Hlavní navigace

Datové balíčky Eurotelu: pro někoho snadněji, pro někoho levněji

6. 4. 2005
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Eurotel představil nové balíčky datových služeb, které se soustředí především na využití připojení a do pozadí tak tlačí otázku použité technologie. Ve většině nových balíčků se navíc kombinuje více technologií, a tak je možné se za jeden poměrně nízký měsíční paušál připojovat přes ADSL či CDMA a k tomu WiFi i GPRS/EDGE.
Nové datové služby Eurotel Internet jsou tak trochu vyslyšením přání, která se objevila již loni, před spuštěním služby Eurotel Data Expres postavené na CDMA2000 1×EV-DO, kdy řada uživatelů toužila po snadné (a především levné) možnosti kombinovat jak nové rychlé bezdrátové připojení, tak GPRS pro připojování se v oblastech, kde není pokrytí CDMA. Tři ze čtyř nových služeb, představených 5. dubna, takto kombinují některé z používaných technologií a umožňují tak větší flexibilitu používání než dosavadní tarify, a to při zachování příznivých cen.

Na nové produkty Eurotelu je nutné pohlížet jako na balíčky, které v sobě pod jedním měsíčním paušálem skrývají některé již existující služby (resp. jsou takto postavené tři ze čtyř nových služeb). V praxi tedy zákazník zaplatí jednu částku a poté může, podle zvoleného balíčku, využívat k připojení právě tu technologii, kterou v daný okamžik potřebuje. Eurotel zaměřuje komunikaci především na určení balíčku (viz názvy Mobil, Doma, Business) a poněkud „upozaďuje“ samotné technologie, které zákazníkům nabídne, což sice zjednodušuje výběr technicky méně orientovaným uživatelům, ale na druhou stranu poněkud komplikuje situaci těm zájemcům, kteří chtějí být o svých službách maximálně informováni. Bohužel ani na stránkách Eurotelu není přesně rozklíčované, jaké konkrétní služby jsou součástí balíčků, dá se to však poměrně snadno poznat podle nabízených parametrů. Není však zcela zjevné to, že lze (u balíčků, které nabízí obojí) aktivovat buď ADSL, nebo CDMA, nikoliv obojí – zatímco první operátorka na infolince tvrdila, že je možné mít aktivní jak ADSL, tak CDMA, druhá (i po konzultaci se supervisorem) trvala na tom, že mít aktivní lze buď ADSL, nebo CDMA, nikoliv oboje naráz.

Dá se předpokládat, že tento nový a v ČR neobvyklý přístup bude řadu uživatelů mást, takže nejjednodušší pravidlo asi zní: platím jeden paušál a využívám tu službu, kterou právě potřebuji – CDMA nebo ADSL používám jako základ a WiFi a GPRS/EDGE jako doplňkové technologie.

Je třeba říci, že nový přístup Eurotelu má na jednu stranu ohromné plus, za jeden paušál je dostupných hned několik technologií pro přístup k Internetu, na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že se stále jedná jen o sloučení několika služeb pod jeden název a jeden měsíční paušál – aktivace, ceny přístrojů a parametry jednotlivých služeb jsou odvislé od parametrů jednotlivých služeb v balíčku zahrnutých. Znamená to také, že i nadále zůstávají v nabídce všechny dosavadní tarify pro připojení, a pokud uživatel nechce využít možnosti více druhů připojení, může se spokojit se standardními tarify.

Tři balíčky a jeden tarif

Všechny balíčky jsou nabízeny jako neomezené, jak délkou připojení, tak přenesením dat, v praxi se však samozřejmě uplatňují FUP, které jsou příslušné k jednotlivým službám. K tomu údaje o rychlostech Eurotel formuluje v podobě „až 1 Mbit/s“, čehož se bude například v případě CDMA většině zákazníků dosahovat poměrně problematicky.

