Hlavní navigace

Evropa má patnáct set programů šířených prostřednictvím DVB-T

12. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
12. 10. 2010

Podle nejnovějších údajů z databáze MAVISE, která obsahuje seznam televizních společností a kanálů vysílajících v Evropské unii (EU) a kandidátských zemích, zpráva byla zveřejněna včera, má starý kontinent 1460 kanálů vysílajících prostřednictvím pozemní digitální sítě (DVB-T). Za tímto číslem stojí také řada místních a regionálních stanic, především pak v Itálii, Španělsku a Dánsku.

CIF23

V pozemních digitálních sítích je možné najít i takové kanály, jako jsou například Euronews, Eurosport, CNN International nebo BBC World News. Placenou televizi je možné naladit ve 14 zemích EU. Jedná se o Velkou Británii, Německo, Itálii, Španělsko, ale také Maďarsko nebo Nizozemsko. Úspěch placené televize je různý. Vždy se však potýkal s počátečními obtížemi. HDTV kanály jsou šířeny v terestrické síti kromě Velké Británie například v Itálii, Francii nebo Španělsku.

I nadále se potvrzuje, že veřejnoprávní média hrají důležitou roli v oblasti neplaceného, tedy free-to-air (FTA) vysílání. Včera zveřejněná zpráva však ukazuje, že je jasný rozdíl mezi nekódovanou a zpoplatněnou nabídkou, alespoň co se žánrů týká. Na druhou stranu nejde o překvapivé zjištění. Zatímco nekódované stanice jsou spíše plnoformátové a nabízejí vysílání celoplošných subjektů, kódované programy poskytují většinou filmy nebo sport. Analogové vysílání je v tuto chvíli vypnuto ve dvanácti zemích starého kontinentu.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).