Hlavní navigace

Čtvrtina Čechů může přijímat DVB-T2. Kde ale sehnat potřebné přijímače?

25. 8. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Ten dotaz se opakuje každou chvíli. Nevíte, kde bych sehnal set-top-box pro příjem testů DVB-T2? České Radiokomunikace zajišťují pro Český metrologický institut dlouhodobý test druhé generace zemské digitální televize v Praze, středních Čechách, na Vysočině a jihu Čech. Signál zkušebního multiplexu, který obsahuje televize Nova, Prima, Barrandov a ČT ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), může zachytit až čtvrtina populace České republiky. Může, ale pokud nemá přijímač s tunerem DVB-T2, naladí jen černou obrazovku.

Kde se vysílá a co lze naladit

Dlouhodobý test DVB-T2 povolil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) loni v listopadu a potrvá zhruba rok. Zájemci tedy mají ještě zhruba tři měsíce na to, aby toto vysílání naladili. Navíc je možné, že Český metrologický institut, který je oficiálním provozovatelem zkušebního vysílání, prostřednictvím Českých Radiokomukací požádá o prodloužení experimentu. Radiokomunikace také od loňského května slibují, že do letních olympijských her v Londýně, které proběhnou příští rok v červenci, pokryjí signálem DVB-T2 zhruba 70 procent populace České republiky a nabídnou divákům přenosy z olympiády ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Nemělo by tedy smysl na půl roku vypínat již funkční vysílače DVB-T2.

Nynější test DVB-T2 probíhá na třech silných vysílačích. Od loňského listopadu z pražského Žižkova, letos v červenci se navíc přidal jihočeský vysílač Kleť u Českých Budějovic a Javořice na Vysočině u Jihlavy. Všechny vysílače využívají kanál 25 a horizontální polarizaci, ze Žižkova vysílá experimentální multiplex výkonem 5 kW, z ostatních dvou vysílačů dokonce 100 kW. Multiplex obsahuje čtyři televizní programy v HD kvalitě: ČT HD, na jejíž pozici se střídají kanály ČT 1, ČT 2 a ČT 4, dále Novu HD, Primu HD a Barrandov HD. Protože však jde o testovací provoz, Český metrologický institut a České Radiokomunikace si vymínili možnost měnit jeho technické parametry i programovou skladbu.

DVB-T2 - pokrytí ČR k 1.8.2011

Aktuální mapa pokrytí testu DVB-T2 v České republice (Zdroj: České Radiokomunikace, obrázek kliknutím zvětšíte)

Programy v experimentálním multiplexu DVB-T2
TV ČT 1 HD logo 100
TV Nova HD 100
TV Prima HD 100
TV Barrandov HD 100

Proč nejde naladit na digitální televizi nebo set-top-box

Vysílání v systému DVB-T2 lze naladit jenom na přijímače, které obsahují tuner DVB-T2. Máte-li tedy digitální televizor nebo set-top-box, jehož prostřednictvím přijímáte klasické digitální vysílání multiplexů 1, 2 nebo 3, testovací síť DVB-T2 na něm nenaladíte. Museli byste k televizoru, ať digitálnímu nebo analogovému, pořídit set-top-box s tunerem DVB-T2 a zapojit ho mezi něj a anténu. Takových přijímačů je ale na českém trhu jako šafránu, a ani v zahraničí není situace zase o moc lepší. V systému DVB-T2 se totiž komerčně vysílá jen v několika málo zemích, především v Británii. Pro britský trh se už vyrábí dokonce i digitální televizory s integrovaným tunerem DVB-T2, ty se ale do Česka nedovážejí.

Takže jak naladit dlouhodobý test DVB-T2 ze Žižkova, Kleti nebo Javořice? Šance je s několika externími přijímači. Jako první se na trhu objevila USB klíčenka PCTV Nano Stick T2 290e, již jsme na DigiZone.cz recenzovali. Jejím prostřednictvím však můžete naladit signál DVB-T2 pouze na počítači nebo notebooku. Tato „hračka“ vyjde na něco víc než dva tisíce korun a nabízí ji několik českých e-shopů. Problém je v jejím příslušenství, konkrétně v externí pokojové anténce, na kterou asi žádný signál nenaladíte. Vyplatí se připojit spíš klasickou venkovní anténu. Určité potíže jsou i s počítačovým programem TV Center, který je součástí balení tohoto přijímače, a jehož prostřednictvím byste měli vysílání DVB-T2 přijímat. Obvykle totiž kostičkuje a zasekává obraz, takže se vyplatí použít nějaký jiný software, třeba program DVB Viewer.

PCTV nanoStick T2 - komplet balení

Jediný DVB-T2 přijímač, který se momentálně prodává v České republice: USB klíčenka PCTV Nano Stick T2 290e (Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

Set-top-box Humax HD-FOX T2

Tento set-top-box s tunerem DVB-T2 je v souvislosti s příjmem zemské digitální televize druhé generace zmiňován nejčastěji, i když jej žádný z českých prodejců nenabízí. Pro České Radiokomunikace to byl zpočátku ale jediný přijímač, na kterém testovaly příjem testu DVB-T2 z pražského vysílače Žižkov. Humax HD-FOX T2 je určený pro britský trh, kde ho lze pořídit i za méně než 100 liber (v přepočtu necelé tři tisíce korun), a do Česka ho lze objednat přes řadu zahraničních e-shopů, například Amazon.co.uk. Na rozdíl od jiných přijímačů DVB-T2 je tento set-top-box reálně vyzkoušen v České republice, což je jeho obrovská výhoda. Technické parametry vysílání DVB-T2 u nás a v zahraničí se totiž mohou výrazně lišit a koupě přijímače „na blind“ by se tudíž nemusela vyplatit.

