Hlavní navigace

Datacentrum za dvě miliardy poblíž Mostu a Chomutova? Stát vede jednání

3. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Triangle
Průmyslová zóna Triangle by mohla přilákat stavbu údajně velkého datového centra, i dotace by mohly být.

Čechy mají naběhnuto ke stavbě dalšího datového centra. Vyrůst by mohlo v rámci Strategické průmyslové zóny Triangle, která vznikla i díky podpoře z evropských peněz a kterou postupně obsazují investoři. Oblast poblíž Mostu, Chomutova a Žatce už si vyhlídl například korejský výrobce pneumatik Nexen či Hitachi Automotive Systems.

Zástupci Ústeckého kraje a CzechInvestu plochu pro stavbu datacentra nabízejí možným zájemcům, se kterými se vedou jednání. Projekt už je v některých kruzích hodně propagovaný – komplex by údajně mohl vyjít i na více než dvě miliardy a obsadit kolem čtyřiceti hektarů.

Strategická průmyslová zóna Triangle.
Autor: Triangle

Strategická průmyslová zóna Triangle.

Oficiálně se ale úřady odvolávají na probíhající jednání. „V tuto chvíli lze pouze potvrdit, že se na českém trhu v posledních třech letech objevují investiční skupiny, které vyhledávají vhodnou lokalitu pro výstavbu datového centra. V současné době ale nelze sdělovat detailnější informace,“ vzkazuje Lupě mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová. „Není možné sdělit bližší informace, dokud nebude podepsána smlouva s případným zájemcem.“

Triangle může být pro případného investora zajímavý především v jedné věci – opět jsou to evropské dotace z OPPIKu na budování datacenter. Podle kritiků z byznysu je ale jinak lokalita nezajímavá. „Nikdo z této branže se tam moc nehrne, ani Číňané, ani Italové, nikdo. Jde o velkou marketingovou akci,“ říká jeden z kritických zdrojů.

KL22 hlasovani

Pokud by se každopádně přece jenom začalo stavět, byl by to nejspíše až rok 2018 s termínem dokončení kolem roku 2020. To je období, v rámci kterého lze peníze z dotací ještě využít.

Na západě republiky by datacentrum v Trianglu mohlo být už několikátým objektem tohoto typu. V Ústní nad Labem funguje objekt Rondel, ČEZ chystá stavbu v Tušimicích a v oblasti západních Čech se rozhlíží i Greendata a DC6. Na jihu Čech pak funguje Technologické centrum Písek a České Radiokomunikace chtějí stavět datacentrum na Cukráku. V Hluboké nad Vltavou pak druhé datacentrum staví Wedos.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.