Hlavní navigace

Další DVB-T vysílač v Praze: ČT a ČRo na 21. kanále z Kavčích hor

25. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
25. 3. 2008

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – Česká televize spustila další digitální vysílač v Praze. Přímo z hlavní budovy na Kavčích horách testuje provoz sekundární dokrývací sítě, která využívá jiný vysílací kanál než hlavní digitální vysílače v metropoli. Zatímco ze Žižkova a Cukráku ČT vysílá digitálně na kanálu 25, malý sekundární vysílač na Kavčích horách využívá kanál 21.

MAPA POKRYTÍ: Dosah digitálního vysílání ČT na kanálu 21 z Kavčích hor (XLS, 863kB)

Technické parametry multiplexu:

  • Kmitočet: 474 MHz (K21)
  • Výkon ERP: 0,2kW
  • Výkon ERP: 23 dBW
  • Polarizace: vertikální

Test začal asi před dvěma týdny a potrvá zhruba měsíc, řekl serveru DigiZone.cz vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš. Experiment iniciovala společnost Profi-Invest, která ČT nabídla možnost nekomerčního testu řešení dokrývání území digitálním signálem. Jedná se o podobný způsob jako v případě analogového vysílání, kdy v oblastech bez možnosti příjmu pozemního vysílání z některého ze základních vysílačů je nutné provést lokální dokrytí, vysvětlil Hanuš.

Jak se již i po zahájení vysílání z Bukové hory ukázalo, bude nutné i v digitální síti zajistit sekundární dokrývání, které bude primárně využívat možnosti SFN (jednofrekvenční sítě), v některých místech pak bude použit doplňkový kmitočet pro digitální vysílání, dodal šéf projektu digitalizace ČT. Signál pro zkušební vysílání na kanálu 21 bere ČT ze satelitního multiplexu platformy CS Link. Odtud jsou vyčleněny pouze programy ČT a namodulovány do multiplexu DVB-T, dodal Hanuš.

KL22 hlasovani

Kromě televizních programů ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport a ČT 24 multiplex obsahuje také rozhlasové stanice ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, ČRo 4 – Rádio Wave, Rádio Česko, ČRo D-dur a ČRo Leonardo. Obsah digitální sítě je tedy shodný s přechodným multiplexem A, pouze v něm chybí televize Nova. De facto by se dala tato síť označit za veřejnoprávní multiplex, ale Hanuš se tomuto označení brání.

Součástí testu je i odzkoušení změny parametrů datového toku, stejně jako i porovnání podmínek šíření signálu s vertikální polarizací, sdělil Hanuš. Celý experiment slouží pouze pro technické zjišťování možností šíření DVB-T signálů a proto nelze ani uvažovat o jeho současném praktickém nasazení. Další postup bude zvážen až po uzavření obchodní soutěže na poskytování služeb souvisejících s výstavbou a provozem multiplexu veřejné služby, kterou ČT vypsala a 30. dubna oznámí jejího vítěze.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.