Hlavní navigace

Dotazy čtenářů DigiZone.cz: O satelitní televizi, koncesionářských poplatcích i nahrávání z DVB-T

2. 10. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Digitalizace je téma, které zajímá čím dál tím více lidí, protože se jich začíná bezprostředně dotýkat. To je důvod, proč opět už po týdnu otvíráme redakční poštu, abychom odpověděli na některé vaše dotazy. Tentokrát nebude řeč překvapivě hlavně o pozemním terestrickém vysílání, ale o satelitu. Diváky opětovně zajímalo, jak je možné v zahraničí přijímat české kanály nebo naopak, jak se dostat ke sledování atraktivních britských kanálů. Jeden z našich čtenářů se také zajímal o to, zda bude moci použít svůj satelitní přijímač v STA, kde je připojený digitální kabel.

Pozemní digitální televize

Pavel Bilík: Rád bych se zeptal, zda máte nějakou informaci, jestli došlo v uplynulých dnech k nějaké změně v digitálním vysílání RadiokomunikaciOstravy (kanal 39). Bydlím v Opavě a už delší dobu přijímám digitální vysílání právě odtud. Poslední dny nemohu toto vysílání naladit.

Jan Potůček: Ostravský vysílač Hladnov, na kterém vysílá přechodná digitální síť A s programy České televize, Českého rozhlasu a Novy na kanále 39, měl v pondělí 29. září několikahodinovou výluku kvůli výměně antény. Nyní probíhá instalace nových anténních systémů, proto může být výkon vysílače dočasně oslabený nebo s výkyvy. Více se dozvíte v této zprávě. Z Hladnova mají 31. října začít vysílat definitivní multiplexy 1 a 2 s programy ČT, Novy a Primy, takže je třeba na to vysílač připravit.

Satelitní televize

Iveta El-Mokdadová: Sháním satelitní systém na příjem britských/anglic­kých programů bez měsíčních poplatků. Mohli byste mi, prosím vás, pomoci?

Lukáš Polák: Pokud byste chtěla přijímat britské kanály, není to problém. Na pozici 28.2 st. vých. vysílá těchto kanálů mnoho – filmové, hudební i jiné. Vybere si tu zkrátka každý a všechny jsou hlavně šířené volně. Stačí parabola o průměru přibližně 80 cm a samozřejmě satelitní set-top-box. Pokud byste chtěla přijímat populární programy BBC i ITV v České republice, i to je možné (opět bez měsíčních poplatků). Budete ale potřebovat mnohonásobně větší parabolu, a to o průměru přibližně dvou metrů (podle toho, v jaké části ČR se nacházíte).

Pí. Plíhalová: Chtěla jsem se zeptat, jestli lze užívat předplacené satelitní karty i mimo Českou republiku? Žiji ve Velké Británii a ráda bych si objednala tyto české programy na dobu tří let.

Jan Potůček: Předplacené karty pro satelitní příjem zakódovaných českých programů lze legálně používat pouze na území České republiky, ale ve skutečnosti jejich užívání v zahraničí nikdo nekontroluje. Být vámi bych si ale ověřil, jestli družice, z níž chcete přijímat české televize, pokrývá i britské ostrovy.

Petr Podhrázský: Ve vašem e-shopu jsem nenašel žádné digitální televizory s integrovaným satelitním tunerem. Je na trhu vůbec takový?

Lukáš Polák: Na českém trhu existuje DVD rekordér se satelitním tunerem, ale o takovémto televizoru nemám informace. Pouze jsem se setkal s TV podporující DVB-C, neboli digitální kabel.

Digitální kabelová televize

LCD televizor

Josef Burian: Přijímám satelitní vysílání přijímačem HUMAX IRCL s vloženým CW a kartou. Stěhuji se do Modřic u Brna do penzionu, kde je společná anténa. Abych mohl přijímat signál, nutí mi set-top-box. Moji satelitní anténu mi nedovolí namontovat. Šlo by přijímat přes můj satelitní přijímač jejich signál? Je nutná nebo možná nějaká úprava?

