Hlavní navigace

Existuje plán, jak dostat nové digitální programy ze hry

31. 1. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
31. 1. 2007

Novým digitálním televizním stanicím opět zvoní hrana. Mezi zákonodárci se objevil plán, jak zahájit řádné zemské digitální vysílání, aniž by stát musel čekat na výsledek sporu o platnost udělených digitálních licencí. Nová strategie počítá s tím, že by Česká televize, Nova, Prima a jejich bonusové programy obsadily první dva celostátní multiplexy s nejlepším pokrytím.

Na nové programy by zbyl třetí multiplex s nejmenším pokrytím. Do něj by se ale nevešlo všech šest nových televizních stanic. Plán navíc nepočítá s tím, že by se v dohledné době vypínaly analogové televizní kmitočty, protože první dvě digitální sítě lze provozovat souběžně s analogovým vysíláním. Serveru Česká média to řekl předseda Národní koordinační skupiny pro zavádění digitálního vysílání Zdeněk Duspiva. Osobně považuje takové řešení za nepřijatelné.

Plán, který se nyní objevil, počítá zjednodušeně s tím, že by současné celoplošné televize včetně ČT obsadily všechny volné pozice ve dvou plnohodnotných celoplošných digitálních sítích, včetně svých případných programových doplňků. Pro všechny další programové pozice by zbyla jen jediná síť, navíc s výrazně menším pokrytím a poměrně malou perspektivou na zlepšení. Navíc by tato síť zcela jistě měla s ohledem na možná dlouhotrvající spory kolem nových licencí i ekonomické potíže z nedostatku klientů, uvedl Duspiva.

Content tip EARLY

Současné televizní stanice by se navíc vyhnuly nutnosti vracet analogové kmitočty, protože první dvě sítě se bez nich obejdou, a nová strategie také počítá s odložením startu veřejnoprávního multiplexu. Kromě jiného by pak toto řešení odložilo i možnost spuštění mobilních digitálních projektů, upozorňuje Duspiva. Nové návrhy se navíc objevují v situaci, kdy poslanci znovu uvažují o možnosti dočasného vrácení reklamy na veřejnoprávní média. Právě poněkud sporné spojení veřejnoprávních zájmů s některými vybranými komerčními zájmy by tak mohlo vést k omezení soutěže i v další fázi, což by bylo v rozporu s jedním z pozitivních přínosů digitalizace pro české mediální prostředí.

Dalšímu směřování digitalizace se bude věnovat i dnešní seminář občanského sdružení Hermes, z něhož přinese DigiZone.cz podrobnou reportáž.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).