Hlavní navigace

Do České republiky míří další várka nových televizních programů

1. 5. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - Mysleli jste si, že zahájením vysílání Retro Music Television, Nickelodeon, Viasat Nature a některých dalších starty nových televizních stanic v tuzemsku skončí? Tak to byste se mýlili. Podle informací, které má k dispozici server DigiZone.cz, je jasné, že do Česka míří také programy Food Network HD, Crime&Investigation Network a přeměnit do podoby Universal Channel se má filmový kanál Hallmark. Ryze českým zástupcem bude televize InzertMax. Naopak skončit bez náhrady má dětská stanice Jetix Play.

Další televize chtějí vysílat v Česku, bohužel bez lokalizace

Jako jeden z prvních televizních programů by měl do České republiky doputovat Food Network HD. Stanice se orientuje na veškeré pořady, které souvisí s vařením. Denní program obsahuje pořady s novými kuchařskými hvězdami i ostřílenými kuchaři. V hlavním vysílacím čase pak Food Network HD uvádí zábavné seriály jako Iron Chef America, Chopped nebo Food Network Challenge. Další novinka, kanál Crime&Investigation Network, bude přímou konkurencí stanice ID: Investigation Discovery. Bohužel ani jedna z již uvedených stanic nechystá lokalizaci do češtiny, alespoň ne v nejbližší době. Jak již z názvu Crime&Investigation Network vyplývá, programové schéma této stanice vyplňují pořady věnované trestné činnosti a vyšetřování. Program dává divákovi možnost nahlédnout do temných koutů lidského vědomí. Stanice zájemcům poodhaluje tajemství policejních archivů, laboratoří i soudních síní. Zapomenout bychom neměli ani na přeměnu Hallmarku na Universal Channel a bohužel také ukončení distribuce stanice Jetix Play v České republice.

Cinemax 2010 screenshot

Cinemax dostane konečně širokoúhlý formát a hlavně HD rozlišení (Foto: autor)

Lukáš Polák: Kanál Food Network HD o vaření plánuje expanzi do Česka
Lukáš Polák: Hallmark se v září změní na Universal Channel
Jan Potůček: Nová česká satelitní televize InzertMax už má logo, vysílat začne v říjnu
Lukáš Polák: Videotéka HBO Digital se přejmenuje na HBO OD
Lukáš Polák: Stanice Crime&Investigation Network plánuje expanzi do Česka
Lukáš Polák: V České republice končí dětský program Jetix Play
Lukáš Polák: Cinemax připravuje HD vysílání pro Českou republiku

UPC Direct od 1. května na nové pozici

Počínaje 1. květnem, tedy dnes, vstoupí satelitní platforma UPC Direct oficiálně na vysílací pozici 0,8 stupňů západně na družice Thor 5 a 6. Doposud vysílala na konkurenčních satelitech Astra z pozice 19,2 stupňů východně. Změna přinese této satelitní službě konečně možnost výraznějšího rozšíření programové nabídky včetně HD kanálů. Doposud mohli diváci této platformy sledovat pouze volně šířené HD stanice. Přetáčení parabol bylo neformálně zahájeno již v pátek (první stovky zákazníků už jsou uspokojeny), nicméně s ohledem na počet zákazníků jde a půjde o dlouhodobý proces (volání na Klientské centrum s žádostí o přetočení ho opravdu neurychlí – firmy postupují bez výjimky podle plánu), sdělil mluvčí české pobočky UPC František Malina.

UPC - ani korunu navíc

Lukáš Polák: Satelitní UPC Direct v novém: čím nás od soboty překvapí?
Jan Potůček: UPC Direct začal přetáčet zákazníkům paraboly na novou pozici

Digitální vysílání multiplexů 2 a 3 z Javořice spuštěno

Jedenáct místo dosavadních čtyř digitálních televizí naladí od pátku diváci na Vysočině a pomezí Jihočeského a Jihomoravského kraje. Z jihlavského vysílače Javořice začaly vysílat digitální sítě 2 a 3 se sedmi komerčními televizemi a jedním rádiem. Nechybí mezi nimi ani Nova s Primou. Doposud z Javořice vysílal pouze veřejnoprávní multiplex České televize s čtyřmi programy ČT a sedmi okruhy Českého rozhlasu. Analogové programy na Javořici pokračují, ale již za dva měsíce se na tomto vysílači odmlčí analogová ČT 2. Obě nové digitální sítě vysílají shodným výkonem 100 kW a v horizontální polarizaci, čímž se neliší od multiplexu České televize, který z Javořice vysílá od června loňského roku. Spuštěním Javořice se zvýší dostupnost pozemního multiplexu 2 na 76 procent populace České republiky, a multiplexu 3 na necelých 60 procent populace, přiblížil Kamil Levinský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, které přímo provozují digitální síť 2 a pro multiplex 3 zajišťují většinu velkých vysílačů.

