Hlavní navigace

Český rozhlas bude muset omezit počet stanic, napřesrok by je neuživil

24. 8. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
24. 8. 2010

Současných 21 stanic Českého rozhlasu „přežije“ bez problémů do konce příštího roku, v roce 2012 by ale rozhlas na jejich provoz už neměl dostatek peněz. V rozhovoru pro server DigiZone.cz to řekla ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová, která odpovídá za vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu a zpravodajského Rádia Česko. Do dvou let by podle ní rozhlas měl počet provozovaných stanic omezit.

ROZHOVOR: Číslovky v názvech Českého rozhlasu by měly zmizet, míní ředitelka Radiožurnálu

Zvýšení koncesionářského poplatku nepřipadá v úvahu. A když se podíváte na křivku vývoje financí Českého rozhlasu, příští rok se ještě dá provozovat s tímto počtem stanic, ale už od roku 2012 na ně nebudeme mít peníze. Čistě z provozních důvodů, vysvětlila Hikelová. Vedle celoplošných stanic ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava a ČRo 6 rozhlas provozuje ještě speciální a digitální stanice ČRo Rádio Wave, ČRo Rádio Česko, ČRo Leonardo, ČRo D-dur, ČRo 7 – Radio Praha s vysíláním do zahraničí a 12 regionálních studií.

K TÉMATU: Český rozhlas uvažuje o úplném zrušení stanice Praha, s digitalizací poč­ká

Rozhlas dlouhodobě plánuje, že analyticko-publicistickou stanici ČRo 6 sloučí se zpravodajským Rádiem Česko a vytvoří z nich novou analytickou zpravodajsko-publicistickou stanici. Otázka pak je, co s dalšími programy. Jestli například ČRo Leonardo má dále vysílat jako samostatný program, říká Hikelová. Další možností je sloučení některých regionálních studií tak, že by v jednom kraji vysílalo mateřské studio a v druhém fungovala krajská redakce, která by zajišťovala několikahodinové denní odpojované vysílání pro daný kraj.

ČTĚTE TAKÉ: Český rozhlas upustil od značky ČRo 5 pro regionální studia

Takovým způsobem funguje regionální vysílání ČRo ve Zlíně, Liberci a Karlových Varech. Chceme-li najít nějaký model, jak regionální vysílání sjednotit, abychom našli efektivní cestu, jak ho udržet v mezích, které jsou možné, musíme uvažovat i o této cestě, míní Hikelová. Ne u všech studií by ale slučování připadalo v úvahu. Například u Hradce Králové a Pardubic je Hikelová nepřímo odmítá.

ICTZ23

ROZHOVOR: Hudba je náš katastrofální problém, připouští ředitel Českého rozhlasu

Se znalostí věci, že mezi Hradcem Králové a Pardubicemi je určitě větší míra kontroverze, než mezi Zlínem a Brnem, by to asi nebylo ideální řešení. Byť jsou tato dvě města blízko u sebe, nejsem si jistá, že by to vzbudilo pozitivní reakce, kdybychom poté, co pardubické studio vysílá samostatně, najeli s vysíláním z Hradce Králové. Chce to všechno zvážit, uvedla ředitelka zpravodajských stanic ČRo, která je jedním ze šesti kandidátů na řádného generálního ředitele ČRo.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.