Hlavní navigace

EK: Česko je ve využití mobilního broadbandu nejhorší v Evropě

Autor: Isifa
David Slížek

V celkovém skóre Indexu DESI 2015 obsadila Česká republika 17. místo z 28. Velké mezery máme v pokrytí LTE – komise ovšem vychází z čísel za rok 2013.

Ve většině oblastí digitální ekonomiky se Česká republika vyvíjí obstojně, říká ve svém každoročním vysvědčení (PDF v angličtině) vystaveném členským státům Evropská komise (EK). V některých věcech ale podle něj zaostáváme za zbytek Evropy.

„V oblasti konektivity vykazuje Česká republika nejnižší míru využívání svého mobilního broadbandového spektra,“ upozorňuje EK. A dodává: 4G připojení má k dispozici jen 12 % populace, průměr v EU přitom je 59 %. 

Ovšem pozor: jde o čísla za rok 2013, kdy se v Česku stavba LTE sítí pozdržená opakovanou aukcí kmitočtů teprve rozjížděla. EK data čerpá z Indexu DESI (Digitální ekonomika a společnost - PDF v češtině).

Pokud by zpráva obsahovala data za letošní rok, byla by situace asi přece jen o něco veselejší. A do budoucna by se mobilní broadband mohl rozjet ještě více – Český telekomunikační úřad by totiž rád co nejdříve vydražil další sadu kmitočtů: 

„Čekáme, až budeme moci udělat aukci na 2,6 a 3,6–3,8 GHz,“ komentoval hodnocení EK na Twitteru předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Podle dřívějších informací by aukce mohly proběhnout ještě v letošním roce.

Otázkou samozřejmě je, zda jsou tuzemští operátoři, kteří dlouho neinvestovali do infrastruktury, na rozšiřování sítí dostatečně připraveni – podrobněji viz Jak opravit zadřený motor růstu a inovací v telekomunikacích.

Podprůměr v průměru

Ve zprávě jsou i vyloženě optimistické údaje: „České malé a střední podniky jsou v EU na špičce v online prodeji, a pokud jde o obrat z tohoto prodeje, patří jim přední místa,“ konstatuje například EK.

Content 2017 - tip Footshop

52 % tuzemské populace na internetu nakupuje a 58 % obyvatel využívá internetové bankovnictví. Ale jen 14 % lidí přes internet komunikuje s úřady. „Česká republika však dosahuje podprůměrných výsledků v zajišťování vyspělých digitálních veřejných služeb. Tato oblast zůstává pro ČR hlavní výzvou,“ konstatuje Index DESI s tím, že v tomto ohledu je Česko na 26. místě Evropy.

„Česká republika tak celkově výsledky spadá do skupiny středně výkonných států. V jejím rámci se nicméně řadí mezi podprůměr,“ shrnuje své hodnocení EK.

Našli jste v článku chybu?
27. 2. 2015 12:25

No ADSL už taky nebude broadband. Prakticky jediné vyhojující bude kabel , optika. Vymyslel si to EU a i v strategii digitální česko ....30 Mbit/s do roku 2020 pro všechny obyvatele a 100 Mbit/s minimálně pro polovinu domácnosti... Ono se nelze divit, na 3G i 4G při latenci a poklesu rychlosti při zatížení. A třeba i ten FUP.

Jinak

- odezva je u ADSL\VDSL a DOCsys lepší než u IEEE 802.11 - cenzůza a bonzování čekejte na každé technologii.

Jo ten nadpis je docela zavádějící.

27. 2. 2015 11:51
krakonoš (neregistrovaný)

Nojo, když klienti utíkají a tržby klesají, musí se něco vymyslet, aby se firma jevila statistikům a hlavně investorům zajímavá. A protože ,,výhodné" tarify už víc ,,zvýhodnit" nejde, musí se spáchat něco jiného. A že to nebude nic, co by se zákazníkům líbilo, je už teď naprosto jasné.