Hlavní navigace

DVB-T otevře po 11. listopadu brány téměř všem zájemcům

20. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
20. 10. 2011

12. listopad přinese jako první den po ukončení procesu analogového pozemního vysílání velké změny do rozhodování o tom, kdo se dostane do terestrické digitální sítě a kdo ne. Zatímco doposud mohli prostřednictvím DVB-T vysílat řádně prozatím pouze majitelé takzvaných kompenzačních licencí, případně subjekty označené jako převzaté vysílání, nově bude mít právo na její získání každý, kdo o ní požádá a zaplatí u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) správní poplatek.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Potvzeno! Konec analogového vysílání České televize nastane 30. listopadu

O umístění stanic do jednotlivých sítí budou rozhodovat sami operátoři. RRTV uvádí, že půjde o sítě 2 až 4, v praxi je ale jasné, že jednání budou s největší pravděpodobností probíhat pouze s Českými Radiokomunikacemi pro multiplex 3. Síť 2 je již plně obsazena a konkurenční operátor Telefónica Czech Republic se nemá k tomu, aby svou síť z Prahy, Brna a Ostravy rozšiřoval podle Technického plánu přechodu (TPP), jízdního řádu české digitalizace, i do dalších lokalit. Firma síť dlouhodobě nebuduje, naopak v minulosti vypnula jeden ze svých vysílačů – Plzeň.

ICTZ23

ROZHOVOR: O multiplex 4 bychom měli zájem, říká nový šéf Českých Radiokomunikací

A jak to bude s regionálním digitálním vysíláním? Televize, které budou chtít takto vysílat, musí počkat až do úplného vypnutí pozemního analogového signálu, tedy do 30. června 2012. Tuto skutečnost zdůvodňuje RRTV tak, že koordinaci jednotlivých vysílačů bude možné provést až po úplném přechodu na DVB-T. Následně pak bude možné stanovit i vyzařovací diagram takového vysílání. Přidělení oprávnění pro vysílání z dané lokality, kanálu a určitým výkonem bude možné až po výsledku mezinárodní koordinace. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) bude o dalším možném využití kmitočtů pro celoplošné, lokální a regionální vysílání informovat nejpozději do června 2012.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.