Hlavní navigace

CETIN nasype 22 miliard do budování optiky a LTE a rozvoje VDSL

27. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Stavět se má v řádu sedmi let po celé republice. Klíčová slova investiční akce CETINu jsou vectoring, LTE a optika.

„Kabely jsou zlato, ukryté v zemi,“ říká se v retrokancelářích žižkovské centrály infrastrukturní firmy. Také už si na ně letos vzniklá společnost mohla půjčit 32 miliard korun, které obratem putovaly do mateřské PPF. 

„Jedna z těch velkých změn po dělení je v tom, že můžeme investovat s delším horizontem, než jsme byli zvyklí. To je výhoda infrastrukturální společnosti. V našem případě to znamená, že jsme začali plánovat investice, které mají návratnost deset a více let,“ říkal šéf CETINu Petr Slováček v záříjovém rozhovoru na Lupě.

Přesnou částku, kterou chce firma proinvestovat, ale přinesl až transparent s nedokončeným nápisem „22 miliard Kč investice do“, který se nedávno objevil na věži bývalého Telekomu v Praze. Zatímco O2 ještě v lednu hlásilo, že do výstavby sítě investuje miliardu korun, rozdělení operátora částku významně zvýšilo.

"Dvaadvacet miliard je obrovská částka, která nám umožní skutečně zásadní skok v kvalitě připojení. Našim cílem je násobně zrychlit připojení k internetu prostřednictvím pevné sítě. Budeme stavět optiku co nejblíže k našim zákazníkům a tím zásadně zkrátíme tzv. poslední míli, kde nasadíme moderní technologie, abychom pro koncové uživatele dosáhli násobného zvýšení rychlosti,“ tvrdí Slováček.

Optika do bytů nebude

Jak už naznačoval v rozhovoru, zásadní je dobudování sítě LTE a rozvoj optiky – ta ovšem nepovede až ke koncovým zákazníkům: „Neplánujeme v krátké době vyměnit naši infrastrukturu za FTTH, jinými slovy – až do bytů optiku tahat nebudeme. Zatím se to prostě nevyplatí,“ řekl Lupě Slováček

CETIN tak bude investovat hlavně do VDSL2, VDSL3 a vectoringu. Svou optickou síť chce rozvíjet „…prostřednictvím výstavby FTTc (Fiber To The Cabinet), které umožní zkrátit místní smyčku (tzv. poslední míli).“ A posilovat chce i své páteřní optické sítě. 

Celá 22 miliardová investice podle Slováčka každopádně není závislá na tom, jak dopadnou tanečky kolem případné čtrnáctimiliardové dotace na rozvoj vysokorychlostních sítí.

WT100 persony2 (Ilinčev aspol)

Síť ale budují i operátoři, kteří zůstali vcelku. Vodafone v polovině října zprovoznil agregaci až tří pásem pro LTE-A v Karlových Varech. Spojením pásem 1800 MHz (o šířce 20 MHz), 800 MHz (o šířce 10 MHz) a 2100 MHz (o šířce 10 MHz) se má rychlost stahování vyšplhat až k 300 Mb/s. 

Své kabely inovuje i UPC, které během prázdnin dotáhlo digitální služby jako třeba rychlejší internet nebo videotéku Horizon do 18 tisíc domácností. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.