V diskusních fórem na různých webech se objevují „zaručené“ tipy i na další set-top-boxy s DVB-T2 tunery, většinou jde ale o matení zákazníků, kdy internetový obchod dokonce uvádí v technických specifikacích přijímače DVB-T2 tuner, který přijímač ve skutečnosti neobsahuje (například multimediální přehrávač Media-Tech CINEMA HQ MT4160 na eshopu Heuréka.cz). Určitým vodítkem by vždycky měla být cena – přijímače DVB-T2 jsou dražší než klasické set-top-boxy pro příjem DVB-T. Zatímco „obyčejné“ set-top-boxy (bez dvou tunerů, pevného disku a podobných vymožeností) stojí do nebo mírně nad jeden tisíc korun, cena set-top-boxů s tunerem DVB-T2 začíná nad dvěma tisíci Kč (nejlevnější je již zmíněná USB klíčenka PCTV Nano Stick T2 290e, která má zároveň i tuner DVB-T). Před koupí set-top-boxu je proto třeba spolehlivě zjistit, zda má skutečně tuner DVB-T2.

Humax HD-FOX T2

Set-top-box Humax FOX-HD T2 se sice prodává pouze na britském trhu, přes zahraniční eshopy se dá ale pořídit i v České republice

A co digitální televizory s tunery DVB-T2?

Všichni velcí světoví výrobci televizorů postupně integrují do svých výrobků tunery DVB-T2. Postupně s vypínáním analogového televizního vysílání dochází ke střídání kombinace analogového a DVB-T tuneru na kombinaci tunerů DVB-T a DVB-T2. Ovšem v České republice tomu tak zatím není. Televizory určené pro český trh zatím tunery DVB-T2 neobsahují, a to ani v modelových řadách, které v jiných zemích tento tuner mají. Důvod? Výrobci stále čekají na jasné technické specifikace, jak bude vypadat standard DVB-T2 použitý v České republice. Zájemci si tedy sice mohou dovézt například televizor Samsung z Británie, který tuner DVB-T2 má, ale nemusí jim v domácích podmínkách fungovat.

Řada českých prodejců sice uvádí u vybraných modelů televizorů tuner DVB-T2, obvykle tím ale myslí, že televizor obsahuje dva DVB-T tunery. Je to dost nemilá zkratka, která zákazníka jenom zmate. Televizory určené pro český trh se tunerů DVB-T2 dočkají nejspíše až po dokončení nynějších testů v Praze, jižních Čechách a na Vysočině, které probíhají mimo jiné proto, aby Český metrologický institut společně s Českými Radiokomunikacemi nalezli ideální technické parametry vysílání, jež povedou k přijetí závazné normy pro využívání standardu DVB-T2 v České republice. A s tím bude na tahu zase ČTÚ, který jako regulátor trhu elektronických komunikací takové standardy vydává.

Test DVB-T2 v Praze - květen 2010

První test DVB-T2 provedly České Radiokomunikace loni v květnu během své konference o tomto vysílacím systému v Praze. Demonstrovaly rozdíl kvality na živém vysílání televize Nova v DVB-T a DVB-T2.

WT100

Co se momentálně testuje na DVB-T2 v Česku?

Po červencovém startu testu DVB-T2 z jihočeské Kleti a jihlavské Javořice provádějí České Radiokomunikace tento týden zkoušky příjmu jednofrekvenční (SFN) sítě DVB-T2 z Kleti a Javořice a zároveň z pražského Žižkova. Jeho signál by sice neměl dosáhnout až na území, které pokrývá test DVB-T2 z Kleti a Javořice, teoreticky to ale je možné. Technici tak chtějí vyzkoušet chování funkční jednofrekvenční sítě Kleť – Javořice, narušené vysílačem Žižkov, který využívá stejný vysílací kanál jako tato SFN síť. Příští týden pak České Radiokomunikace přepnou vysílače Kleť a Javořice do režimu monofrekvenčního vysílání a otestují jejich vzájemné rušení na kanále 25.

Další týden přijde řada na testy s mobilním příjmem signálu DVB-T2 na hranici jižních Čech a Vysočiny při znovu spuštěné jednofrekvenční sítě Kleť – Javořice. Během všech těchto pokusů budou České Radiokomunikace měnit technické parametry vysílání a není vyloučeno, že vyřadí a znovu zařadí některé programy. To je ale úděl všech testů: pokud chcete přijímat nynější vysílání DVB-T2, musíte se smířit s tím, že nejde o řádné vysílání, a tudíž může být kdykoli přerušeno, omezeno nebo zrušeno.

Pokud byste se rozhodli koupit DVB-T2 přijímač, kde byste si ho pořídili?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).