Hlavní navigace

Do Česka přiletí první HDTV vlaštovka - Nonstop Kino HD

24. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
24. 11. 2006

Diváci hladoví po televizním vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV) v češtině se ho dočkají začátkem příštího roku. Filmová a distribuční společnost SPI International plánuje na únor až březen 2007 start programu Nonstop Kino HD, který bude šířit na území České republiky, Slovenska, Maďarska a také Polska. Filmová nabídka stanice ve verzi s vysokým rozlišením se bude částečně shodovat s již existujícím programem Nonstop Kino, který SPI International připravuje pro Českou republiku a Slovensko. Vysílání je ve standardním rozlišení a za poplatek.

Způsob šíření nové stanice Nonstop Kino HD je zatím v jednání. Zvažují se varianty satelitu nebo optických sítích. Martin Vyleťal na serveru Parabola.cz shrnuje: V případě distribuce přes satelit se provozovatel bude muset rozhodnout, v jakém kompresním formátu a normě bude vysílat. Jsou tři možnosti: DVB-S/MPEG-2, DVB-S/MPEG-4 a DVB-S2/MPEG-4.

Druhou novinkou SPI je stanice Nostalgia TV, která nabídne archivní české a slovenské pořady. Stanice bude v první fázi k dispozici v České republice a na Slovensku. Plné vysílání zahájí během jara příštího roku, omezené vysílání chce spustit již letos. Program Nostalgia TV by v budoucnu by rád expandoval také na polský a maďarský trh.

Tipy C

Filmové kanály TV FilmBox a Nonstop Kino jsou zatím šířené přes izraelský satelit Amos 2 (4 stupně západně) a zakódované systémem Viaccess PC 2.5. V prvním čtvrtletí příštího roku se oba programy přesunou na satelit Astra 1D (23,5 stupně východně) do paketu CS LINK. Diváci si kvůli související změně kódování budou muset opatřit nové přístupové karty.

Zdroj: Parabola.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).