli identit. Na tehdy položenou otázku Uspěje OpenID v českém kabátu? známe po roce odpověď – neuspěje.

Weby společnosti StickFish (AbcLinuxu.cz, ITbiz.cz, HDmag.cz a AbcPrace.cz) změnily majitele – prodány byly společnosti Argonit (viz Další technologicky orientované servery mění svého majitele).

Tiscali Media spustila novou podobu www.ga­mes.cz (viz Vel­ké rošády v českých herních magazínech) a součástí bylo i mírné zemětřesení v ostatních internetových herních titulech v podobě přebíhání jednotlivých aktérů mezi nimi.

MojeID.cz při spuštění

Český Rozhlas představil novou podobu svých webových stránek na doméně www.roz­hlas.cz (Český rozhlas má nový web, vrací se iRadio)

Evropský soudní dvůr označil „výpalné“ autorských organizací za nepřijatelné - týká se to pouze vybírání „výpalného“ (poplatků za média) od firem. Průlomové rozhodnutí ale nic praktického nepřineslo.

Krátce

Listopad 2010

WikiLeaks zveřejnil diplomatické depeše z celého světa (viz WikiLeaks: od svobody slova k diplomatickým skandálům) a najdete mezi nimi i texty týkající se České republiky. Po roce ale můžeme konstatovat, že se WikiLeaks podařilo prakticky zlikvidovat – hlavní představitel čelí stíhání a WikiLeaks v říjnu 2011 oznámily problémy s publikováním. Důvodem je, že se WikiLeaks podařilo odříznout od finančních prostředků.

Vyhlášeny výsledky ankety Křišťálová Lupa 2010, Telefónica O2 hlásí, že ADSL předstihlo kabel a Facebook má jiný e-mail. Bezspamový? - ten se mimochodem, po roce to můžeme posoudit, nestal revolucí. A uživatele spíše obtěžuje. A samozřejmě, přišla Nová Lupa - redesign webu www.lupa.cz.

Na českém Internetu se více a více projevují aktivity slevových serverů, třeba i tak, že Agregátory slevových serverů natáhly ruku pro peníze. A budou to dělat ještě rok poté, kdy slevové servery budou řešit řadu problémů s tím spojených. Třeba jak nevyplácet provize několikrát. A Slevomat investuje do Vykupto, chce expandovat na východ.

Důležitý mezník v českém mobilním Internetu - T-Mobile zrychluje mobilní broadband nasazení HSPA+.  Topfun získal investora, ale s odstupem roku to už nezní jako něco, co by přineslo velkou změnu.

Někdejší šéfredaktor a spoluzakladatel magazínu Euro István Léko spouští prostřednictvím své společnosti Léko Média Group na přelomu listopadu a prosince „elitní informační web pro náročné čtenáře a uživatele“ (viz István Léko zakládá web Česká Pozice).

Ringier a Axel Springer dokončují sloučení, včetně sloučení online aktivit a vzniká Ringier Axel Springer Media. Objevují se první snahy o nasazení zpoplatnění internetového obsahu v Česku prostřednictvím Piano Media (viz Systém Piano zpoplatní internetový obsah na českém internetu. Prvně na CIF2010)

Sazka žaluje Miroslava Motejlka a jeho web Motejlek.com. Sazka chce hájit dobrou pověst právnické osoby, protože Motejlek.com měl zveřejnit nepravdivá tvrzení, podle nichž Sazka vyjednává se třetími stranami o převzetí jejího podnikání (viz Sazka žaluje Motejlek.com)

Palmknihy a RájKnih nabízejí placené eknihy přičemž PalmKnihy.cz se pokoušejí jít cestou „sociálního DRM“, tedy v praxi absencí DRM (Digital Rights Management) a uváděním identifikace vlastníka v e-knize.

Bývalá PPF Média čelí insolvenci aneb další dozvuky nechvalného konce megalomanského projektu Naše Adresa (pod který se podepsal hlavně Roman Gallo).

Upadající www­.libimseti.cz má nového majitele (viz Líbímseti.cz má nové majitele)

Krátce

Prosinec 2010

Stream.cz oslavil čtyři roky (viz Stream.cz: čtyři roky, nové technologie, HD kvalita) ale stále není jasné, zda je to „víc“ televize nebo „víc“ české YouTube.  Piráti chtějí šířit utajované dokumenty - malinko se tak shlédli v myšlence WikiLeaks.

Podle ČTÚ telefonujeme levně a začala tak „aféra“, která kupodivu neskončila ani v říjnu 2010 (tedy v době, kdy byl psán tento přehled). Podle ČTÚ stále telefonujeme levně, byť všichni, co telefonují, vědí, že tomu tak není.  Sice tomu nepomohou, ale P2P půjčky dorazily do Česka - žádnou díru do světa však neudělaly.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo novou strategii a do roku 2013 požaduje 2Mbps pro každého, i na venkově (viz Digitální Česko přichází). Do roku 2013 možná i ten venkov pokryjí operátoři mobilním Internetem. Anebo taky možná ne, v naší malé zemi jeden nikdy neví.

Mladá Fronta přesunula řadu webů pod E15 (viz Říjnová návštěvnost: hrátky s čísly v podání Mladé fronty)  v rámci tradičních hrátek s čísly NetMonitoru (viz například též Jak se dělají triky s návštěvností v NetMonitoru)


Hrátky s NetMonitorem v provedení e15.cz (Zdroj: NetMonitor, RUest) 

Reklamní síť Elity network rozšiřuje portfolio, ArboInteractive tu vidí krádež know-how - problém je právě v přechodu řady serverů doposud zastupovaných ArboInteractive pod AdActive – zenax.cz, gamepark.cz, dpp.cz, bandzone.cz, CSFD.cz, ipoint-cz, penize.cz a rodina.cz. Případně viz též Něco zábavného se děje okolo ArboInteractive a AdActive

Peníze.cz znovu mění majitele - od investiční skupiny Clareo a Františka Alexy míří k poradenské skupině Partners.

Novinky.cz zrušily blogy.


Návštěvnost blogů na Novinky.cz (Zdroj: NetMonitor) 

Krátce

Našli jste v článku chybu?