Lukáš Polák: Jak popisujete svůj problém, vypadá to, že v penzionu v Modřicích máte digitální kabelovou televizi. U ní je způsob zpracování signálu bohužel jiný než u DVB-S (digitální satelitní televize), a proto pro její sledování není možné využít váš set-top-box.

Propojení DVD rekordéru s digitálním televizorem

Ladislav Molnár: Můžete mi poradit, jak sestavit LCD Grunding s DVB-T a k tomu DVD rekordér s HDD (Panasonic), který nemá vestavěny set-top-box, abych mohl nahrávat z digitálu? Signál mi to teď bere z analogu.

Lukáš Polák: Nevím přesně, jaký máte tip televizoru, ale pokud je digitální, určitě zde máte i cinche (žlutý, bílý a červený). „Vyžeňte“ digitál přes ně do DVD rekordéru. Na něm si pak pochopitelně signál z televizoru musíte najít. Osobně ho mám v rekordéru automaticky na předvolbě A4.

Lze se vyhnout koncesionářským poplatkům?

Jaroslav Dvořák: Všiml jsem si vašeho článku týkajícího se vypínání analogové ČT2 a hledání prozatímních alternativ za toto ztracené vysílání. Můj dotaz se tohoto tématu dotýká. Zdá se, že „kompetentní orgány“ neuvěřitelně podceňují záležitost koncesionářských poplatků. Já i několik mých hudbu milujících přátel máme TV přijímač a řádně platíme poplatky veřejnoprávní TV, ale záměrně jsme se vyhýbali koupi jakéhokoliv rozhlasového přístroje. Jako naprosto šokující se mi jeví skutečnost, že kdosi zabudoval už dříve do multiplexu nejen TV programy, ale i rozhlas, a pokud budeme po úplném vypnutí analogového vysílání chtít dále sledovat TV, budeme si muset koupit set-top-box, který je však definován jako rozhlasový přijímač! Chtěl jsem se zeptat, jestli víte o nějakých alternativách? Tedy o TV přijímači, který není možné definovat jako rozhlasový přijímač.

Lukáš Polák: Jsem rád, že jste milovníkem dobré a hlavně kvalitní (tedy co se týká přenosových prostředků) hudby. Bohužel mám však pro vás špatnou zprávu. Vyhnout se poplatku za rozhlas je v podstatě nemožné. Nové televizory obsahují tunery pro příjem terestrického digitálního vysílání, které jak sám víte, obsahuje také stanice Českého rozhlasu. I satelitní platforma CS Link nabízí stanice Českého rozhlasu. Je však pravdou, že byste se možnosti, jak přijímat rozhlasový signál, mohl vyhnout tím, že byste si pořídil televizor, který má pouze analogový tuner a oficiální set-top-box např. od společnosti UPC. Problém je v tom, že i ten zvládne příjem stanic ČRo, pokud ho otočíte na jinou pozici, stejně jako receiver od Digi TV, takže se koncesionářskému poplatku nevyhnete, i kdybyste se snažil sebevíc.

KL22 hlasovani

CCTV Peking

Z jiného soudku

František Géla: Při vysílání letošní olympiády mi vrtalo hlavou, jak se docílí synchronizace při živých přenosech do Evropy a například do Ameriky, kde se používají jiné standardy. PAL má přece 25 snímků za sekundu, naproti tomu americký NTSC snímků 30, takže logicky by mělo dojít v jednom systému ke zrychlení, respektive ke zpomalení v systému druhém. Jak se toto řeší při vytváření živých přenosů třeba při zmíněné olympiádě?

Lukáš Polák: Nemůžu s vámi rozhodně souhlasit v názoru, že by došlo ke zpomalení či zrychlení obrazu. Vztah mezi NTSC a PALEM není bohužel tak jednoduchý. Kdybych vám ho měl vysvětlovat, byli bychom tady hodně dlouho a nemáme pro to ani prostor či čas. Doporučuji vám prostudovat si nějakou odbornou literaturu nebo zkuste např. napsat do České televize. Zodpovězení takovéto otázky ale opravdu není možné vysvětlit pomocí webu nebo e-mailu. Osobně jsem studoval na SPŠST Panská a zde bylo této problematice věnováno několik samostatných kapitol.

Řešili jste někdy podobný problém jako Jaroslav Dvořák?