Nejnižší nabídkou je Internet Mobil – tedy připojení prostřednictvím mobilního telefonu přes GPRS, případně EDGE tam, kde je tato služba dostupná (podrobnosti o EDGE u Eurotelu). Tento balíček obsahuje jen jednu položku:

 • Eurotel Data Nonstop II, samostatně stojí 649 Kč/měsíc (všechny ceny bez DPH)

Výhodou balíčku je možnost nižší ceny, pokud se zákazník upíše na jeden nebo dva roky. Při ročním úpisu je měsíční paušál 599 korun bez DPH, při dvouletém úpisu 549 korun bez DPH, pokud chce zákazník službu bez úpisu, je cena 649 korun bez DPH. Kromě tarifu Data Nonstop II je v nabídce také Eurotel Data Nonstop za 699 korun včetně 60 volných minut volání.

Balíček Internet Doma je kombinací pevného připojení na doma s rychlostí „až 500 kbit/s“ s možností využívat sítě přístupových bodů WiFi Jet. V praxi se tak jedná o

 • Eurotel Data Speed Nonstop 512 (neboli ADSL) s rychlostí 512/128 kbit/s, samostatně nabízené za 799 Kč/měsíc,
 • Eurotel WiFi Jet Nonstop, neomezené připojení přes WiFi přístupové body Eurotelu a Českého Telecomu, standardně za 899 Kč/měsíc.

Cena za Internet Doma je v případě ročního úpisu 699 korun bez DPH měsíčně, bez úpisu 799 korun bez DPH.

Spíše pro firemní uživatele je určena nabídka Internet Business, tentokrát je nabízeno rychlejší připojení až 1 Mbit/s, opět kombinované s WiFi přístupem. Balíček tedy zahrnuje možnost použití následujících služeb:

 • Eurotel Data Speed Nonstop 1024 s rychlostí 1024/256 kbit/s, samostatně nabízené za 799 Kč/měsíc

  nebo

  Eurotel Data Expres (prostřednictvím technologie CDMA2000 1×EV-DO), normální měsíční paušál 899 Kč/měsíc,

 • Eurotel WiFi Jet Nonstop, neomezené připojení přes WiFi přístupové body Eurotelu a Telecomu, standardně za 899 Kč/měsíc.

Internet Business stojí 799 korun měsíčně při podpisu smlouvy na 12 měsíců, 899 korun bez závazků.

Internet Kombi v sobě kombinuje všechny předchozí služby – zákazník má k dispozici připojení přes mobilní telefon (GPRS/EDGE), WiFi a ADSL nebo CDMA:

 • Eurotel Data Speed Nonstop 1024 s rychlostí 1024/256 kbit/s, samostatně nabízené za 799 Kč/měsíc,

  nebo

  Eurotel Data Expres (prostřednictvím technologie CDMA2000 1×EV-DO), normální měsíční paušál 899 Kč/měsíc,

 • Eurotel WiFi Jet Nonstop, neomezené připojení přes WiFi přístupové body Eurotelu a Telecomu, standardně za 899 Kč/měsíc,
 • Eurotel Data Nonstop II, samostatně stojí 649 Kč/měsíc.

Za to měsíčně zákazník zaplatí 999 korun bez DPH při úpisu na jeden rok, nebo 1099 korun bez DPH bez úpisu.

Pokud nyní naprosto nechápete, jak to Eurotel myslí, ale těšíte se, že připojíte celou rodinu za jeden měsíční paušál, máte smůlu. Vtip celé nabídky je totiž v závazku zákazníka, že v jeden okamžik bude používat pouze JEDEN typ připojení. Pokud tomu bude jinak, Eurotel zákazníka upozorní, následně může poskytování služby omezit a případně přerušit. Bohužel přesné informace zatím nejsou k dispozici, a tak není jasné, zda se bude brát zřetel na připojení jako takové, nebo provoz na lince. V prvním případě budou mít zbytečně komplikovanou situaci například uživatelé, kteří pro připojení ADSL používají router, který udržuje připojení stále navázané, a budou se někde na cestách připojovat k WiFi či GPRS – snad na toto Eurotel při stanovování podmínek myslel.

