Hlavní navigace

ČRa: Systém DVB-T2 má v ČR ještě šanci. Stále tu převažuje pozemský příjem

18. 5. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
18. 5. 2011

Český metrologický institut dnes symbolicky v útrobách pražské Žižkovské věže prezentoval ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi výsledky a poznatky s vysíláním v systému DVB-T2, jehož test z tohoto vysílače v současné době probíhá. Podle Jiřího Vykydala, manažera Úseku strategie a rozvoje ČRa, je Česká republika stále ještě místem, kde vládne pozemní příjem televize. Pro jeho udržení je tedy nutné nabídnout přidanou hodnotu – především zlepšení kvality obrazu a zvuku, které nabízí formou HDTV právě DVB-T2.

FOTOREPORTÁŽ: Na návštěvě u… měření pražského testu DVB-T2, digitální televize druhé generace

V současné době se provádí u DVB-T2 testy pokrytí příjmového pole, identifikací, přijímačů a tak dále. Tento test by pak měl určit směr vývoje DVB-T2 v České republice. Pokud se u testovacího multiplexu zachová konstantní hodnota datového toku, posunuje se buďto poměr signálu a šumu výrazně níže, je tedy možné snížit vyzařované výkony a tím pádem i výkony vysílačů. Více však ČRa zajímá, že je možné získat 50 procent datového toku navíc, což je kýžený benefit systému DVB-T2. Pokud dnes za určitých příjmových podmínek vysíláme například pět programů ve standardním rozlišení v DVB-T, u DVB-T2 MPEG-4/AVC to bude ve vysokém rozlišení přibližně stejný počet programů, uvedl Vykydal.

RECENZE: PCTV Nano Stick T2 290e: První USB klíčenka u nás určená pro DVB-T2

MM balicek

Co se týká dosavadních testů s pražským DVB-T2, ČRa mají za sebou tento krok zatím u jednoho vysílače. V současné době máme za sebou hlavní testy v Praze a okolí pro venkovní i vnitřní příjem, potvrdil Vykydal. Radiokomunikace netestují všechny módy, ale testují se pouze ty, které umožňují navýšení datového toku a ty, jež umožní přibližně stejné chování jako má systém DVB-T. Radiokomunikace chtějí také zajistit, aby divák v budoucnu nemusel kvůli příjmu DVB-T2 zasahovat do přijímací sestavy a vyměnil eventuelně pouze přijímač, odhlédneme-li od posazení multiplexu na konkrétní kanál.

Podrobnější informace o výsledcích testů systému DVB-T2 v Praze a dalších plánech přineseme v zítřejším článku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).