Hlavní navigace

Eurotel UMTS: levnější nez iTunes

1. 12. 2005
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Autor: 29
Pokud nerozumíte nadpisu, vysvětlení je jednoduché: Eurotel spouští od dnešního dne svou novou UMTS síť a jednou z novinek je také možnost stahování hudby do mobilního telefonu. Ceny jsou nižší, než nabízí služba iTunes, i když to samozřejmě také má určitý zádrhel. Kromě toho si můžete užívat videotelefonování za korunu, sledování křižovatek či rychlejších datových přenosů.

O připravované nové síti třetí generace od Eurotelu, využívající technologii UMTS, jsme několikrát psali i na Lupě – nejdříve při odhalení vize Eurotelu v září a následně také o podrobnostech, které byly představeny na Invexu. Již na Invexu také bylo řečeno, že UMTS se budou spouštět 1. prosince a až před spuštěním budou oznámeny ceny služeb. Za kolik si tedy budeme užívat modernějších telekomunikačních a datových služeb?

Bezbolestné UMTS

Asi je důležité zdůraznit, že z hlediska běžného zákazníka je UMTS v podstatě doplňkem ke stávajícím GSM službám (jak paušálním, tak předplaceným – Go), které může využívat bez nutnosti jakékoliv dodatečné aktivace. Stačí splnit dvě podmínky: mít 3G telefon, do kterého se vloží stávající SIM karta a nacházet se v pokrytí signálem sítě třetí generace. Eurotel v současné době nabízí tři mobilní telefony a jednu datovou kartu (které představil již na Invexu), portfolio se však bude samozřejmě rozrůstat. Při startu sítě na počátku prosince je pokrytá Praha a část Brna, ovšem nejedná se ještě o „dokonalé“ pokrytí – zatím by mělo být dobré pokrytí venkovn9, ovšem na zlepšení příjmu signálu „indoor“ (tedy uvnitř budov) musí Eurotel ještě zapracovat. S tím samozřejmě souvisí také rozšiřování pokrytí, kdy do konce roku 2007 by měly být UMTS služby od Eurotelu dostupné pro 50 procent obyvatelstva. K dalším plánů zástupci Eurotelu sdělili pouze tolik, že budování sítě bude pokračovat podle velikosti měst. V průběhu prvního roku chce Eurotel získat 100.000 uživatelů 3G služeb.

Mimochodem, zajímavá drobnost, která vyplynula z diskuse> síť UMTS byla postavena za zhruba dva měsíce, další měsíc ji Eurotel ladil. Doufejme, že především přechody mezi UMTS a GSM se mu budou dařit dobře.

Služby, služby, služby…

Již dávno padly představy o tom, že s novou sítí se objeví také nějaká „killer-aplikace“, která rázem donutí všechny používat novou mobilní síť. Tajemství bude spíše v přilákání uživatelů na širokou nabídku nových či inovovaných služeb, které na první pohled můžou připadat více či méně smysluplné, ale najdou si své zákazníky, ochotné za ně platit. Služby Eurotel oznámil již na Invexu a ve středu představil také ceny. Ceny běžných služeb zůstávají stejné jako v GSM síti.

Nejčastěji zmiňovanou službou v souvislosti s 3G jsou videohovory, byť o jejich praktickém využitím se dá polemizovat, zvláště pro korporátní klientelu to bude asi „odepsaná“ služba – málokdo touží po tom, vidět obchodního partnera častěji, než je to nezbytně nutné. Naopak pro zamilované páry to může být úžasný požírač peněz :-). Pro většinu standardních tarifních programů připravil Eurotel bonus, kdy zhruba jedna desetina volných minut (od 10 minut pro tarif Silver po 100 u Diamantu) bude využitelná právě pro videohovory (ale samozřejmě je lze čerpat i pro normální hovory, takže po vyčerpání volných minut se bude za videohovory platit vždy). Standardní cena za minutu videohovoru bude 8,33 korun za minutu s DPH u tarifních programů a 8,63 korun za minutu u Go, ovšem do 30. června 2006 platí zaváděcí cena pro tarifní i předplacené zákazníky jedna koruna za minutu včetně DPH, což je levnější než standardní hlasový hovor. Cena za mezinárodní videohovory bude zhruba o 20 – 30 procent vyšší, než běžné volání do zahraničí.

