Hlavní navigace

Český rozhlas zruší zahraniční digitální vysílání ve standardu DRM

20. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 1. 2010

Digitální vysílání určené pro zahraničí ve standardu DRM zruší v letošním roce Český rozhlas. Podle ředitele stanice ČRo 7 – Radio Praha Miroslava Krupičky tak rozhlas reaguje na požadavek ministerstva zahraničí, které ze svého rozpočtu platí zahraniční vysílání ČRo, na snížení letošního rozpočtu tohoto vysílání o 15 procent.

Původně se měl rozpočet stanice ČRo 7 – Radio Praha krátit až o 20 procent a úspory měly vést k ukončení vysílání tohoto programu z jediného krátkovlnného vysílače na území České republiky v Litomyšli. Toto vysílání bude zachováno, ale Radio Praha se odmlčí v digitální systému DRM z vysílače v britském Rampishanu, odkud vysílalo od října 2006 každý pátek a sobotu jednu hodinu v němčině a angličtině.

K TÉMATU: Co je to DRM a proč v něm vysílá Český rozhlas

Krátké vlny, které ČRo 7 používá, jsou spojeny s nižší kvalitou příjmu. Pomocí digitálního vysílání chceme ukázat, že rozhlas lze v FM kvalitě vysílat i na dlouhé vzdálenosti a na rozsáhlém území, říkal Krupička před více než třemi lety, když začínalo digitální vysílání Radia Praha v systému DRM. Všechny velké mezinárodní rozhlasové stanice v té době již v DRM vysílaly.

KL22 hlasovani

Kromě vysílače DRM se úspory na zahraničním vysílání veřejnoprávního rozhlasu dotknou i dalších položek rozpočtu ČRo 7 – Radia Praha. Pokrytí našich cílových oblastí se o něco sníží, ale nebude to nic dramatického, slibuje Krupička. Většina našich posluchačů, kteří stále poslouchají na krátkých vlnách, by neměla nic pocítit. Nyní pracujeme na novém vysílacích schématu, který začne platit 1. února.

Radio Praha se podle svého ředitele musí v souvislosti s redukcí krátkých vln soustředit na ostatní vysílací platformy, především na vysílání v odpojovaných oknech partnerských stanic a na internetu. Budeme je muset víc propagovat, říká Krupička.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.