Hlavní navigace

Eurogamer přichází do Čech útočit na herní weby Mafry a Tiscali

3. 6. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: 21971
Český internetový rybník je poměrně malý, a tak není divu, že o připravovaných projektech velkých hráčů si všichni šeptají dávno před tím, než je vůbec vyvinuta betaverze. O to překvapivěji a rychleji připlula do zdejších vod štika jménem Eurogamer.

Eurogamer je česká pobočka největší evropské sítě herních webů, za nímž u nás nestojí žádný velký portál. V době, kdy Seznam raději prodal Hrej!, neboť jej nedokázal prosadit. V době, kdy se Centrum Holdings rozhoduje o další existenci Hratelně. V době, kdy herní magazíny v Česku zanikají, Tiscali Games a BonusWeb už několik let stagnují a Doupě s GameStarem jen stěží hledají čtenáře. Má vůbec šanci se prosadit?

Velmi přesně popsal současnou situaci herních magazínů na svém blogu Petr Chlumský, technický ředitel Centrum Holdings a dřívější autor herních magazínů Excalibur, Score a Level: Pro dobrý web o počítačových hrách tu místo je – protože tu zkrátka žádný kvalitní není. BonusWeb ještě nepochopil, že Internet skýtá i jiné možnosti, než že místo osvitu, se text publikuje v redakčním systému a Tiscali Games se sice sem tam pokusí, ale nakonec jde pořád o ten starý a nepružný web…

Situace Eurogameru je od počátku jiná. Výstižně to reflektuje článek o spuštění české verze. Jestliže jsme tu dosud hráli v dosti omezených podmínkách něco jako okresní přebor, nyní naše země se startem Eurogamer.cz postoupila do první ligy herních médií, kam dříve nakoukly jen licencované časopisy. Lokální redakce Eurogameru totiž fungují na principu franchisingu, kdy koupíte licenci pro určitý trh a převezmete koncept. Věc u herních tištěných médiích naprosto běžná, v Česku takto vycházel například PC Gamer (Mladá Fronta), Oficiální PlayStation magazín (Omega Publishing), Oficiální Xbox magazín (Computer Press) či OPS2 (Burda Praha).

Eurogamer homepage

Výhoda webové licence spočívá mimo jiné v možnosti využívat globální redakční systém, který je společný pro všechny lokální redakce a je vyvíjen na míru hernímu prostředí. Tím se žádný herní magazín u nás pochlubit nemůže. Druhou zásadní výhodou je schopnost sdílení dat mezi pobočkami, lokální redakce tak může těžit z obrovské autorské základny po celém světě. I přes jazykové bariéry lze totiž, obzvlášť ve hrách, snadno sdílet obrázky z her, videa, ukázek či další downloady a jejich centrální plnění významně usnadňuje práci lokálním redakcím, které se tak mohou soustředit primárně na tvorbu obsahu.

Vydavatelem českého Eurogameru je Martin Schovanec, který až dosud provozoval internetový obchod s hrami. Vždycky jsem chtěl mít špičkový herní web. To mi nevyšlo, tak jsem si udělal aspoň herní obchod. A dnes, když je obchod bezkonkurenčně jedničkou na trhu, si můžu splnit svůj sen. Vloni jsem se ucházel o Tiscali Games, když to nevyšlo, poohlédl jsem se po možnostech v zahraničí, vysvětluje držitel licence českého Eurogameru.

Díky stabilnímu finančnímu i technickému zázemí v dnešní nejisté době navíc snadno přišel ke kvalitní základně autorů, kterých se jinak obvykle nedostává. Velkou část redakce tvoří autoři Tiscali Games, přispívají však i redaktoři dalších webových a tištěných periodik. S částí věcí ohledně řízení webu mi vypomáhá Jaydee (šéfredaktor Tiscali Games, pozn. autora), přece jenom jsme spolupracovali šest let, dodává.

Internetem kolují spekulace, zda herní sekce Tiscali, zřejmě největší deviza celého portálu, s příchodem Eurogameru neskončí. Obzvlášť, když se v novém médiu angažuje i jeho šéfredaktor. Stále jsem šéfredaktor Tiscali Games a v Eurogameru nejsem nijak vlastnicky zainteresován. Je pravda, že s některými věcmi vypomáhám, když mí přátelé a zároveň dlouholetí autoři stojí o rady a zkušenosti, ale na mé práci pro Tiscali Games se nic nemění, uklidňuje Jaydee.

Přesto příchod Eurogameru s kartami na českém herním mediálním trhu zamíchal. Naznačuje to alespoň zpravodajské pokrytí právě probíhajícího veletrhu E3, nejvýznamnější herní události na světě. Zatímco Eurogamer.cz a Hrej! mají své E3 speciály a na akci vlastní reportéry, nadto nabízejí ze všech významných prezentací přímý přenos, BonusWeb a Tiscali informují o E3 poněkud vlažně a o speciálech si mohou jejich čtenáři nechat jen zdát.

Eurogamer profil

Vezmeme-li konkrétní příklad, v pondělí večer představil Microsoft Project Natal, revoluční platformu pro Xbox360 pro snímání pohybu se schopností rozeznávat obličeje i hlasy. Na novinářskou prezentaci si z virtuální reality pozval chlapce Mila, který komunikoval se skutečnou ženou v sále právě díky propracované umělé inteligenci a schopnostem nové „kamerky“. O revoluci ve hraní informoval EurogamerHrej! v přímém přenosu a nadto nabídli obsáhlé články. BonusWeb toto odbyl krátkou novinkou, která zapadla a Tiscali o něm pro jistotu neinformovalo vůbec.

Obsahově tedy Eurogamer ukázal, že se domácí konkurence nebojí a útočí silnými zbraněmi. Zda však internetový nováček dokáže přitáhnout čtenáře na kvalitní obsah a propracované funkce, nelze s jistotou říct. Obsahově kvalitní Hrej! ze stáje Burdy, se zázemím papírového magazínu LEVEL a obsáhlé autorské základny, je v návštěvnosti stále s velkým odstupem za BonusWebem.

KL24

Určitě se chceme do roka zařadit mezi hlavní trojici herních médií v České republice a o reklamní trh soupeřit nejen s weby, ale hlavně s papírovými magazíny. V době krize všichni naši obchodní partneři, mezi něž patří zejména distributoři her, hledají úspory a efektivitu v reklamě. My jim toto můžeme nabídnout, vysvětluje Schovanec.

Nabízí se otázka, zda je to díky propojení s internetovým obchodem. Rozhodně nebudeme ovlivňovat recenze ve prospěch určité hry, jen aby se jí prodalo víc. Bylo by to krátkozraké a nám by to nic nepřineslo. Nezávislost redakce je pro nás prioritou. Budeme se snažit aplikovat stejný obchodní model, jaký se dlouhodobě osvědčil nejprodávanějšímu časopisu Game Informer, vydávanému americkým řetězcem GameStop, uzavřel Schovanec.

Má podle vás šanci Eurogamer bez silného portálového zázemí proniknout do TOP 3 herních webů v ČR?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je zakladatelem serveru BonusWeb.cz a spoluzakladatelem Stream.cz. Dnes se pohybuje v telekomunikacích, vlastní firmu Kaora podnikající na poli serverhousingu a prodeje IP konektivity a staví lokálního WiFi operátora v okrese Praha - Východ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).