UMTS služby bude možné samozřejmě používat také v zahraničí, Eurotel postupně aktualizuje jednotlivé smlouvy, aby bylo možné využívat i UMTS tam, kde ho již operátoři provozují, což je zhruba 40 zemí ve světě.

Pro uživatele 3G Eurotel rozšířil nabídku video obsahu – klipy jsou v lepší kvalitě a 3× delší, kromě toho je možné přes UMTS sledovat živě televizní hudební stanici Óčko (bohužel zatím jediná stanice v nabídce Eurotelu, což trochu diskriminuje jiné uživatele než mladé duchem), další programy jsou v jednání. Zajímavá je cena v rámci „zaváděcí promo akce“ – 20 korun na 24 hodin, přičemž se neplatí za přenesená data. Standardní cena za streaming televize zveřejněná nebyla. Rozlišení je podle všeho QCIF, vysílá se ve formátu 3GPP, s datovým tokem pro video 88 kbit/s (kodek H.263) a pro audio 26 kbit/s. Vzhledem k uvedené kvalitě je jasné, že zajímavější formát než hudba by bylo například zpravodajství, kde diváka bude malý obraz a nízká kvalita zvuku trápit rozhodně méně.

Pro řidiče mohou být potenciálně skutečně užitečnou službou dopravní kamery, kdy je možné se připojit na kamery na více než 20 místech po celé Praze (využívá se zhruba 50 kamer), a to jak na konkrétní kameru v konkrétním místě, tak lze spustit „průjezd“ Prahou, který postupně bude zobrazovat situaci na jednotlivých bode cesty, například při průjezdu magistrálou ze severu na jih nebo obráceně. Cena této služby je rovněž zaváděcí, jedna koruna za minutu a neplatí se za přenesená data. Časem bude upřesněno, jaká bude standardní cena (předpokládá se nějaká forma předplatného). Pokud bude o službu zájem, rozšíří Eurotel nabídku i o další města, kde bude mít signál UMTS. Mimochodem, matně si vzpomínám, že podobnou službu prezentoval před lety také T-Mobile (tedy možná ještě Paegas) jako ideální pro GPRS.

Eurotel Jukebox je službou, která poráží i populární (leč v ČR nedostupné) iTunes – tedy alespoň cenou. Eurotel nabídne možnost downloadu písniček, a to za cenu, která je poměrně velmi dobrá – 20 korun za starší skladby, 29 korun za novější, a jedná se o standardní, nikoliv promo ceny (opět se neplatí za přenesená data). Eurotel se domnívá, že se jedná o nejnižší ceny u podobných služeb v Evropě. Bohužel další informace asi již tolik nepotěší. V nabídce je nyní zhruba 200 skladeb, postupně by to mělo být kolem 1000, což znamená, že konkurence pro iTunes s 1,5 milionem skladeb to rozhodně nebude a převládat nejspíše budou skladby z hitparád, případně vyhovující „většinovému vkusu“. Druhým mínusem je, že skladby jsou pochopitelně omezené pomocí DRM (digitální správou práv) a přehrát je bude možné jen v mobilním telefonu, na kterém byly zakoupeny, nebudou hrát ani na jiném mobilu, ani na počítači. Mimochodem, použitý je zvukový kodek AAC+.

Inovace, resp. 3G verze, se dočkal také portál Live! (můžeme být jen zvědaví, zda proběhne právní bitva mezi Eurotelem a Vodafonem, který tuto značku používá pro tyto portály ve světě), zde asi zaujme především sleva pro stahovaná data – obsah Eurotelu stojí jen pět haléřů za KB, místo původních 30 (chce se říct, že to je konečně smysluplná cena za WAP), obsah dalších dodavatelů obsahu stojí podle standardního ceníku.

A co data?

Pro část uživatelů bude nejpádnějším důvodem pro přechod na 3G nabídka datových služeb. Ta sice není v daný okamžik nijak rychlostně závratná, neboť Eurotel nabízí jen standardní základní rychlost UMTS sítí, tedy 384 kbit/s, ovšem za stejných podmínek jako GPRS – takže platí cena za všechny GPRS tarify. To může být pro uživatele, kteří budou v dosahu signálu, zajímavým impulsem pro investici do 3G telefonu.