Prima Cool screenshot 2010

Také Primu Cool už je možné sledovat na Vysočině terestricky. (Foto: Čestmír Polák)

Jan Potůček: Digitální vysílání na Vysočině posiluje o sedm komerčních televizí
Jan Potůček: Multiplexy 2 a 3 zahájily vysílání z jihlavského vysílače Javořice

Stručně

Propagování produktů přímo v seriálech nebo filmech nebude už po dnešku problém. Prezident Václav Klaus totiž ve čtvrtek posvětil svým podpisem zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání. Ten se bude týkat ale i dalších záležitostí. Bude například regulovat internetová média, jako jsou televize nebo portály, které nabízejí videoobsah a využívají ho ke komerční činnosti. Účinnosti tato norma nabude právě dnes, 1. května.

Redakce: Prezident podepsal zákon o product placementu, platit bude od května
Jan Potůček: Regulace videoslužeb na internetu? Asi od června, říká šéfka Rady pro vysílání

Neobvyklý způsob výběrového řízení na generálního ředitele Českého rozhlasu zvolila rada tohoto veřejnoprávního média. Na svém středečním zasedání vyzvala šest osobností, které působí nebo působily v rozhlase, aby se přihlásily do tendru. Podobným způsobem zatím nepostupovala žádná rada veřejnoprávního média v tuzemsku. Zároveň se stala novou předsedkyní Rady dosavadní členka Dana Jaklová a v ČRo 2 – Praha pro změnu skončil Jiří Vejvoda.

Jan Potůček: Rada Českého rozhlasu vyzvala šest osobností, aby kandidovaly na ředitele
Jan Potůček: Dana Jaklová novou předsedkyní Rady Českého rozhlasu
Jan Potůček: Ředitel ČRo – 2 Praha Jiří Vejvoda končí, nahradí ho Jaromír Ostrý

Výpravnou informační brožuru k pěti letům vysílání zpravodajského kanálu ČT 24 vydala Česká televize. Čtyřicetistránkový dokument je k dispozici i v elektronické podobě a stáhnout si ho můžete i vy. Materiál obsahuje řadu fotografií ze zázemí redakcí zpravodajství a publicistiky ČT, portréty moderátorů a redaktorů, ale také údaje o vývoji sledovanosti ČT 24 za jeho pětiletou historii.

Jan Potůček: ČT 24 vydala brožuru k pěti letům svého vysílání. Stáhněte si ji

Sdílení splitter

Sdílení karet pro příjem placené satelitní televize není legální, upozorňuje Skylink (Zdroj: cardsplitter.com)

Pokud patříte mezi zákazníky placených satelitních služeb a využíváte jednu přístupovou kartu pro více televizorů najednou, porušujete zákon. Upozorňuje na to Jaromír Glisník, výkonný ředitel společnosti TradeTec, provozovatele největší tuzemské satelitní služby Skylink. Sdílení satelitního příjmu volně přístupných programů, například stanic České televize, je podle Glisníka v pořádku. U placených kanálů by ale šlo o porušování autorských práv.

Jan Potůček: Sdílení karet pro více televizí je nelegální, varuje šéf satelitního Skylinku

Jak vyplývá z aktuálního ceníku satelitní platformy CS Link, tento balík kanálů se brzo rozroste o stanici Hallmark Channel. Ta figuruje v dokumentu v balíčcích Mix a Total. Program se bude vysílat na těchto parametrech: Astra 1G (23,5 st. východně), 11992/H, SR 27500, FEC 3/4, norma DVB-S, kódování CryptoWorks. Kdy k zařazení stanice dojde, společnost Media Vision neuvádí.

Lukáš Polák: Satelitní platforma CS Link zařadí do nabídky Hallmark

KL24

Hledání soutěžících do podzimní „federální“ talentové show Česko Slovensko má talent odstartovaly ve středu televize Prima a slovenská Joj. Zájemci se mohou hlásit na webu www.csmatalen­t.tv, případně na kontaktních telefonech. Na typu talentu přitom nezáleží, soutěže se mohou zúčastnit jak zpěváci, tak tanečníci, herci, a jiní umělci. Licenci na vysílání formátu Got Talent získaly obě televize od společnosti FremantleMedia.

Jan Potůček: Prima a Joj rozjíždějí castingy na soutěž Česko Slovensko má talent
Lukáš Polák: VIDEO: Promo klip na česko-slovenský Got Talent už vysílá i Prima

Nejzásadnější událost toho týdne byla:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).