Aktivace

Zatímco samotný balíček Internet „něco“ nemá aktivační poplatek, jenom měsíční paušál, je nutné při pořízení balíčku zaplatit aktivační poplatky za jednotlivé služby v něm obsažené. V případě ADSL a WiFi to je v současné době po jedné koruně bez DPH, ovšem jedná se o akční nabídky, které jsou časově omezené, aktivace CDMA stojí 1782 korun, aktivace GPRS/EDGE na samostatné SIM kartě stojí 113 korun, pokud není zakoupen mobilní terminál. Aktivace však nezahrnují ceny koncových zařízení, a tak zatímco investice do ADSL či GPRS modemu není nijak nákladná, CDMA modem lze zakoupit jen u Eurotelu buď za plnou cenu, nebo s úpisem na 12 či 24 měsíců. Na druhou stranu, při úpisu zákazník automaticky získá také nižší cenu měsíčního paušálu.

Pokud bude chtít stávající zákazník například služby Eurotel Data Expres (CDMA) přejít dejme tomu na balíček Internet Business, může poměrně snadno „upgradovat“ a za stejnou cenu získat také připojení přes WiFi, a to i v případě, že zakoupil CDMA modem s úpisem, který ještě nevypršel. K tomu je možné uzavřít smlouvu na 12 měsíců a získat tak nižší cenu, oněch 12 měsíců se počítá od data uzavření smlouvy na Internet Business. Když přejde na Internet Kombi, získá za 200, resp. 100 korun také připojení přes GPRS/EDGE.

Neobvyklé, leč příjemné řešení

Nové balíčky Eurotelu jsou poměrně příjemným rozšířením stávající nabídky služeb a zajímavým nakombinováním některých z nich. Jednoduše se dá říci, že Eurotel jednak odmění nižší cenou zákazníky, kteří podepíší smlouvu na delší časové období, a také těm zákazníkům, kteří chtějí využívat více variant připojení, to umožní zdarma nebo za nižší náklady, než kdyby nakupovali služby samostatně. Na druhou stranu zákazník, který nebude mít o připojení „navíc“ zájem, neprodělá (snad jen s výjimkou Internet Business, pokud by zákazník měl zájem pouze o ADSL, vyplatí se mu ho zakoupit jako standardní tarif Speed Data Nonstop 1024, který je o 100 korun levnější).

ICTZ23

V praxi je tak největší finanční výhoda v tom, že aktivní uživatel může získat ke svému stávajícímu ADSL či CDMA připojení ještě GPRS tarif za 300 či 200 korun měsíčně a WiFi buď zdarma nebo za 100 korun (podle toho, z kterého tarifu bude „upgradovat“ na který balíček), s úpisem na 12 měsíců ještě levněji. Naopak uživatel, který chce co nejlevnější připojení přes GPRS/EDGE, jej může mít za 549 korun, ovšem úpis 24 měsíců je u podobné technologie přece jen trochu riskantní, vývoj jde poměrně dopředu.

Nové balíčky nejsou žádným přelomem, ovšem Eurotel v tomto případě zabil dvě mouchy jednou ranou: novou formou komunikace se bude snažit oslovit méně technicky zdatné uživatele, kteří by mohli slyšet na jednoduché označování služeb a komunikaci parametrů, pro ty náročnější uživatele, především z oblasti podnikatelské, nabídne zajímavé rozšíření možností buď zdarma, nebo za poměrně nízký příplatek. Uvidíme, zda T-Mobile nějak odpoví na tuto nabídku, ovšem ten má zatím k dispozici jen dvě ze čtyř technologií, které zkombinoval Eurotel – nenabízí ADSL a zatím také nemá konkurenci k CDMA.

Jak se vám líbí nové datové balíčky Eurotelu?

Autor článku

Autor se již dlouhá léta šťourá v Macích, mobilních technologiích a Internetu a provozuje svůj osobní technický blog www.maler.cz.