Na začátku příštího roku (v prvním čtvrtletí) Eurotel nabídne také rychlejší datové přenosy pomocí technologie HSPA s maximální základní rychlostí 1,8 Mbit/s, s výhledem na postupné zrychlování, v roce 2007 by to mělo být až 14,4 Mbit/s pro download a 5,8 Mbit/s pro upload. Zde je zatím trochu problém s nabídkou vhodných terminálů, existují jen datové karty, mobilní telefony se objeví nejdříve v polovině příštího roku. HSPA bude dostupné všude tam, kde bude UMTS. Ceny se budou podle všeho lišit od GPRS a mají být oznámeny při uvedení služby, ovšem s ohledem na to, že defacto podobná služba (byť s názvem 4G a v některých parametrech, například latence, je i lepší) již běží, asi se nemůže jednat o žádné cenové úlety – možná Eurotel trochu přeskupí své datové služby, ale to jsou předčasně spekulace. Zatím ještě není vybraný definitivní dodavatel datových karet, probíhá ověřování karet od tří výrobců.

Mezi výhledové plány, zatím omezované dostupnou technologií také patří karty, které by v sobě integrovaly podporu více systému, tedy například GPRS/EDGE, UMTS/HSPA a také CDMA 1×EV-DO. Bohužel podobného výrobku se asi tak brzo nedočkáme, byť pro mobilní uživatele by byl více než zajímavý – T-Mobile již přislíbil „vícesystémový“ modem, podporující GPRS/EDGE a jejích TDD-UMTS na příští rok.

cif 24 - early cena - média

Zajímavé je však i dění kolem dalších datových technologií – EDGE a CDMA 2000 1×EV-DO. V případě EDGE nebude Eurotel nijak aktivně přistupovat k plošnému rozšiřování pokrytí, pouze tam, kde se budou budovat nové BTS či opravovat stávající bude technologie osazena. U CDMA by teoreticky mohlo pomoci vypnutí sítě TIP (NMT), které původně pásmo 450 MHz patřílo – existuje určitá pravděpodobnost, že v roce 2006 dojde k vypnutí této sítě (byť například GSM nemá shodné pokrytí, jako má NMT, takže by to mohlo některým zákazníkům způsobit potíže), a pak, pokud bude souhlasit Český telekomunikační úřad, by se mohl i zbytek přiděleného spektra použít pro tuto síť. Obecně je CDMA pro Eurotel důležitou službou a chce pokrytí nadále rozšiřovat a zlepšovat také kapacitu sítě tam, kde je potřeba. Na tiskovce padla zajímavá myšlenka, že výhledově se možná bude přesouvat technologie CDMA z míst, kde již síť nebude tak vytížená, na jiná místa, a takto se bude „mírným kanibalismem“ rozšiřovat pokrytí.

Evoluce, rozhodně ne revoluce

Dá se říct, že vývoj od 2G k 3G bude rozhodně výrazně pozvolnější, než od 1G k 2G sítím, alespoň v oblasti technologií, resp. jejich praktického dopadu. Díky postupnému upgrade 2G síti až na „2,75G“ nejsou pro nás mobilní data ničím novým, u UMTS zaujme především vyšší rychlost, která však není nikterak závratná v porovnání s EDGE. Proto budou hlavním tahákem pro 3G různé služby, kde bude muset každý operátor projevit dostatek fantazie, aby zaujal co nejvíce zákazníků a nabídl nějakou, která bude pro určitý segment „must have“. Uvidíme, zda na to zákazníci skočí, a budou tak zvyšovat ARPU operátorů, nebo zda je bude i nadále nejvíce zajímat hlasové volání a textové zprávy. A mimochodem, jsem zvědavý, kdy se dočkáme prvního úrazu chodce, který nevnímal okolí, protože videotelefonoval…

Která služba nejvíce zaujala vás?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se již dlouhá léta šťourá v Macích, mobilních technologiích a Internetu a provozuje svůj osobní technický blog www.maler.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).